0

با اشعه ایکس، پشت دیوار را ببینید!

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

با اشعه ایکس، پشت دیوار را ببینید!

 

 

 
 
به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (5 فروردین / 24 مارس) پژوهشگران موسسه فن‌آوری ماساچوست، معروف به "ام‌ای ‌تی"، راهی برای دیدن اشیا پشت یک دیوار پیدا کردند. این پژوهشگران برای اینکار از نور لیزر و دوربین‌های ویژه‌ی استفاده کردند که قادرند اطلاعات دریافتی از طیف‌های مختلف نور لیزر را محاسبه و به تصویر تبدیل کنند.

 

 

پژوهشگران موسسه فن‌آوری ماساچوست ابتدا نور لیزر را از مانع پیش ‌رو، به عنوان مثال از یک دیوار که دید را مسدود کرده، عبور دادند. این نور به دیوار بعدی برخورد می‌کند و در تمام جهات در محیط منعکس می‌شود.
بخشی از این نور به اشیا پشت دیوار می‌تابد و دوباره انعکاس پیدا می‌کند. در نهایت بخشی از نور دوباره منعکس شده به دوربینی ویژه‌ می‌رسد که کنار منبع ارسال نور لیزر قرار دارد.

 

 

اهمیت اطلاعات کسب شده از انعکاس نور

قدرت و طیف نوری که به دوربین می‌رسد مانند نور طبیعی، به خصوصیات سطح جسمی بستگی دارد که از آن منعکس شده است. در حالت معمولی نیز ما زمانی قادر به دید اشیای غیرمستتر هستیم که نور به سطح آنها خورده و منعکس می‌شود. تشخیص این اشیا در سایه یا تاریکی درست به همین علت سخت یا ناممکن می‌شود.

البته اطلاعات نور لیزری که از پشت دیوار برگشته است برای چشم غیرمسلح یا دوربین‌های معمولی قابل ارزیابی نیست. دلیل استفاده از نور لیزر توسط تیم پژوهشی موسسه فن‌آوری ماساچوست هم این بوده است که نور لیزر پالس‌های (سیگنال‌های) فوق سریعی منعکس می‌کند.

پالس منعکس شده همزمان توسط دوربینی با دو میلیاردم ثانیه ثبت می‌شود. البته برای ثبت تصاویر کافی از شی مستتر، که در این آزمایش یک عروسک بود، پژوهشگران زاویه ارسال نور لیزر را حدود 60 بار تغییر دادند.

 

دوربین با توجه به اطلاعاتی که از کیفیت نور منعکس شده و مدت زمانی که از تابش نور تا بازگشت آن گذشته، شکل تقریبی شی مستتر را محاسبه می‌کند و در نهایت تصویری از آن ارائه می‌دهد.

این تصویر هر چند دقیق نیست اما دستکم یک تصویر سه بعدی از مهمترین ‎خواص هندسی شی مستتر به دست می‌دهد. ‎

کاربرد در عملیات‌ ‌نجات یا جستجو

به عقیده پژوهشگران دریافت تصویر از اشیای که در واقع خارج از دید هستند برای کار در شرایط خطرناک، حتی در شرایطی که روبات‌ها هم قادر به کار نیستند پیشرفت بزرگی است.

به عنوان مثال کار با ماشین‌های عظیم و متحرک یا کار در محیط‌های شیمیایی یا آلوده به مواد رادیو‌اکتیو.

به گزارش دویچه وله، آندرآس ولتن مدیر تیم پژوهشی موسسه فن‌آوری ماساچوست در مقاله‌‌ای که در مورد تحقیق این تیم در مجله نیچر منتشر کرده، می‌گوید: «تهیه تصویر از اشیا پشت یک دیوار به سرعت اطلاعات جامعی در مورد یک صحنه بدست می‌دهد که در برخورد با حوادث طبیعی مانند عملیات جستجو و نجات یا هدایت‎ مستقل روبات‌ها باارزش خواهد بود.» 

یک شنبه 6 فروردین 1391  11:52 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها