0

سیگارتان را با پیامک ترک کنید

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

سیگارتان را با پیامک ترک کنید

 افراد سیگاری شاید از این پس از دوستان شان بخواهند برای کمک به ترک سیگار به آنها پیامک بیشتری ارسال کنند.

به نوشته مجله ریدرز دایجست ، تحقیقاتی که اخیرا در دانشکده پزشکی لندن صورت گرفته نشان می دهد سیگاری هایی که پیامک های محبت آمیز و روحیه بخش برای ترک سیگار از دوستانشان دریافت می کنند دو برابر نسبت به سایر سیگاریها شانس کنار گذاشتن این عادت مضر را برای همیشه دارند.

در تحقیقاتی که روی بیش از شش هزار نفر صورت گرفت، این عده به دو گروه تقسیم شدند. نیمی از آنها در چارچوب برنامه ای تحت عنوان پیامک برای توقف از دوستان شان پیامکهای تشویقی دریافت می کردند و گروه دیگر تنها پیامکهایی غیر مرتبط با موضوع سیگار کشیدن و ترک آن از دوستان شان می گرفتند.

از جمله پیامکهای ارسالی دراین طرح با موضوع سیگار این بود : «امروز وقت ترک سیگار است ، همه مشکلاتت با ترک آن رفع می شود » و یا اینکه «حالا زمانش رسیده تا برای همیشه سیگار را کنار بگذاری، تو توانایی اش را داری!»

به افرادی که ازاین دست پیامکها دریافت می کردند اجازه داده شده بود در صورت نیاز به کمک بیشتر درخواست پیامک های بعدی را داشته باشند. با گذشت شش ماه از زمان ترک سیگار عده ای که پیامکهای تشویقی دریافت می کردند، هنوز 11 درصد آنها روی تصمیم شان باقی مانده اند و دست به سیگار نمی زنند.

اما در مورد کسانی که پیامک تشویقی نداشته اند این میزان تنها به 5 درصد می رسد. البته کنترل هر دو گروه د راین تحقیقات در ماه های پس از انجام آن هم با پیامک صورت گرفته است . نتایج نشان می دهد ارسال پیامک می تواند راهی ارزان قیمت و البته موثر برای بهبود سلامت عمومی در دنیا باشد .

دریک بنت از دانشگاه آکسفورد با بررسی نتایج این تحقیق به این نتیجه رسیده میزان نفوذ بالای گوشی های همراه در دنیا امتیازی بزرگ برای بهداشت عمومی است و با ارسال پیامکهای تشویقی در کشورهای فقیر می توان به کاهش تعداد افراد سیگاری کمک کرد و در عین حال شرایط بهداشت عمومی را بهبود بخشید .راهکار فوق ازجمله معدود شیوه هایی است که می تواند تاثیری یکسان در کشورهای فقیروثروتمند جهان داشته باشد.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 7 فروردین 1391  7:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها