0

تاثير آلودگي هوا بر عقل

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

تاثير آلودگي هوا بر عقل

  

محققان معتقدند قرار گرفتن در هواي آلوده طي مدت طولاني ممكن است باعث كاهش فرآيند ادراكي و شناخت در افراد مسن شود. نتايج به دست آمده نشان مي‌دهد زناني كه به مدت طولاني در معرض سطوح بالايي از ذرات محيطي (PM) قراردارند، طي 5 سال دچار اختلالات ادراكي شده‌اند. همچنين سطوح بالاي PM درشت (PM-‌2/‌5-10) و pm ريز (2/5‌‌PM) به تسريع كاهش فرآيند ادراكي كمك زيادي مي‌كند.

آلودگي PM در حقيقت به ذرات ريز شناور در هوا گفته مي‌شود. ذراتي كه قطر آنها كمتر از 5‌/‌2 ميكرون و عرض آنها كمتر از يك‌سي‌ام موي انسان باشد، PM ريز ناميده مي‌شوند وذراتي كه قطر آنها بزرگ‌تر از10ـ 5‌/‌2 ميكرون است به PM درشت معروف هستند. در بيشتر مناطق بخصوص مناطق شهري، افراد در معرض سطوح بالايي از PM قرار دارند. تعدادي از تحقيقات انجام شده در سال‌هاي اخير رابطه بين افراد مسن و آلودگي هوا را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.

اما تحقيق اخير محققان در حقيقت براي اولين بار تغييردر كاركرد ادراكي را در طول يك دوره زماني خاص به اثبات رسانده و بيان مي‌كند كه ميزان در معرض قرار گرفتن و ابعاد ذرات موجود در هوا از اهميت بالايي برخورداراست. در اين تحقيق جنيفرويوو، استاديار دانشگاه پزشكي راش و مديرگروه تحقيقاتي همراه با همكارانش آلودگي هوا، ذرات ريزودرشت و تاثير آنها روي زنان مسن را مورد ارزيابي قرار دادند. در اين تحقيق حدود 19409 زن پرستار70 تا 81 ساله شركت كردند.

جنيفر با توجه به نتايج به دست آمده مي‌گويد: تحقيقات ما نشـان مي‌دهد قرار گرفتن به مدت طولاني در معرض آلودگي‌ها بويژه ذرات ريزودرشت موجود در هوا باعث كاهش كاركرد ادراكي در زنان مسن مي‌شود و اين مساله كمتر مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر عارضه فوق آلودگي ممكن است باعث بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيز شود.

وي درادامه مي‌افزايد: برخلاف عواملي مانند رژيم غذايي و فعاليت فيزيكي كه ممكن است در بروز دمانس يا زوال شديد عقل نقش داشته باشند، به جرات مي‌توان گفت آلودگي هوا عامل اصلي بروز اين بيماري است.

پس با اجراي برنامه‌هاي درست مي‌توان ميزان آلودگي هوا را كاهش داد، با حل كردن اين مشكل اختلالاتي مانند كاهش ادراكي، زوال عقل و آلزايمر از بين خواهد رفت.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391  2:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها