0

خانه‌ای به نام زینت‌الملوك

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

خانه‌ای به نام زینت‌الملوك

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

 


اگر برای تعطیلات این آخر هفته به دنبال یک مکان گردشگری متفاوت هستید، پیشنهاد می کنیم سری به خانه قاجاری زینت الملوک بزنید، خانه ای با حیاطی بزرگ كه 20 اتاق احاطه‌اش كرده‌اند و... برای آدم‌هایی مثل ما كه شیفته معماری قاجاری هستند می تواند یک خاطره خوش از سفر به جا بگذارد.

 

این خانه در سال 1290 ه.ق ساخته شده و ساختش حدود 12 سال طول كشیده است و در این 12 سال معماران، آجر‌ها را سر صبر و با وسواس روی هم چیده‌اند و سقف چوبی اتاق‌ها را ساخته‌اند و بعد نوبت رسیده به گچكاری‌ها و نقش كردن حیوانات و پرندگان و گل‌ها و بوته‌ها روی سقف‌ها و دیوارها و آیینه كاری‌ها و معرق‌كاری‌ها و بعد زینت دادن حیاط به 2 باغچه كوچك و بزرگ و بعد شاید كار گذاشتن كاشی‌های هفت رنگ بر سردر عمارت با تصاویری از خورشید و فرشتگان و آیاتی از قرآن.

این عمارت را از آن جهت خانه زینت‌الملوك می‌گویند كه روزگاری زینت‌الملوك قوامی، دختر قوام‌الملك چهارم در آن ساكن بوده است و گفته می‌شود زنی مومن و خیر بوده است. این خانه با راهی زیرزمینی به خانه قوام كه یك كوچه با آن فاصله دارد، وصل می‌شود

 

خانه زینت الملوک در ضلع غربی نارنجستان قوام قرار دارد و آن را علی محمد خان قوام الملک دوم ساخته است و سقف بیشتر بخش های آن چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده‌است.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

این عمارت را از آن جهت خانه زینت‌الملوك می‌گویند كه روزگاری زینت‌الملوك قوامی، دختر قوام‌الملك چهارم در آن ساكن بوده است و گفته می‌شود زنی مومن و خیر بوده است. این خانه با راهی زیرزمینی به خانه قوام كه یك كوچه با آن فاصله دارد، وصل می‌شود.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

در ورودی خانه زینت‌الملک معرق‌کاری شده‌است و با عبور از هشتی، یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می‌یابد. در حیاط علاوه بر ازاره‌های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می‌شود.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

کاشی‌کاری هفت رنگ هلالی که در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاص برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن‌الله و فتح‌قریب به چشم می‌خورد. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه‌نشین آینه‌کاری و گچ‌بری با تصاویر اروپایی است.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده‌ای است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می‌شود. در این موزه تمامی شخصیتهای برجستهء شیراز به صورت مجسمه برای بازدید مردم در آمده‌اند.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

اما پیشنهاد مهمان شدن در خانه زینت‌الملوك فقط به دلیل سبك خاص معماری‌اش نیست. بلكه این خانه زیرزمینی بزرگ هم دارد كه حالا پر از مجسمه‌هایی زیبا از مشاهیر بزرگ فارس است. در میان این مجسمه‌ها همچنین می‌توانید مجسمه زینت‌الملوك صاحب اصلی خانه را هم پیدا كنید.

خانه‌اي به نام زينت‌الملوك

 

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  3:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها