0

۶ ارديبهشت● صدور بیانیه سازمان ملل علیه عراق

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۶ ارديبهشت● صدور بیانیه سازمان ملل علیه عراق

صدور بیانیه سازمان ملل علیه عراق
صدور بیانیه سازمان ملل علیه کاربرد سلاح‏های شیمیایی توسط رژیم بعثی عراق بر ضد جمهوری اسلامی ایران در چنین روزی از سال ۱۳۶۴ هجری شمسی صورت گرفت.
بی‏توجهی محافل بین‏المللی درمورد نقض آشکار قوانین منع استفاده از سلاح‏های شیمیایی، به‏دلیل تمایلات موجود برای حمایت از رژیم عراق با هدف غلبه این کشور بر ایران اسلامی، وضعیت غیرقابل تحملی را به‏وجود آورده و تلفات ناشی از به‏کارگیری این سلاح‏‌ها و تأثیرات روانی آن، قدرت دفاعی ایران را تحت تأثیر قرار داده بود.
عراق با وجود درکی که از این مسأله داشت، در عملیات بدر، بیش از گذشته از سلاح‏های شیمیایی استفاده کرد، به‏گونه‏ای‏که تنها در طول مدت پنج روز - از تاریخ بیست و دوم تا بیست و هفتم اسفندماه ۱۳۶۳ش - بیش از سی مورد انواع سلاح‏های شیمیایی را مورد استفاده قرار داد.
ابعاد گسترده ناشی از استفاده عراق از سلاح‏های شیمیایی، به‏تدریج توجه افکار عمومی را به خود معطوف کرد تا این‏که دبیر کل وقت سازمان ملل متحد نیز پس از دیدار با نمایندگان ایران و عراق، استفاده از سلاح‏های شیمیایی را محکوم نمود. در وضعیت جدید، سرانجام شورای امنیت، طی بیانیه‏ای و با اجتناب از صدور قطعنامه، در تاریخ ششم اردیبهشت‏ماه سال ۱۳۶۴ هجری شمسی - برابر با بیست و پنجم آوریل ۱۹۸۵م - کاربرد سلاح‏های شیمیایی از سوی عراق را محکوم کرد.
پس از آن‏که سال‌‌ها از پایان هشت سال دفاع مقدس گذشته و سازمان ملل متحد، عراق را به‏عنوان آغازگر جنگ معرفی کرده بود، مقامات بلندپایه‌ عراقی با اعتراف به استفاده‌ بغداد از سلاح‏‌های شیمیایی در جریان جنگ هشت ساله با ایران ادعا کردند که عراق مجبور به استفاده و به‏کارگیری این نوع تسلیحات شده است.
این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در طی جنگ بار‌ها از حمـلات شیمیایی عراق به مردم ایران و رزمندگان اسلام خبر داده و خواستار رسیدگی به آن بود ولی با سکوت مجامع بین‏‌المللی مواجه می‏گردید. رژیم بعث عراق در شرایطی دست به بمباران‏‌های شیمیایی وسیع در جنگ می‌‌زد که مجامع جهانی و معاهدات ژنو، استفاده از تسلیحات کشتار جمعی از جمله شیمیایی در جریان جنگ‏ها را منع کرده‌اند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391  2:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها