0

« قرار داد ترکمنچای» نوروز ایرانیان را تلخ کرد

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

« قرار داد ترکمنچای» نوروز ایرانیان را تلخ کرد

 مردم در جریان دید و بازدید های نوروزی متوجه شدند که قرار داد ترکمنچای بین ایران و روسیه بسته شده است و بخشی از سرزمین مادری شان به روسیه پیوسته است ، قرار داد ترکمنچای کام ملت را در نوروز تلخ و تلختر کرد. 


به گزارش« تابناک» ، این قرار داد در 22 فوریه سال 1822 ، یعنی حدود 190 سال پیش با وساطت انگلیس بین ایران و روسیه بسته شد و ایران بخشی از سرزمین های شمال غربی خود را از دست داد تا انگلیس خیالش از جانب روسیه آسوده شود و این کشور بیش از این به مرزهای هند نزدیک نشود. 


بر اساس این گزارش ، این قرارداد در حالی در فوریه سال 1822 منعقد شد که مردم ایران هیچ اطلاعی از چنین قراردادی نداشتند ، تنها در دید و بازدید های نوروزی یعنی در ماه مارس بود که شایعه انعقاد چنین قراردادی در بین مردم پیچید و عملا با جدایی شهر های شمال غربی ایران ، نوروز تلخی برای ایرانیان رقم خورد و کام ایرانیان را همچون زهر کرد. 


از آن زمان تا سالها تلخکامی نوروزی در کام ایرانیان باقی ماند ،  تلخکامی که از یک سو به دلیل جدا شدن سرزمین های مادری و از سوی دیگر به دلیل پنهان کاری دولتیان در انعقاد قرار دادی بود که دور از چشم و گوش آنان بسته شد بود و تازه در جشن های نوروز برای تلخ کام شدن از مفاد آن مطلع شدند .
این عدم استفاده از ظرفیت و پتانسیل عظیم مردمی و نادیده گرفتن ظرفیت آنان در انعقاد و یا عدم انعقاد یک قرار داد بین المللی تا سالها در کشور ادامه یافت و تنها پس از وقوع انقلاب اسلامی بود که استفاده از توان و پتانسیل عظیم مردمی توان بالایی به دولت های ایران در صحنه ها بین المللی داد و همین مردم و حضور آنان بود که جنگ را اداره کرد و در مساله هسته ای هم این ظرفیت مردمی و عمومی که در حمایت از توانمندی هسته ای کشور وجود دارد ، باعث عقب نشینی رقیب و اعتراف او به ملی شدن مساله هسته ای در کشور است .


از قرار داد ترکمانچای تا کنون تاریخ نشان داده است که در هر کجا حضور بین المللی ایران در قرار دادها  و موافقتنامه های حساس با پشتوانه ، حضور و اطلاع عمومی شکل گرفته است ، منفعت ملی ایرانیان به بهترین وجه ممکن تامین شده است و آنجا که دولت های مختلف مسائل حساس کشور را با تفسیر و رای و نظر خود عمل کرده اند ، جز خسران برای کشور و تلخکامی برای ملت ثمره دیگری نداشته است.


علاوه این در حالی است که اتفاقا در شرایط حساس و آکنده از محدودیت و فشار از سوی کشورهای مختلف به ایران ، این اطلاع و حضور مردم از حرکات و سکنات بین المللی دولتمردان بیشتر کمک دهنده و پیشبرنده اهداف سیاست خارجی کشور بوده است و هر گونه مخفی کاری از مردم در نهایت تبعاتی منفی برای کشور به دنبال داشته است . امروز و در نوروز سال 91 ، تجربه ترکمنچای و مخفی کاری از مردم در پیش چشمان همه ایرانیان است ، تا از هزار راه رفته اما عبرت نگرفته ، سخن گفته شود. 

دوشنبه 7 فروردین 1391  10:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها