0

راه های صحیح نشستن پشت میز

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

راه های صحیح نشستن پشت میز

 

گر مدت زمان زیادی را به کار کردن پشت کامپیوتر یا لپ تاپ بگذرانید طبیعی است که با درد شانه، گردن، مچ دست و البته خستگی و سوزش و درد چشم روبه رو باشید. واقعیت این است که بدن انسان به گونه ای طراحی نشده که بتواند با نشستن طولانی مدت در یک جا، چشم دوختن به یک صفحه و کار کردن با مچ دست و انگشتان کنار بیاید و دچار مشکل نشود، درواقع بدن شما در این جور مواقع فقط در انتظار این است که زودتر کار شما به پایان برسد تا بتواند استراحت کند.

 

 

● در خانه کار نکنید

آنچه می تواند وضعیت کلی بدن شما را بسیار بد کند، این است که شما در خانه و در ساعات فراغت هم مثل ساعات کاری خودتان مشغول باشید، یعنی ساعاتی که باید استراحت و تفریح کنید را باز هم پشت کامپیوتر یا لپ تاپ بگذرانید، در این صورت بدن شما قطعا حالت فرسوده و تحت فشاری را تجربه خواهد کرد اما آیا راهکاری برای کم کردن فشار روی بدن تان دارید؟ خب، واقعیت این است که اگر مدت طولانی را در حالت نشسته بگذرانید، بدن تان حالت سختی را تجربه خواهد کرد اما با پیروی از چند دستور ساده می توانید تا حدود زیادی از مشکلات بدنی خودتان در اثر نشستن طولانی مدت و کار با کامپیوتر جلوگیری کنید.

 

 

● باید این گونه بنشینید

▪ صحیح ترین شکل نشستن: برای تنظیم وضعیت نشستن خودتان باید چند نکته کوچک را در نظر بگیرید و آن ها را انجام دهید. این مسئله براساس اندام های مختلف بدن شما توضیح داده می شود.

▪ ارتفاع صندلی: ارتفاع پایه صندلی شما باید به اندازه ای باشد که وقتی کف پاهای تان را روی زمین می گذارید کف صندلی درست پشت زانوهای شما قرار بگیرد.

▪ آرنج: وقتی پشت میز قرار می گیرید آرنج های تان بهتر است به بدن چسبیده و حالت عمود بر میز داشته باشد.

▪ ساعد: بهتر است هر ۲ ساعد شما چسبیده به بدن باشد و بیشتر قسمت آن روی میز نیز قرار بگیرد و هر ۲ ساعد حالت موازی با زمین داشته باشد.

▪ پاها: کف هر ۲ پا بهتر است کاملا روی زمین قرار داشته باشند و فاصله ای با هم نداشته باشند.

▪ مچ ها: برای آن که دچار درد مچ دست و انگشتان نشوید باید بدانید هنگام کار کردن با کامپیوتر بهتر است مچ دست های تان حالت صاف داشته باشد و خم نشود.

▪ چشم ها: شما باید صفحه کامپیوتر را به گونه ای تنظیم کنید که زاویه چشمان شما با مانیتور بین ۱۰ تا ۳۰ درجه باشد یعنی صفحه مانیتور کمی پایین تر از سر شما قرار بگیرد اما نباید گردن تان را بیش از حد خم کنید چون دچار درد گردن می شوید.

▪ کمر: حتما باید در زمان نشستن روی صندلی ، کمر شما حالت کاملا صاف داشته باشد، البته اگر کاملا صاف نشستن برای تان خیلی مشکل است می توانید کمی خم شوید اما بهتر است هیچ وقت حالت قوز کرده نداشته باشید.

▪ پاها: شما باید به گونه ای روی صندلی یا مبل بنشینید که ران های تان حالت موازی با زمین داشته و پاها از زانو به پایین باید حالت عمودی داشته باشد. درضمن ران ها و ساق پاهای تان باید در کنار هم و یک شکل باشند.

 

 

● مچ تان را نشکنید

زمانی که وضعیت نشستن تان را به حالت طبیعی برگرداندید و حالت نشستن تان را اصلاح کردید باید به وسایل و ابزاری که از آن ها استفاده می کنید هم حالت مناسب و استانداردی بدهید.

 

 

● دور نباشید

صفحه کلید (کیبورد): صفحه کلید شما باید به گونه ای قرار بگیرد که امکان صاف نشستن را به شما بدهد. همان طور که گفتیم بهترین حالت این است که بازوهای تان به حالت کشیده کنار بدن تان قرار بگیرد و ساعدهای تان حالت ۹۰درجه با بازوها داشته باشد.

 

 

● با این موش کنار بیایید

ماوس: در زمان کار کردن با ماوس باید بسیار دقت کنید ؛ دست تان در حالتی باشد که مچ تان وقتی روی ماوس قرار می گیرد حالت خمیده پیدا نکند. اگر مدت زیادی با ماوس کار می کنید، هرچند دقیقه یک بار هر ۲ دست تان را از روی میز بردارید تا خون در دست های تان جریان داشته باشد. درضمن باید انگشتان دست روی ماوس حالت راحت داشته باشند و آن ها را به طور مرتب تکان بدهید تا عصب آن ها تحت فشار قرار نگیرد.

 

 

● هر ساعت بلند شوید

یک نکته مهم: حرکت کنید. یادتان باشد ، شما یک ماشین یا یک کامپیوتر نیستید که بتوانید ساعت ها بنشینید و کار کنید. باید تلاش کنید که پس از مدتی کار کردن مقداری هم حرکت کنید. می توانید هرچند دقیقه یک بار در صندلی تان بدون این که کمرتان را خم کنید کش بیایید، در این حالت باید کل بدن تان، پاها و دست های تان را کش بدهید. برای حرکت دادن شانه ها هم می توانید در همان حالت نشسته چندبار شانه های تان را به بالا، پایین و طرفین حرکت دهید. هر یک ساعت یک بار هم چند دقیقه از پشت میزتان بلند شوید و به پاها و تمامی بد ن تان استراحت دهید. شما می توانید با ریختن یک لیوان چای یا قهوه یا برداشتن کاغذ از پرینتر یا راه رفتن در اتاق و سالن محل کارتان به بدن تان جانی تازه بدهید.

 

 

● گردن تان را خم نکنید

مانیتور: به طور معمول می گویند صفحه مانیتور کامپیوتر باید درست روبه روی شما قرار بگیرد شما باید بدون نیاز به حرکت دادن گردن تمام صفحه مانیتور را ببینید. گردن تان هم نباید در زمان نگاه کردن به صفحه کامپیوتر زیادی راست باشد یا زیادی خم شود. همچنین صفحه مانیتور باید استاندارد باشد تا چشم شما را اذیت نکند.

 

 

● آنچه می خوانید را جلوی روی تان بگذارید

مطالب: اگر مدت زیادی را به تایپ کردن مطالب اختصاص می دهید باید بدانید ، بهترین کار این است که مطالبی را که باید بخوانید روبه روی خودتان قرار دهید (بهتر است این مطالب در یک نگهدارنده که به صورت کج در کنار کامپیوتر قرار می گیرند گذاشته شود.) شما نباید برای خواندن مطالب گردن تان را کج کنید در ضمن اگر خواندن مطالب برای شما سخت است آنقدر آن ها را جابه جا کنید تا چشمان تان حالت راحت داشته باشند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391  8:37 PM
تشکرات از این پست
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:راه های صحیح نشستن پشت میز

  سلام به شما کاربر عزیز.

با تشکر از فعالیتی که در این تالار داشته، دارید و خواهید داشت، خواهشمند است این قبیل مطالب را در تالار پزشکی و سلامت قرار دهید برای همگان مثمرثمر خواهد گشت.

 

به امید موفقیت روز از افزون همه ی راسخونی های عزیز.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  6:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها