0

کشت پیاز در استان چهار محال و بختیاری آغاز شد

 
flatrone1940
flatrone1940
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 323
محل سکونت : همه جای ایران سرای من است

کشت پیاز در استان چهار محال و بختیاری آغاز شد

کشت پیاز در استان چهار محال و بختیاری آغاز شد
شهرکرد - خبرگزاری مهر: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری از آغاز کشت پیاز در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان از آغاز کشت پیاز در استان چهار محال و بختیاری خبر داد.

مرتضی مرادی گفت: امسال در 60 هکتار از زمین های کشاورزی استان پیاز کشت شده است.
 
وی افزود: این میزان هکتار نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است.
 
وی با اشاره به اینکه پیاز در مناطق معتدل کشت می شود، گفت: سال گذشته دو هزار و 400 تن پیاز در استان برداشت شد.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان چهار محال و بختیاری گفت: شهرستان های شهرکرد، کیار و لردگان از مناطق عمده کشت پیاز در استان دانست.
 
500 میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان فارسانی اعطا شد
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فارسان از اعطای 500 میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان در سال گذشته خبر داد.
 
ابراهیم شیرانی افزود: در سال گذشت تعداد 15 نفر از متقاضیان مشاغل خانگی از تسهیلات بهره مند شدند.
 
وی بیان دشت: این افراد در زمینه های پرورش بوقلمون، بسته بندی و فرآوری زعفران، تهیه ترشی و شوریجات، تهیه فراورده های لبنی، بسته بندی گیاهان دارویی، پرورش مرغ بومی و اردک مشغول فعالیت شدند.
 
مصرف کود شیمیایی کربنات کلسیم با اسامی فروزان و رهنما ممنوع است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد گفت: مصرف کود شیمیایی کربنات کلسیم با اسامی فروزان و رهنما ممنوع است.
 
ناصر واحد افزود: کود شیمیایی کربنات کلسیم با اسامی فروزان و رهنما که برای زمین های کشاورزی بسیار سمی و مضراست که تحت عنوان کود فسفات از طریق دلالان به فروش می رسد.
 
وی بیان داشت: کشاورزان از خرید و مصرف این گونه کودهای شیمیایی جدا خودداری کنند.
 
کشاورزان چهار محالی در خرید بذرگندم دقت کنند
 
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سن گندم از مهمترین آفات محصول گندم کشور خصوصا استان است، گفت: از کشاورزان استان درخواست می کنیم با توجه به ریزش سن های مادر از مراتع به سمت مزارع گندم، در جهت کاهش شدت خسارت وارده به آفت گندم، ممانعت از خرید گندم های سن زده، افت قیمت محصول و پایین آمدن کیفیت نان همکاری لازم را برای مبارزه با آفت گندم به عمل آورند.
 
ایزدی نژاد گفت: کشاورزان با توجه به شرایط آفت سن در مزارع در صورت مشاهده این آفت علاوه بر انعکاس آن به مراکز خدمات یا مدیریت های جهاد کشاورزی محل سکونت خود با راهنمایی کارشناسان کلینیک های گیاه پزشکی نسبت به مبارزه شیمیایی در کانون های آفت مخصوصا نوار بالایی مزارع گندم دیم اقدام کنند.
 
وی تصریح کرد:هم اکنون ریزش آفت سن گندم در منطقی از شهرستان لردگان، شهرکرد، مزارع هرچگان، کیار، سورشجان، ده کهنه و دوازده امام شهرستان اردل مشاهده شده است.
 
وی بیان داشت: در سال گذشته این آفت 15 هزار هکتار از مزارع استان را آلوده کرد که با کمک اعتبارات دولتی درهشت هزار و 500 هکتار مبارزه شیمیایی و سه هزار و 500 هکتار مبارزه غیر شیمیایی انجام شد.
 
اجرای طرح حفاظتی کرفس در چهارمحال و بختیاری
 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری چهار محال و بختیاری از اجرای طرح حفاتی کرفس در استان خبر داد.
 
عطااله ابراهیمی با اشاره به رویش کرفس در دامنه زاگرس، گفت: سودجویان با برداشت غنچه کرفس در ابتدای فصل رویش سبب انقراض این گونه می شوند.
 
وی با بیان اینکه 10 هزار گونه گیاهی نادر در ایران می روید، افزود: از این تعداد هزار و 500 گونه در چهارمحال و بختیاری می روید که یکی از این گونه ها کرفس است.
 
وی تصریح کرد: کرفس از خانواده چتریان است که ارزش دارویی، درمانی و ژنتیکی دارد.
 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در طرح حفاظتی با بهره برداران وارد مذاکره شده تا نسبت به کشت و تکثیر صحیح کرفس اقدام کنند.
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391  9:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها