0

ششم فروردین در آینه تاریخ معاصر

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

ششم فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز (یكشنبه) برابر با ششم فروردین 1391 و دوم جمادی الاولی1433 هجری قمری و بیست و پنجم مارس سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

1391/01/06 - 13:51

6 فروردین 1367

عملیات بیت المقدس 4 با رمز 'یا اباعبداللَّه الحسین'(ع) به منظور پاسخگویی به تجاوز و شرارت‏های خصم جنایتكار در حمله به مناطق مسكونی و نیز به دادخواهی شهدای مظلوم شهرها و روستاهای كردنشینِ عراق از جمله حلبچه و با هدف آزادسازی بخشی از ارتفاعات سلیمانیه عراق در منطقه عملیاتی دربندیخان انجام گرفت.

 

6 فروردین 1358

وزارت امورخارجه ایران قرارداد مصر و رژیم صهیونیستی را سبب تثبیت این رژیم دانست و آن را محكوم كرد.

 

6 فروردین 1358

مردم ایران علیه امضای پیمان كمپ دیوید ( صلح میان مصرو رژیم صهیونیستی ) در تظاهراتی تاریخی شركت كردند و خشم و انزجار خود را نسبت به مفاد این پیمان به نمایش گذاردند .

 

6 فروردین 1358

دهها نفر از دانشجویان عرب مقیم ایران در اعتراض به انعقاد پیمان كمپ دیوید، در مقابل سفارت مصر در تهران تجمع كردند.

 

6 فروردین 1357

رادیو لندن ضمن اشاره به سفر 'فردریك مولی' وزیر دفاع انگلیس به تهران اعلام كرد وی با‌ 'ازهاری' رییس ستاد ارتش ایران و ژنرال 'عظیمی' وزیر جنگ و سایر فرماندهان نظامی ایران ملاقات و راجع به فروش تانكهای چیفتن و سایر ادوات نظامی انگلیسی و همچنین آموزش واحدهای نظامی ایران در انگلستان با آنان مذاكره كرده است.

 

6 فروردین 1354

بدنبال انعقاد پیمان الجزیره میان ایران و عراق، 'هویدا' نخست وزیر ایران، در راس هیاتی عازم بغداد شد. در این بازدید رسمی هویدا این سال را سال بروز تحولات مثبت در روابط دو كشور خواند و در ملاقات با صدام حسین رییس جمهوری عراق، پیام دوستی محمدرضا پهلوی را به وی تسلیم داشت.

 

6 فروردین 1341

'ژاكلین كندی'‌، همسر رییس جمهور آمریكا هنگام بازگشت از سفر هند و پاكستان در فرودگاه مهرآباد به مدت یك ساعت توقف كرد. وی از سوی 'فاطمه پهلوی'‌، 'علی امینی'‌، 'اردشیر زاهدی' و سفیر امریكا در تهران مورد استقبال قرار گرفت‌.

 

6 فروردین 1331

دكتر قاسم غنی، پزشك ، ادیب و نویسنده توانایی ایرانی در آمریكا درگذشت. او چندین بار نماینده مجلس شورای ملی و دو بار هم وزیر بهداری و فرهنگ بود دكتر غنی با محمد قزوینی در تصحیح دیوان حافظ و با محمدعلی فروغی در تصحیح رباعیات خیام همكاری داشت.

 

6 فروردین 1329

'محمدظاهر شاه'، پادشاه افغانستان در راس هیاتی از مقامهای بلندپایه این كشور وارد تهران شد.

 

6 فروردین 1325

'آندره گرومیكو' نماینده شوروی در سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات 'ترومن' رییس جمهور آمریكا گفت‌: خروج نظامیان روسی از ایران تدریجا صورت خواهد گرفت و نیازی به تشكیل شورای امنیت نیست‌.

 

6 فروردین 1298

ژنرال 'استراسلسكی' از فرماندهان قزاق، به همراه نیروهای تحت فرمان خود وارد گیلان شد تا رشت را از تصرف نیروهای جنگلی خارج سازد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 6 فروردین 1391  3:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها