0

شش دلیل برای شکست اوباما در انتخابات

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

شش دلیل برای شکست اوباما در انتخابات

 شش ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحلیل‌ها از شکست «باراک اوباما» در این انتخابات به دلایلی که شش مورد از آن‌ها در اینجا ذکر می‌شود، حکایت دارد.در حالی که شش ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی است، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد در ژانویه ۲۰۱۳ «باراک اوباما» نمی‌تواند به راحتی خود را ساکن کاخ سفید بداند، چرا که از هم اکنون نام «می‌ت رامنی» به عنوان رقیب سرسخت وی مطرح شده است.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، تحقیقات موسسه پیو نشان می‌دهد که هر چند تا زمان پایان روند انتخاب نامزد اصلی حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی مانده، اما شواهد موجود حکایت از آن دارد که میت رامنی در انتخابات ماه نوامبر با باراک اوباما رقابت خواهد کرد.تحلیلگران دلایل زیادی را برای بالابودن احتمال شکست اوباما از این رقیب جمهوریخواه در این انتخابات عنوان می‌کنند که در اینجا به شش مورد از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱) شرایط نامساعد اقتصادی آمریکا؛ برگ برنده رامنی

در آمریکا هیچگاه در دوره اول یک رئیس جمهور نرخ بیکاری به میزان ۸ درصد کنونی نرسیده است. در این وضعیت همزمان با اینکه شمار بیکاران دائما در حال افزایش است، افت شاخص‌های دیگر اقتصادی نیز سبب تضعیف بازار کار و سرمایه می‌شود؛ بی‌ثباتی در بازار کار، ادامه تورم در بازار مسکن، تنشهای سیاسی واشنگتن و بروز این حس که آمریکا دیگر دوران طلایی خود را از دست داده است. این عوامل به اضافه سوالاتی که در اذهان مردم آمریکا درباره علت شفاف سازی نکردن تیم اوباما در مورد بحران اقتصادی کنونی و نداشتن پاسخ شفاف برای انتقادهای مطرح شده از سوی جمهوریخواهان شکل گرفته دست به دست هم داده‌اند تا بر تعداد حامیان «می‌ت رامنی» نسبت به اوباما افزوده شود.


۲) رامنی در جلب حمایتهای مالی موفق‌تر عمل می‌کند

 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همواره بسیار گران تمام می‌شود و این در حالی است که انتخابات این دوره به گواهی شواهد موجود، گران‌ترین انتخابات دوران در آمریکا لقب می‌گیرد. برآورد‌ها نشان می‌دهد هر نامزد دست کم به دو میلیارد دلار برای رقابت در مرحله نهایی نیاز خواهد داشت. از آنجا که در آمریکا بر خلاف اروپا استفاده از منابع دولتی در رقابتهای انتخاباتی مجاز نیست، نامزد‌ها مجبورند از تامین کنندگان خصوصی این هزینه را دریافت کنند. اوباما در انتخابات ۲۰۰۸ به دلیل اینکه کمک مالی هنگفتی جمع آوری کرد توانست «جان مک کین» را کنار بزند. اما این بار میت رامنی حامیان قدری را دور خود جمع کرده است و در بین آن‌ها نمایندگان تمام بخش‌ها صنعت، صنوف و اتحادیه‌ها که دل خوشی نیز از سیاستهای اوباما ندارند به چشم می‌خورند.

 ۳) جوانان در روز انتخابات در خانه می‌مانند

 
یکی از نقاط اتکای اوباما در انتخابات ۲۰۰۸ بهره گیری از آرای جوانان بود. در آن زمان نسل جوان آمریکا به امید ایجاد تغییری جدی در فضای سیاسی آمریکا و خروج از دوران «جرج بوش» به وی روی آوردند. با این حال پس از گذشت سه سال از ریاست جمهوری اوباما امید‌ها برای ایجاد تغییر در این کشور به ناامیدی تبدیل شده است.
 از این رو میل جوانان برای مشارکت در این دوره از انتخابات کمتر از هر گروه سنی دیگری است. این خطر بزرگی است که اوباما را تهدید می‌کند. وی در انتخابات پیشین در ایالت کلرادو توانست با بسیج کردن جوانان، رای این ایالت را از آن خود کند و این در حالی بود که پس از جنگ جهانی دوم تنها ۴ نامزد دموکرات توانسته بودند اکثریت آرا را در این ایالت کسب کنند. در انتخابات ۲۰۰۸ میزان مشارکت جوانان زیر ۳۰ سال در کلرادو ۱۸ درصد بود که این میزان بیشتر از نرخ مشارکت گروه سنی می‌انسالان است. اگر در انتخابات نوامبر امسال هم وضع به همین منوال پیش نرود و جوانان خانه نشینی را به رفتن پای صندوقهای رای ترجیح دهند، وضعیت اوباما دشوار خواهد شد.

 
۴) مردان سفید و سالمندان تمایل بیشتری به رامنی دارند

 
در انتخابات ۲۰۰۸ اوباما ۴۸ درصد آرای مردان سفیدپوست آمریکا را کسب کرد، با این حال وی با کمک آرای زیاد شهروندان اسپانیایی و آفریقایی تبار توانست میزان کم آرای خود در این بخش را جبران کند. این مسئله یکی از نقاط ضعف اوباما در انتخابات پیش رو است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رامنی از حمایت ۶۰ درصد مردان سفید پوست آمریکا در مقابل ۳۴ درصدی که حامی اوباما هستند، برخوردار است.
 
از سوی دیگر می‌انسالان از مخالفان جدی سیاستهای اوباما هستند. اینکه آیا این مخالفت‌ها کاهش می‌یابد یا گسترده‌تر خواهد شد به وقایع و رقابتهای انتخاباتی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در این چند ماه بستگی دارد.

 
۵) رامنی خود را به عنوان یک سیاستمدار میانه رو تثبیت می‌کند

 

جریان رقابتهای انتخاباتی آمریکا به سمتی پیش می‌رود که در آن پیروزی با میانه روی است. رامنی با رقابتهای حزبی خود توانسته از چهره یک محافظه کار خارج شده و تمایل خود را به میانه روی نشان دهد. به این ترتیب تثبیت این تصور که وی سیاستمداری فرصت طلب نیست به زیان اوباما تمام می‌شود.

 این موضع گیری رامنی در جلب حمایت زنان نیز موثر خواهد بود. اگر جمهوریخواهان بتوانند زنان را مجاب کنند که با حضور نامزدشان در کاخ سفید جنبش اجتماعی سیاسی آنان طی دهه‌های اخیر ادامه می‌یابد، می‌توانند روی کسب اکثریت آرای زنان حساب باز کنند.
 
۶) اتفاقی غیرقابل پیشینی در راه است

 اوباما باید امیدوار باشد که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر امسال اتفاق خاصی در عرصه بین المللی رخ ندهد. این اتفاق می‌تواند واقعه‌ای مانند گسترش بحران اقتصادی اروپا و ورشکستگی کشورهای منطقه یورو که پیامد سنگین آن متوجه اقتصاد آمریکا می‌شود، باشد و یا رویدادی مانند در گرفتن جنگی دیگر در خاورمیانه، بالا گرفتن بحران فلسطین، افزایش بهای نفت که به گرانی بنزین در آمریکا می‌انجامد، باشد. در هر صورت چنین اتفاق غیرقابل پیش بینی به شدت به زیان اوباما تمام خواهد شد.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391  3:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها