0

تابستان، شنا،استخر و … قرمز چشم

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

تابستان، شنا،استخر و … قرمز چشم

 

روزهای گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شناکردن است. هرچند شنا از جمله ورزش هایی نیست که آسیب های چشمی یکی از خطرات آنهاست(مثل فوتبال، تنیس، بیس بال و…) ولی قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا کردن به ویژه در استخر یکی از مسائلی است که بسیاری با آن مواجه اند. اما آیا باید نگارن این مسأله بود؟ خیر! قرمزی پس از شنا در استخر سبب آسیب درازمدت نمی شود. کلر برای ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتری ها به آب استخر اضافه می شود و به خودی خود مشکل ساز نیست، اما مشکل زمانی رخ می دهد که کلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاک موجود در آب قرار گیرد واز ترکیب اینها کلرامی تشکیل شود. در حقیقت علت اصلی قرمزی و چشم کلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با کلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود. کلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می کند که سبب التهاب، حساسیت، خشکی و قرمزی چشم می شود.
برخلاف بسیاری که تصور می کنند درمان این وضعیت استفاده از قطره هایی است که قرمزی چشم را کم می کنند،درمان صحیح استفاده از ترکیباتی نظیر اشک مصنوعی است ، اشک مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد کرده و به آن فرصت می دهد که التیام یابد. مکانیسم اثر ترکیباتی که قرمزی چشم را کم می کنند، منقبض کردن عروق خونی است و قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشکل خواهد شد. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد ویا به دفعات تکرار شود،یک راه دیگر استفاده از عینک شنا است. اغلب تصور می شود قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن کلر آب استخر است،درحالی که واقعیت دقیقاً برعکس این بوده واین مسأله اغلب ناشی از کم بودن کلر آب است، حتی بوی تندی که اغلب افراد تصور می کنند ناشی از زیاد بودن کلر است نیز به خاطر کم بودن کلر آب ایجاد می شود و دلیل این مسأله همان طور که گفته شده این است که مولکولهای آزاد کلر با نیتروژن و آمونیاک ترکیب شده و کلرامین را ایجاد می کنند. افزایش کلر آب علاوه براینکه مانع رشد باکتری ها در آب استخر می شود، سبب شکسته شدن پیوندهای شیمیایی کلرامین و شکسته شدن مولکول های آن نیز شده و مشکلات مربوط را کاهش می دهد. در صورتی که کلرآب کم باشد، احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باکتری ها درآب افزایش می یابد. عفونت چشمی معمولاً علاوه بر قرمزی و التهاب با درد و ترشح همراه است .در صورتی که قرمزی بعد از شنا در استخر ازحد یک التهاب خفیف فراتر رفته و با ترشح همراه باشد، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

 

در نهایت توصیه می شود که بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد، زیرا دوش گرفتن سبب می شود که کلرامین از پوست ، مو، و چشم شما شسته شود.
منبع:نشریه ی ایرانیان ش ۳۴


 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 8 اردیبهشت 1391  12:01 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها