0

استرس و خشم شما را می‌کشد...

 
sukhteh
sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

استرس و خشم شما را می‌کشد...

 

 

 

پزشکی - چند روز پیش یک مفسر محافظه‌کار در سن 43 سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت. آیا شغل پراسترس و شخصیت همیشه عصبانی او در مرگ زودهنگامش نقش داشت؟ اصلا استرس و خشم چه‌طور می‌تواند باعث مرگ انسان شود؟

بهنوش خرم‌روز: اندرو بریتبارت، مفسر برجسته محافظه‌کار، چند روز پیش بر اثر یک سکته قلبی مشکوک در حالی که تنها 43 سال سن داشت درگذشت. شاید شما هم موارد مشابهیرا سراغ داشته باشید. سوالی که چنین مرگ‌های ناگهانی به دنبال می‌آورند این است که چه عاملی، باعث مرگ او شد؟ در این مورد، آیا طبیعت پراسترس شغل او و یا شخصیت عصبانی و انفجاری که وی به داشتن آن معروف بود در مرگ زودهنگامش نقش داشت؟
به گزارش دیسکاوری، مطالعات رو به افزایشی نشان می‌دهند که استرس مزمن می‌تواند به سلامتی ما آسیب برساند. با این حال، استرس هیجانی بخشی طبیعی از زندگی هر فرد است، به همین دلیل پزشکان و محققان در پی پاسخ این سوال هستند که استرس چه‌طور و چرا در برخی از مردم منجر به بیماری‌های قلبی- عروقی می‌شود. اطلاعات موجود نشان می‌دهد که افرادی که در تلاش برای بر آمدن از عهده استرس به روشی ناسالم‌ هستند، بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. از راه‌کارهای ناسالم بر آمدن از عهده استرس، می‌توان سیگار کشیدن، پرخوری و خشم را نام برد.
سطوح بالای خشم در مردان جوان با ایجاد اختلال قلبی- عروقی زودهنگام (در صورتی علائم را زودهنگام می‌خوانند که زیر سن 55 سالگی ظهور کنند) مرتبط است. این که خشم دقیقا چه‌طور باعث به وجود آمدن بیماری‌های قلبی می‌شود هنوز مشخص نیست، اما اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهند که افراد خشمگین، سطوح بالاتری از موادی شیمیایی به نام کاته‌کولامین‌ها در بدن خود دارند و نیز ضربان قلب و فشار خون بالاتری هم دارند. مطالعات نشان می‌دهند که سطوح بالای کاته‌کولامین می‌تواند در ایجاد رسوب و مسدود شدن قلب و نیز سرخرگ‌ها نقش داشته باشد.
جری کیفر، روانشناس دانشکده روانشناسی و روانپزشکی و مدیر مرکز روانسنجی کلینیک کلولند واقع در اوهایو در این زمینه می‌نویسد: «وقتی عصبانی هستید، بدنتان همان‌طور واکنش نشان می‌دهد که انگار در معرض حمله‌اید. بدنتان با هجوم آدرنالین مواجه می‌شود و برای دفاع از خود آماده می‌شود. اما در دنیای امروز، نمی‌توانید هر وقت عصبانی شدید از خانه بیرون بروید و به هر کس دلتان خواست حمله کنید، بنابراین بدنتان فقط باید همه این آمادگی و استرس را تحمل کند. این شرایط معادل وقتی است که در ترافیک پشت چراغ قرمز نشسته‌اید و پایتان روی پدال ترمز است و همچنان هم گاز می‌دهید. چرخ‌های ماشین می‌خواهند بچرخند اما در واقع نمی‌توانند جایی بروند. وقتی عصبانی می‌شوید و راهی برای تخلیه خشمتان وجود ندارد، دقیقا همین اتفاق برای بدنتان می‌افتد. مشکل اینجاست که در این حالت آن‌چه می‌خواهد بچرخد و حرکت کند اما می‌سوزد و جایی نمی‌رود، درون بدن شما و در سیستم عصبی شما است».

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

سه شنبه 8 فروردین 1391  10:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها