0

نامه نگاری های احمدی نژاد و لاریجانی به کجا می رسد؟

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

نامه نگاری های احمدی نژاد و لاریجانی به کجا می رسد؟

 شفاف: بازار نامه نگاری های سیاسی  در سال 91 داغ داغ است.هنوز چند روزی از فروردین ماه نگذشته که رئیس مجلس و رئیس دولت در نامه نگاری به  مقامات از هم سبقت می گیرند.


اولین نامه در سال 91 را اما علی لاریجانی در اعتراض به تخلفات یارانه ای  دولت به مقام معظم رهبری نوشت.بنا بر گفته حجت الاسلام حسین سبحانی نیا ، جزئیات این نامه در خصوص عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای غیر قانونی فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.
 بنا بر اظهارات  این نماینده مجلس، علی لاریجانی در این نامه به تخلف دولت در اجرای غیر قانونی فاز دوم هدفمندی یارانه ها قبل از تصویب بودجه سال91 اشاره کرده و از رهبر انقلاب در خواست کرده بر اساس اصل 110 قانون اساسی از وظایف و اختیاراتشان برای ورود به این مسئله و توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها استفاده کنند.

ماجرای نامه رئیس مجلس به مقام معظم رهبری اما از آنجا آغاز شد که دولت بدون اطلاع مجلس  مابه التفاوت 28 هزارتومانی به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد.

درحالی که بودجه به صورت دو دوازدهم و تنخواه طبق بودجه سال قبل در اختیار قویه مجریه قرار گرفته بود معلوم نبود دولتی ها مابه تفاوت هدفمندی در دور اول و دوم را از کدام منبع تهیه نموده اند.

علاوه بر این از نظر قانونی شروع فاز دوم هدفمندی پنج مغایرت اساسی با قوانین مصوب مجلس دارد. پنج تخلف دولت در زمینه تامین منابع مالی، مغایرت با قوانین بودجه، هدفمندی یارانه‌ها، تنخواه دو دوازدهم و استفساریه مجلس است.

همه این مسائل منجر شد، علی لاریجانی دست به قلم شود و نامه گلایه آمیز به مقام معظم رهبری بنویسد.

اما تنها 2 روز بعد از رسانه ای شدن خبر این نامه، شایعه شد که محمود احمدی نژاد نیز که این روزها در گیری های جدیدی بر سر انتصاب  قاضی مرتضوی به ریاست  سازمان تامین اجتماعی دارد و وزیر کارش را در خطر استیضاح می بیند، به آیت الله شاهرودی نامه نوشته تا قائله نامه نگاری را به رئیس مجلس نبازد.

بنا بر گزارشات رسیده از رسانه ها ، رييس‌جمهوري در نامه‌اي از هاشمي‌شاهرودي، رييس هيات حل اختلاف خواسته تا موضوع استيضاح وزير كار، حل و فصل شود.

در این میان یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس از موافقت هاشمي‌شاهرودي با درخواست رييس‌جمهوري خبر داده و گفته «در اين نامه عنوان شده انتصاب مرتضوي از مصاديق استيضاح وزير كار نيست و عملكرد وزير بايد عامل استيضاح باشد.» تا نامه محمود احمدي‌نژاد بدون پاسخ نماند. 

بلافاصله پس از انتشار خبر ارسال نامه رييس‌جمهوراما، علي لاريجاني در قم به خبرنگاران گفت «استيضاح يك وزير جزو اختلافات قوا محسوب نمي‌شود كه هيات حل اختلاف بخواهد به آن ورود كند.»

علي لاريجاني، همچنين درباره استيضاح وزير كار و نقش شوراي حل اختلاف گفت: «عده‌اي از نمايندگان قبل از پيگيري اين طرح مسايلي را به وزير يادآور شدند كه توجه به آنها مي‌توانست جلوي كليد خوردن استيضاح را بگيرد و هم‌اكنون نيز اگر به آن مباحث عنايت شود، موضوع استيضاح وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي قابل حل است.»

به نظر می رسد منظور رئیس مجلس از این مسایل، بركناري سعيد مرتضوي از رياست صندوق تامين اجتماعي است؛ صندوقي كه پردرآمد‌ترين شركت دولتي است و سعید مرتضوی بدون هیچ تخصص در مدیریت اقتصادی و با داشتن اتهاماتی که هنوز تکلیف آنها مشخص نیست، به ریاست آن منصوب شده است.

اما بعد از انتشار خبر نامه نگاری رئیس دولت به شورای حل اختلاف ،دفتر آیت الله هاشمی شاهرودی ارسال هرگونه نامه از سوی رئیس جمهور برای رئیس هیئت عالی حل اختلاف قوا در خصوص بررسی استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را رد کرد، دفتر رئیس جمهور هم یک تکذیبیه صادر کرد.

مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات دفتر رییس‌جمهورنیز بعد از تکذیبیه دفتر آیت الله شاهرودی، با تکذیب ارسال چنین نامه‌ای از سوی محمود احمدی‌نژاد این موضوع را رد کرد تا نامه نگاری رئیس جمهور در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

در هر حال، در صورت حقیقت داشتن این نامه، اين دومين نامه‌اي می شد  كه احمدي‌نژاد به آيت‌الله شاهرودي نوشته و او را حكم قرار داده است. در مورد قبل، پس از آنكه دولت و قوه‌قضاييه بر سر پرونده قضايي حميد بقايي، معاون اجرايي دولت به توافق نرسيدند و اختلاف بالا گرفت، احمدي‌نژاد از آیت الله شاهرودي خواست كه در موضوع دخالت كند.

گفتنی است، شوراي حل اختلاف قوا در سال گذشته پس از نامه‌نگاري‌هاي سران قوا به مقام معظم رهبري به دليل اختلافات به دستور ايشان تشكيل شد ومقام معظم رهبری آیت الله شاهرودی را به ریاست آن انتخاب کردند.


یک شنبه 20 فروردین 1391  2:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها