0

سياهي دور‌ ‌چشم

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

سياهي دور‌ ‌چشم

 

دور چشم برخي از افراد تيره است و معمولا اين مساله باعث رنجش آنها مي‌شود كه بايد نسبت به علت آن آگاه باشند تا بتوانند در صورت امكان به درمان بپردازند.

 

 

تيرگي دور چشم به رنگ‌‌هاي مختلف ديده مي‌‌شود كه گاهي كبود و گاه خاكستري تيره يا قرمز مايل به قهوه‌اي است. زماني هم تيرگي اطراف چشم به صورت حلقه‌اي بسيار محو خودنمايي مي‌كند. اين تيرگي به هر شكل و رنگي ظاهر شود ناخوشايند است و از زيبايي چشم مي‌كاهد. وقتي بد مي‌خوابيم، تيرگي اطراف چشم واضح‌‌تر است و ديرتر از بين مي‌رود.

براساس پژوهش‌هاي انجام شده علت بروز تيرگي اطراف چشم به پوست مرتبط نيست، بلكه بايد علت را در رگ‌هاي خوني و لنفاوي زير چشم جستجو كرد.

پوست زير چشم بسيار ظريف است و به همين خاطر، كاهش سرعت جريان خون، لنف و ورم رگ‌هاي زير پوست به هنگام خواب باعث مي‌شود كه اطراف چشم بعد از بيدار شدن تيره به نظر بيايد. اما پس از مدتي كه دوباره جريان خون و لنف افزايش يافت، ورم اطراف چشم و تيرگي آن به آرامي كاهش مي‌يابد. اما به گفته محققان، علت اين مساله را بايد در ميزان اكسيژن رگ‌‌ها جستجو كرد. رگ‌هاي خوني در صورتي كه اكسيژن كمتري دريافت كنند، تيره ‌تر به نظر مي‌‌آيند و اين تيرگي به نوبه‌ خود موجب تيرگي پوست مي‌‌شود، وقتي خواب نا آرامي داريم ‌يا به اندازه‌ كافي نخوابيده‌ايم، جريان خون بدتر از حالت طبيعي است.

براي رفع تيرگي اطراف چشم مي‌توان آهن مصرف كرد؛ چون باعث تأمين بيشتر اكسيژن در ارگانيسم‌هاي مختلف مي‌‌شود. اما صحت اين موضوع را بايد هر فردي روي خود امتحان كند.

به گزارش ايرنا، راه‌‌‌هاي ساده‌تري نيز براي خلاص شدن و كاهش تيرگي دور چشم يا حتي پيشگيري از بروز آن وجود دارد. نخستين راه نوشيدن آب به اندازه‌ كافي است. اگر سلول‌‌هاي پوست از آب كافي برخوردار شوند، تيرگي رگ‌‌هاي زير آن كمتر نمايان مي‌‌شود. براي رهايي از تيرگي اطراف چشم بايد روزانه 2 تا 3 ليتر آب نوشيد.

دومين راهي كه باعث كمتر شدن تيرگي اطراف چشم در دراز مدت مي‌شود، خواب كافي است.

نه تنها مدت خواب بلكه كيفيت آن نيز تعيين ‌كننده است. كسي كه خواب طولاني دارد، اما بارها در طول خواب بيدار مي‌‌شود، به اندازه‌ كافي استراحت نكرده است. اين فرد، نتيجه خواب نا آرام خود را روز بعد هنگام نگاه كردن به چهره خود درآينه خواهد ديد.

سومين راه‌، بهره ‌بردن از هواي آزاد است. قدم زدن در هواي آزاد حتي اگر كوتاه مدت باشد، براي رفع تيرگي دور چشم مفيد خواهد بود.

راه ديگر رعايت فاصله با صفحات تلويزيون و رايانه است. زندگي سالم روي گردش خون تأثير مثبت مي‌گذارد و گردش سالم خون در چهره نمايان مي‌‌شود.

گاهي با هيچ‌ يك از اين راه‌‌ها نمي‌‌توان تيرگي اطراف چشم را درمان كرد. در اين صورت بايد نزد پزشك رفت، چرا كه برخي از بيماري‌ها مانند آلرژي مي‌‌توانند سبب تيرگي اطراف چشم شوند. اگر تيرگي چشم به مشكلي دراز مدت تبديل شود، انجام برخي معاينات توسط پزشك مي‌تواند كمك‌ كننده باشد.

درمان بي درمان

 

به گفته پزشكان درمان تيرگي دور چشم كاملاً نسبي است و درمان قطعي ندارد و مي‌توان از ليزر و داروها براي درمان تيرگي دور چشم استفاده كرد.

متخصصان پوست و مو معتقدند كه عواملي مانند خستگي، استرس، بيماري‌هايي مانند تيروئيد، تغذيه بد و كم‌خوني موجب بروز تيرگي دور چشم مي‌شود اما بيش از ۹۰ درصد تيرگي‌هاي دور چشم منشأ ژنتيكي دارد.

اگزما‌هاي دور چشم و حساسيت‌ها كه موجب خارش چشم مي‌شود نيز مي‌تواند تيرگي دور چشم را به همراه داشته باشد.

چند توصيه ساده

 

سياهي دور چشم گاهي به سبب سوءتغذيه يا خوردن غذاها و خوراكي‌هايي كه ويتامين و مواد معدني مورد نياز بدن را تأمين نمي‌كنند يا خستگي مستمر، بوجود مي‌آيد.

براي درمان سياهي دور چشم بهتر است كه علت اصلي آن شناخته شود اما به هر حال كارشناسان براي از بين بردن سياهي دور چشم توصيه‌هاي مفيدي را ارائه كرده‌اند كه از جمله مي‌توان به شست‌وشوي دورچشم با آب گرم و سرد، كمپرس كردن دور چشم با آب نعناي تازه، گذاشتن خيار و سيب‌زميني دور تا دور سياهي چشم اشاره نمود.

علاوه بر اين، چرب كردن دور تا دور سياهي چشم با مخلوطي از نصف قاشق روغن بادام و يك چهارم قاشق آب ليموترش نيز بسيار مفيد است.نوشيدن زياد آب نيز راهي براي نجات يافتن از سياهي دور چشم است.

مريم روزبهاني

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  6:09 PM
تشکرات از این پست
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:سياهي دور‌ ‌چشم

 سلام به شما کاربر عزیز.

با تشکر از فعالیتی که در این تالار داشته، دارید و خواهید داشت، خواهشمند است این قبیل مطالب را در تالار پزشکی و سلامت قرار دهید برای همگان مثمرثمر خواهد گشت.

 

به امید موفقیت روز از افزون همه ی راسخونی های عزیز.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  6:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها