0

دي‌ان‌اي مصنوعي ساخته شد!

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

دي‌ان‌اي مصنوعي ساخته شد!

 دانشمندان انگليسي موفق به ساخت ماده ژنتيكي مصنوعي با قابليت ذخيره اطلاعات و تكامل در ميان نسلها به شيوه مشابه دي‌ان‌اي شده‌اند كه انتظار مي‌رود به تحقيقات جديد در پزشكي و زيست‌فناوري منجر شده و اطلاعات جديدي در مورد اولين تكثير مولكولها و تبديل به حيات در ميلياردها سال قبل ارائه دهد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نهايت، ساخت جايگزيني براي دي‌ان‌اي و آر‌ان‌اي مي‌تواند دانشمندان را قادر به ساخت شكلهاي بديع حيات در آزمايشگاه سازد.

محققان آزمايشگاه زيست‌شناسي مولكلولي شوراي تحقيقات پزشكي انگليس موفق به ساخت روشهای شیمیایی براي تبديل دي‌ان‌اي و آر‌ان‌اي به شش پليمر ژنتيكي جايگزين موسوم به XNAs شده‌اند.

اين روش به مبادله دی‌اوکسی‌ریبوزو ريبوز براي مولكولهاي ديگر مي‌پردازد.

داشنمندان دريافتند كه XNAs قادر به شكل‌دهي يك مارپيچ دوتايي با دي‌ان‌اي بوده و از ثبات بيشتري نسبت به ديگر مواد ژنتيكي طبيعي برخوردارند.

محققان در مجله ساينس به توصيف چگونگي اتصال يك XNAs به يك پروتئين پرداخته‌اند.

اين قابليت بدين معني است كه مي‌توان پليمرها را به عنوان پادتن مستقر كرد.

به گفته محققان اين كار نشان داد كه دو نشانه بارز حيات يعني وراثت و تكامل با استفاده از جانشين‌هايي براي ماده ژنتيكي طبيعي ممكن است.

همچنين اين پژوهش مي‌تواند به دانشمندان در درك چگونگي حياتي شدن نقش دي‌ان‌اي و آران‌اي در تكامل حيات و حتي امكان كشف حياتهاي بيگانه كمك كند.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391  12:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها