0

راهکارهایی برای ساماندهی منزل

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

راهکارهایی برای ساماندهی منزل

 ريخت و پاش ممنوع


مرتب نگاه داشتن جای جای خانه کاري دشوار است. در دسترس بودن قبض‌هاي آب و برق، لوازم تحریر بچه‌ها و لوازم یدکی اتومبیل در پارکینگ این نکته را نشان می دهد که مرتب نگاه داشتن تمامی نقاط خانه کار مشکلی است


 
 مرتب نگاه داشتن جای جای خانه کاري دشوار است. در دسترس بودنقبض‌هاي آب و برق، لوازم تحریر بچه‌ها و لوازم یدکی اتومبیل در پارکینگ این نکته را نشان می دهد که مرتب نگاه داشتن تمامی نقاط خانه کار مشکلی است و عدم توجه به آن می‌تواند بی‌نظمی و آشفتگي را به بار بیاورد اما از بين بردن اين آشفتگي با وجود سخت بودنش، وقت‌گير نيست. با اختصاص دادن چند دقیقه در روز می‌توان از تلنبار شدن وسایل اضافی جلوگیری کرد و انجام امور را به روزهای آینده موکول نكرد. در نتیجه، انرژی و زمان کم‌تری صرف خواهد شد و از لحاظ روحی و روانی هم به شما فشار نخواهد آمد. در این نوشته، راهکارهایی را برای مرتب سازی کلی منزل شما معرفی می‌کنیم که به هيچ وجه خسته كننده نیست.
وسایل اضافی خود را دور بریزید:
وسایل اضافی و غیر ضروری اتاق را بیرون بریزید، به کسی هدیه کنید یا حتی بفروشید. با این کار، فضای بیشتری در اتاق ایجاد می كنید. هر روز به سراغ قسمتي از منزل بروید و اطمینان داشته باشید که ظرف یک هفته می‌توانید تمامی منزل خود را مرتب کنید. سعی کنید وسایل غیرضروری را بفروشید یا به موسسات خیریه وقف كنید.
 
فضاهای جادار اضافی برای اعضای خانواده ایجاد كنید:
یکی از علت‌های عمده آشفتگي منزل، کمبود فضای لازم برای اشیاء گوناگون است. سیستم کاربردی مناسبی را برای خانه و خانواده‌تان در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، سبدی برای مجلات، سبد دیگری برای اسباب‌بازی‌های بچه‌ها و جایی برای قبوض و امور دفتری می‌تواند به خیلی از مشکلات پايان دهد.
روحیه جمعی نظم و ترتیب را در تک تک اعضای خانواده ایجاد كنيد:
زمانی‌که اعضای خانواده وسایلی را به خانه می‌آورند، سعی کنید از آنها بپرسید که به کدام یکی از آنها واقعا احتیاج دارند. بعضی از آنها را جزء وسایلی قرار دهید که روزانه به آنها احتیاج ندارید و حتی برخی دیگر را که به کارشان نخواهد آمد با زیرکی هر چه تمام‌تر دور بریزید. سری هم به میز مطالعه بچه‌ها بزنید و سعی کنید تا آن را از وسایل غیر ضروری پاک کنید.
فضاهای جادار دیواری ایجاد كنید:
تمام وقت به فکر در نظر گرفتن فضاي مورد نظر خود روی زمین نباشید و سعی کنید تا با استفاده از قفسه‌های کتاب و تاقچه‌های مجازی، فضایي جمع و جور و در عین حال جادار را روی دیوار ایجاد كنید. با این کار، فضای روی زمین افزایش یافته و منظره‌اي وسيع‌تر به منزل خواهد بخشید. در نظر داشته باشید تا وسایلی را که به‌طور معمول به آن احتیاج ندارید، در بالاترین قفسه قراردهید و از گذاشتن وسایل مورد نياز خود در نقطه‌ای دور دست بپرهیزید؛ زيرا مجبور خواهید شد تا هر روز از سه پایه یا نرده‌بانی بالا و پایین بروید!
نظم دادن به امور خانه را به بخشی از کارهای روزانه‌تان تبدیل کنید:
اگر حتی آخر هفته به مدت یک یا دو ساعت به امور نظم‌دهی منزل بپردازید، به مرور می‌توانید خانه‌ای منظم و شیک را برای خود آماده كنید و از شر وسایل غیر ضروری خلاص شوید. روزنامه‌ها و مجلات باطله، قبوض پرداخت شده و نامه‌های چند ماه پیش را می‌توان طبقه‌بندی کرد یا برخی را دور ریخت.
به شرایط ایجاد شده بعد از این همه زحمت فکر کنید:
خودتان تفاوت اتاق مرتب و منظم و اتاق به‌هم‌ريخته را بهتر می‌دانید. این تفاوت زمانی ملموس خواهد شد که حداقل چند روز به صورت مجزا در هر دوي اين شرایط زندگی کرده باشید.به طور يقين به این نتیجه می‌رسید که زندگی در شرایط بی‌نظمي، بازدهی شما را پایین خواهد آورد و شما را به فردي عصبی و بد خلق تبدیل خواهد كرد؛ چون اصلا نمی‌خواهید در چنین اتاقی به کار فکری خودتان ادامه دهید.
از مرتب کردن اتاق خود لذت ببرید:
برای فعالیت‌های درون منزل انگیزه‌ای بیابید تا فرایند مرتب کردن خانه لذت‌بخش به نظر آید. با خرید سبدها و فایل‌های نو می‌توانید چنين انگیزه‌اي را در خود ایجاد كنید؛ مثلا روکش کابینت‌ها را تغيير دهيد و ادويه دان‌ها را روي آن بچينيد. می‌توانید به تعمیرات اساسی اتاق مطالعه‌ خود دست بزنید و سپس آن را مرتب کنيد. بهانه‌ای برای تنبلی خود باقی نگذارید! مثلا می‌توانید جای تور بسکتبال بچه‌ها را در صورت لزوم، عوض کنید و به تعمیر و بازسازی آن بپردازید.
از اشیاء كهنه و فرسوده دست بکشید !
بعضی وقت‌ها مشکل به خودمان باز می‌گردد، چون نمی‌خواهیم از برخی وسایل قدیمی دل بکنیم. این دلبستگی به لباس‌های دوران بچگی، کلکسیون‌های خانوادگی و وسایلی که خاطرات ما را زنده مي‌كنند مربوط می‌شود. براي نگهداری برخی ازاين وسایل، برای خود دلیل بیاورید و این مطلب را به یاد داشته باشید که آيا فضای کافی براي نگهداري آنها وجود دارد. اگر تنها مکان موجود، گنجه قهوه‌ای رنگ داخل پارکینگ است، بهتر است از آنها دل بکنید.
 
بعد از استفاده از هر وسیله‌ای آن را در جایگاه خودش قرار دهید
تذکر پیاپی والدین به فرزندان در خصوص قرار‌دادن اسباب‌بازی‌ها در جایگاه مخصوص شان، شهرت جهانی دارد. این در حالی است که بعضی وقت‌ها خودشان هم این مطلب را فراموش می‌کنند. قراردادن وسایل بعد از استفاده در جای خودشان، می‌تواند اتاق شما را تمیزتر و مرتب‌تر نگاه دارد و دسترسی آسان به آنها نیز آسان­­ تر شود.
مبلمان‌ چند منظوره:
بسياري از میزها و کاناپه‌ها، طوری ساخته می‌شوند که داراي فضایی اضافه‌ و پنهان هستند. میزهای تاشوی قهوه، مبلمان تختخواب‌شو و کشوهای موجود در تختخواب‌های مدرن، از جمله مبلمان‌های مدرن جادار و چند منظوره هستند.
دراورهای طبقه‌بندی شده:
تقسیم کننده‌های مدرن، فضای درونی دراور را سازمان‌دهی کرده‌اند و با آنها می‌توان فضاهای ایجاد شده را کاهش یا افزایش داد. استفاده از چنین دراورهایی، دسترسی به وسایل، بويژه وسایل آشپزخانه را آسان می‌كند.
تاقچه‌های دیوارکوبی شده:
این فضای مجازی ایجاد شده می‌تواند به کلکسیونی از وسایل شما نظم و ترتیب خاصی بدهد و کاربرد آن در اتاق‌های اصلی خانه، موثر خواهد بود.
 
چنگک‌های پشت در آشپزخانه:
از آنجا كه مدیریت جای جای خانه به لحاظ ایجاد فضاهای اضافی اهمیت دارد، مي‌توانيد با نصب گیره‌هایی در فضای پشتی در آشپزخانه (یا یخچال) مکاني محکم و مناسب برای آویزان کردن فنجان‌های چای به‌وجود آوريد.
از پنجره‌ها استفاده کنید:
با قرار دادن قفسه‌هایی در فضای بیرونی یا درونی پنجره، می‌توانید مجموعه‌ای از وسایل مورد نظر خود را نگهداری كنید؛ البته به خاطر داشته باشید که قرار دادن بیش از حد اشیاء، جلوی ورود نور و هوای لازم به اتاق را نگیرد.
نیمکت‌های شیک و جادار:
برخی از نیمکت‌ها یا کاناپه‌ها با وجود ظاهر زیبای خود، فضایي جادار در قسمت زير خود دارند که می‌توان در آن بالش‌های اضافی را قرار داد. چنین نشیمن‌گاه‌هایی، علاوه بر فراهم آوردن جایگاهی گرم و نرم برای افراد، می‌توانند به‌عنوان فضايي مفید نیز در نظر گرفته شوند.
فضاهای جادار کشف نشده آشپزخانه:
می‌توانید دستمال سفره يا وسایل برقی آشپزخانه را در فضای ایجاد شده زیر پیش‌خوان‌ها قرار دهید تا وسایلی که روزانه به آنها نیازی ندارید، دست و پای شما را نگيرد.
 مخفی کردن ماشین لباس‌شویی:
بهتر است ماشین لباس‌شویی خود را طوری انتخاب كنید که سیستم شوینده و خشک کننده در آن موجود باشد. همچنین، آن را در مکانی دنج قرار دهید و اگر ظاهري زیبا ندارد، با روکشی تزئینی، آن را بپوشانید.
 
ادویه‌دان‌های فانتزی:
ادویه‌دان‌هاي آویز، شلوغی و آشفتگي پیشخوان آشپزخانه را كاهش مي‌دهد. مرتب کردن خانه، با تمام ظرافتش، کار خیلی دشواری هم نیست و با در نظر گرفتن این نکات، می‌توان برنامه‌هایي منظم را برای تک‌تک اعضای خانواده در نظر گرفت. بهتر است آهسته شروع کنید تا فرآیند، پیوسته باشد. البته انتخاب با شماست. همواره انگیزه‌های جدیدی را با خریدن وسیله‌ای برقی یا کاناپه‌ای نو خلق كنید و مطمئن باشید که پاداش زحمات شما منزلی نظیف و منظم خواهد بود، پاداشی که هر کسی آرزوي آن را دارد.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 7 فروردین 1391  9:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها