0

آهنگ‌ساز و فعال عرصه موسیقی آثار جدید موسیقی بدون پشتوانه سنتی است

 
haj_ghodrat_allah
haj_ghodrat_allah
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 2703
محل سکونت : اصفهان

آهنگ‌ساز و فعال عرصه موسیقی آثار جدید موسیقی بدون پشتوانه سنتی است

خبرگزاری فارس: آهنگ‌ساز و فعال عرصه موسیقی گفت: محصولات فرهنگی به خصوص در حوزه موسیقی همیشه به سوی نوگرایی تمایل دارند، بدون اینکه ریشه‎های موسیقی ایرانی و پشتوانه سنتی آن حفظ شده باشد.

خبرگزاری فارس: آثار جدید موسیقی بدون پشتوانه سنتی است

رضا رازانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: اگر یک نگاه کلی به فرم در آثار موسیقی معاصر ایران داشته باشم، اهمیت موجود بودن و چگونگی عنصر فرم که به شکل ترجمه می‎شود در تمامی هنرها و همچنین موسیقی بسیار مهم و استحکام و قوتش در آثار هنری مورد تحلیل و بررسی بسیار است.

وی با بیان این نکته که نباید هیچ‌گونه مقایسه و ارزش بندی در مورد این نوع موسیقی انجام داد، گفت: شناخت و بررسی فرم در موسیقی کلاسیک غرب دارای سابقه طولانی است.

آهنگ‌ساز و فعال عرصه موسیقی در ادامه بیان داشت: مبانی شناخت فرم، اصل تکرار و تباین و روابط بین ملودی‎ها‎ زیاد است و جملات و عبارات موسیقایی چگونه یکی پس از دیگری می‎آیند و چه روابط ساختاری با هم دارند و در نهایت ترکیب‌بندی اثر موسیقی چیست، از جمله سوالات موسیقیایی است که به وسیله فرم می‎توان به آنها پاسخ داد.

وی اضافه کرد: فرم دارای انواع و اقسام است که فرم‎های میکرو که در ساختار داخلی هر قسمت از فرم‌های ماکرو تعریف می‌شود، از انواع آنها است.

رازانی ادامه داد: مبانی آنالیز یا تجزیه و تحلیل فرم در موسیقی ما باید قوت بگیرد و شکل یا فرم همان‌طور که اشاره شد از اصول پایۀ هر هنری است و یک موسیقی که خود را کلاسیک می‎داند باید زیرساخت‎های ریختی دقیق و مستحکمی داشته باشد.

وی با بیان اینکه، موسیقی سنتی امروزه جریان ندارد، گفت: تنها موسیقی سنتی نباید در رأس سیاست گذاری‎های موسیقایی باشد، اما آنچه در سال‎های بعد از انقلاب اتفاق افتاده این که، افراد سنت‌گرای افراطی مسئولیت‎های هنری را به عهده گرفتند.

آهنگ‌ساز و فعال عرصه موسیقی ادامه داد: در انجام تمام امور موسیقی بحث سنت‌گرایی را پیش بردند، اما در حال حاضر ردپای این نوع موسیقی وجود ندارد و عمر موسیقی سنتی افراط گرا با پایان به پایان رسیده است و اگر پیچ رادیو و تلویزیون را باز کنیم اثری از موسیقی سنتی ایران نمی‎شنویم.

وی تصریح کرد: در کنسرت‎ها و محصولات موسیقایی که برای عموم عرضه می‎شود، اثری از موسیقی سنتی وجود ندارد و زمانی که حرف از موسیقی سنتی به میان می‎آید، یک عده این نوع موسیقی را واپس‌گرایی تعبیر می‎کنند، اما جامعه هنری از همین ناحیه رنج می‎برد، زیرا محصولات فرهنگی به خصوص در حوزه موسیقی همیشه به سوی نوگرایی تمایل دارند، بدون اینکه ریشه‎های موسیقی ایرانی حفظ شده باشد.

یک شنبه 6 فروردین 1391  12:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها