0

ایران در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار گرفت

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

ایران در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار گرفت

خبرگزاری فارس: معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: ایران از دو سال پیش در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار گرفته است. تعداد موارد ابتلای داخلی به این بیماری سال گذشته به کمتر از ۱۵۰۰ نفر رسید و هیچ مرگ ناشی از این بیماری نیز نداشتیم.

خبرگزاری فارس: ایران در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار گرفت

محمود نبوی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: ایران از دو سال پیش در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار گرفته و تا سال 1404 به حذف ابتلای محلی این بیماری در کشور می‌رسیم.

وی گفت: ‌البته هم اکنون نیز بیماری مالاریا در بیشتر مناطق کشور حذف شده است و فقط محدوده بسیار کوچکی از 3 استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان(جنوب کرمان) هنوز با مواردی از این بیماری مواجه هستند که علت اصلی آن تردد اتباع کشورهای همسایه شرقی ایران به این مناطق است.

معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت افزود:‌ تلاش وزارت بهداشت این است که موارد انتقال محلی این بیماری به حداقل برسد اما ریشه کنی این بیماری به علت وجود این بیماری در کشورهای شرقی و تردد آنها به کشور به سادگی میسر نیست.

نبوی اضافه کرد: برنامه وزارت بهداشت با تشکیل مرکز مدیریت بیماریها در دهه های گذشته ابتدا ریشه‌کنی این بیماری در کشور بود اما بعد با توجه به مشاهده وضعیت کشورهای شرقی کشور مشخص شد که نمی‌توانیم بیماری مالاریا را به طور کامل ریشه‌کن کنیم به همین علت استراتژی به سمت حذف موارد ابتلای محلی این بیماری تغییر کرد.

وی گفت: با اجرای برنامه‌های کنترل این بیماری به سمت حذف این بیماری پیش می‌رویم و از سالی 10 تا 15 هزار نفر سال 89 به 5 هزار مورد ابتلا به مالاریا در کشور رسیدیم و سال گذشته نیز این میزان به حدود 3 هزار نفر کاهش یافت که حدود 1090 نفر آنها انتقال محلی و بیش از 1700 مورد آن انتقال از اتباع،کارگران و مهاجران کشورهای شرقی بود که وارد کشور شده بودند.

معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری مالاریا سال گذشته هیچ مورد مرگی در کشور نداشت.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت درباره وضعیت آنفلوانزا در کشور نیز گفت: همه‌گیری آنفلوانزای فصلی نیز از اول اردیبهشت در کشور به شدت فروکش کرده و اکنون با همه گیری هیچ بیماری واگیر در کشور مواجه نیستیم.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  2:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها