0

چهار توصیه برای تنش زدایی سریع

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

چهار توصیه برای تنش زدایی سریع

 

استرس بازگشت؟

تابستان رو به پایان است و به تدریج زمان بازگشت به سرکار فرامی رسد. تابستان برای بسیاری از افراد، حتی اگر سرکار هم بوده اند، به عنوان زمانی برای کم شدن بار مسئولیت ها و حجم کارها به حساب می آید. و بعد از تعطیلات، رفتن به مدرسه، افزایش ترافیک اتومبیل ها و ... ممکن است برای حمل و نقل عمومی شوک آور باشد... به طور خلاصه، بازگشت از تعطیلات استرس زاست. ما در این نوشتار، روش هایی سریع برای آرام شدن و کم کردن فشارها پیشنهاد داده ایم..

تمرینات تنش زدایی به چه دردی می خورند؟

استرس را بلافاصله کاهش می دهند چرا که فشار عضلانی یکی از اولین علائم استرس است.

شما را مجبور می کنند که به طور کامل روی چیز دیگری غیر از آنچه که مضطرب تان می کند و یا فکرهای ناامید کننده، متمرکز شوید.

شما را به واقعیت برمی گردانند و سیکل معیوب افکار استرس زا را متوقف می کنند.

تمرین شماره یک: دوش

در جایی آرام و تنها، بنشینید یا بایستید، نسبت به تکیه گاه های تان کاملاً آگاه باشید: ران های تان روی صندلی یا کف پاهای تان روی زمین هستند.

چشم های تان را ببندید و به نفس های تان گوش دهید.

سپس تصور کنید که زیر دوش هستید و دوش به شما کمک می کند که تمام عضلات تان را آرام کنید، از بالا تا پایین، از مغز سر تا انگشتان پاها.

زمانی برای درک کردن تمام احساسات این دوش خیالی اختصاص دهید، از آرامشی که برای تان به ارمغان آورده لذت ببرید.

تمرین شماره دو: درخت

این تمرین بهتر است که ایستاده انجام شود، اما اگر نمی توانید بایستید، نشسته هم می توانید انجام دهید.

پاهای تان را به خوبی روی زمین بگذارید و خوب روی زمین فشارشان دهید، انگار که می خواهید جای پای تان باقی بماند.

به محض اینکه پاهای تان را در تماس احساس کردید، تصور کنید که به وسیلۀ ریشه هایی که در زمین فرورفته اند، معلق هستید. این ریشه ها شیرۀ گیاه و انرژی را به شما می رسانند و شما را به سختی به زمین متصل می کنند.

سپس، با استفاده از آن انرژی که از زمین به شما رسیده، راست بایستید، مانند تنۀ یک درخت.

تمرین شماره سه: تماس

مهم نیست که برای انجام این تمرین در چه حالتی قرار داشته باشید. یک مثال می آوریم: در دفترتان نشسته اید، ناگهان با یک رشتۀ فکری مضطرب می شوید یا استرس به شما وارد می شود. چند دقیقه زمان بگذارید برای متمرکز شدن روی تمام چیزهایی که بدن تان آنها را لمس می کند. تماس ران های تان با صندلی، دست های تان با میز، تماس هوا با بخش هایی از بدن تان که پوشیده نیستند، تماس بافت های لباس های تان، موهای روی سرتان و غیره.

تمرین شماره چهار: تنش زدایی عضلانی

برخی مناطق بدن ما، بدون اینکه احساس کنیم استرس داریم، منقبض می شوند. این مناطق چشم ها، ماهیچه های اطرافش، عضلات و همچنین شانه ها و گردن مان هستند.

بنابراین اگر احساس کشیدگی می کنید، چند دقیقه زمان برای رها کردن این مناطق اختصاص دهید، در ابتدا عضلات تان را عمداً شل کنید، سپس به آرامی ماساژشان دهید.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  8:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها