0

ساختار یک خرده‌سیاره / عکس

 
sukhteh
sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

ساختار یک خرده‌سیاره / عکس

 

 

 

نجوم - سیارک‌ها بازمانده‌های نخستین مراحل شکل‌گیری منظومه شمسی هستند که در فضای منظومه سرگردانند. در این‌جا نمای میکروسکوپی مواد معدنی تشکیل‌دهنده یکی از این سیارک‌ها را که در قطب جنوب یافت شده، می‌بینید.

این نمونه که جزود سیارک‌های HED (سرنام هواردیت، یوکریت و دایوگنیت) دسته‌بندی شده، به‌نظر می‌رسد از سیارک وستا (که پس از نام‌گذاری سرس به عنوان سیاره کوتوله، بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی لقب گرفته است) منشأ گرفته باشد. ساختار مواد معدنی که در این‌جا می‌بینید، همان الگویی است که از تبلور ماگمای مذاب بدست می‌آید.
هم‌اکنون فضاپیمای داون در حال گردش به‌دور سیارک وستا است و کارشناسان ناسا امیدوارند با مقایسه اطلاعات ارسالی از این سیارک و نتایج بدست‌آمده از بررسی سیارک‌های HED به دستاوردهای بهتری در مورد چگونگی تشکیل سیارک‌ها دست یابند. تخمین زده می‌شود بیش از 1 میلیون سیارک بزرگ‌تر از 1 کیلومتر در سراسر منظومه شمسی پراکنده باشد که بیشتر آنها در کمربند اصلی سیارک‌ها، جایی بین مدار سیارات مریخ و مشتری که حدود 2.4 تا 3.2 برابر شعاع مداری زمین از خورشید فاصله دارد، به‌دور ستاره منظومه شمسی دوران کنند. علی‌رغم تعداد بسیار زیاد این اجرام، اگر همه آن‌ها را روی هم جمع کنیم، کمتر از 1 درصد زمین سنگینی خواهند داشت.

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

دوشنبه 7 فروردین 1391  11:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها