0

رابطه سرعت راه رفتن و میزان طول عمر…

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

رابطه سرعت راه رفتن و میزان طول عمر…

 
محققین مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ به این نتیجه رسیده‌اند که افراد مسنی که تندتر راه می‌روند، طول عمر بیشتری دارند. البته این یافته به هیچ عنوان بدین معنا نیست که افرادی که سرعت کمی در راه رفتن دارند،‌ چندان طولانی عمر نمی‌کنند.

بلکه این یافته پیشنهاد می‌کند که می‌توان درست مانند فشارخون و سطح کلسترول، از سرعت راه رفتن هم به عنوان شاخصی برای سلامت عمومی استفاده کرد. در واقع راه رفتن یک تست ساده در دست پزشکان و خود افراد است که به آن‌ها نشان می‌دهد چه زمانی لازم است آزمایش‌های تخصصی‌تری بدهند.

استیفانی استیودنسکی،‌ یکی از محققین این مطالعه می‌گوید: «ما نمی‌گوییم که اگر بروید بیرون و تندتر راه بروید،‌ بیشتر عمر خواهید کرد، قطعا نه! ما می‌گوییم که بدن شما بر اساس سلامتی کل سیستم‌های بدنی‌تان، ‌بهترین سرعت راه رفتن را برای شما انتخاب می‌کند. عمر طولانی و البته باکیفیت وابسته به سلامتی شما است و سرعت راه رفتن،‌ بازتابی از سلامت شما و در واقع ابزاری در دست شما برای نظارت بر آن است.»

استیودنسکی و همکارانش اطلاعات ۹ مطالعه بزرگ و بلندمدت را بررسی کردند. در این مطالعات جمعا ۳۵ هزار نفر بررسی شدند که همگی ۶۵ سال به بالا سن داشتند. بهترین عاملی که در کنار جنسیت و سن،‌ پیش‌بینی می‌کرد که فرد تا ۵ یا ۱۰ سال آینده زنده می‌ماند، مدت زمانی بود که طول می‌کشید تا فرد مسافت مشخصی را به راحتی بپیماید.

آن‌ها درست مانند منحنی رشد، جدولی تهیه کردند که بر اساس سن، جنسیت و سرعت راه رفتن،‌ انتظار طول عمر در افراد را تعیین می‌کرد. بر اساس این جدول،‌ فردی که با سرعت ۹۰ سانتیمتر بر ثانیه حرکت می‌کند، با احتمال بالا، به اندازه میانگین طول عمر همسالانش عمر خواهد کرد. به ازای هر ۱۰ سانتیمتر بر ثانیه‌ای که به این سرعت اضافه شود، احتمال این که فرد در دهه بعدی زندگی‌اش فوت کند، ‌۱۲ درصد کاهش می‌یابد.

به گفته محققین، ‌همه افراد با افزایش سن کندتر می‌شوند، ‌اما عواملی وجود دارد که این کندی را به تاخیر می‌اندازد. کسانی که فعالیت‌های جسمانی و البته اجتماعی خود را حفظ می‌کنند،‌ زندگی طولانی‌تری دارند. آن‌ها از نظر جسمانی و ذهنی سالم‌تر هستند.

 

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  11:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها