0

تثبيت تعرفه‌هاي دندانپزشكي با وجود نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي اخير

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

تثبيت تعرفه‌هاي دندانپزشكي با وجود نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي اخير

دبير اجرايي كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران با انتقاد از ثابت ماندن تعرفه‌هاي دندانپزشكي با وجود نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي اخير گفت: اين در حالي است كه حذف يارانه از حامل‌هاي انرژي و متعاقب آن افزايش هزينه‌ها هم در تعيين ميزان تعرفه‌ها در نظر گرفته نشده است.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، دكتر بهزاد فرخ زاد با بيان اين كه نوسانات نرخ ارز و حذف يارانه حامل‌هاي انرژي اعم از آب، برق، گاز و ... همگي در افزايش هزينه‌هاي جاري مراكز درماني و قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشكي تاثيرگذار بوده است، گفت: اما با اين وجود ميزان تعرفه خدمات دندانپزشكي تغييري نكرده است.

وي ادامه داد: هم اكنون به جز شمار اندكي از دندانپزشكان كه به علت سابقه فعاليت در حرفه دندانپزشكي قادر به تامين اين قبيل هزينه‌ها هستند اغلب دندانپزشكان جوان در كلينيك‌ها و در مراكز خصوصي طرف قرارداد با بيمه‌هاي تكميلي فعاليت مي‌كنند كه تعرفه اين بيمه‌ها حتي از تعرفه اعلام شده از سوي سازمان نظام پزشكي و وزارت بهداشت كمتر است. البته اين مشكل در سال گذشته بين بيمارستان‌هاي خصوصي و بيمه‌هاي تكميلي نيز وجود داشت.

دكتر فرخ زاد بحث و بررسي مسايل صنفي دندانپزشكان را از دغدغه‌هاي انجمن دندانپزشكي ايران برشمرد و افزود: افزايش دانشكده‌هاي دندانپزشكي بدون وجود بازار كار براي اين قشر از جامعه بدين معناست كه دندانپزشك بيكار تربيت مي‌شود.

وي با بيان اينكه با وجود افزايش شمار دانش آموختگان دندانپزشكي شاهد افزايش شاخص DMF (شاخص پوسيدگي دندان در جامعه آماري) در كشور هستيم، گفت: افزايش دندانپزشكان در كاهش شاخص‌هاي بهداشت دهان و دندان در ميان افراد جامعه تاثيري نداشته است، بنابراين سياست افزايش دانشكده‌هاي دندانپزشكي جاي سوال دارد.

دبير اجرايي كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران با اشاره به افزايش آمار شكايت از پزشكان و دندانپزشكان در سال گذشته ادامه داد: در افزايش ميزان شكايت‌ها نبايد فقط پزشك و يا دندانپزشك را مقصر دانست بلكه بايد شيوه آموزش دانشكده‌ها و توقعات بجا و نابجاي جامعه، سيستم درماني غلط و ... را هم بررسي كرد اما متاسفانه درمانگر فقط مورد بازخواست قرار مي‌گيرد. اين در حالي است كه از اروپا، آمريكا و بسياري از كشورهاي ديگر بيماران براي درمان توسط همين پزشكان و دندانپزشكان به ايران سفر مي‌كنند. شخصا معتقدم اگر در درمان‌هاي خاصي آمار اشتباهات بالاست بايد اول ضعف سيستم آموزشي دانشكده‌ها را مقصر بدانيم بعد درمانگر يعني فارغ التحصيل دانشكده‌ها را.

دكتر فرخ زاد همچنين افزود: در كنگره سال گذشته، دانش پزشكي در دندانپزشكي، علوم نوين از جمله ليزر، كاربرد سلولهاي بنيادين در دندانپزشكي، ايمپلنت و پنل‌هاي پرسش و پاسخ بيشترين حجم برنامه علمي را شامل مي‌شد در حالي كه در كنگره امسال دلايل عدم موفقيت در انواع درمان‌هاي نويني همانند ايمپلنت (كاشت دندان) در ايران با كشورهاي بنيانگذار آن در دنيا برابري مي‌كند.

كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران (بزرگترين كنگره ساليانه دندانپزشكي ايران) 19 تا 22 ارديبهشت در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود. بيش از 3000 شركت كننده براي استفاده علمي و پيش بيني مي‌شود همين ميزان براي استفاده آزاد و بازديد از نمايشگاه جانبي نيز در كنگره حضور داشته باشند. شعار امسال كنگره «آموزش شكست‌ها، راهبري به سوي موفقيت» است.

نور

یک شنبه 20 فروردین 1391  8:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها