0

سازمان سینمایی مجوز می دهد ، ارشاد استان ها باطل می کند

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

سازمان سینمایی مجوز می دهد ، ارشاد استان ها باطل می کند

 با توقیف این فیلم ها و ورود به بازار قاچاق فیلم ، در چشم بر هم زدنی این دو فیلم از حوزه های فرهنگی خارج شده و به ابزاری سیاسی و امنیتی تبدیل شوند و از فردای روز ، شبکه های اجتماعی و ماهواره ای موضوع این دو فیلم را دستمایه تحرکات سیاسی خود قرار می دهند .

پرونده های ناهماهنگی مدیریتی در سال 1391 ، به تدریج گشوده می شود و با سرعتی که این ناهماهنگی های مدیریتی در همین ابتدای سال به خود گرفته است ، باید از همین اکنون دست به دعا برد. 

به گزارش «تابناک» ، اگر چه سینمای کشور در سال جدید شاهد اکران نوروزی فیلم های  محتوا و فاخر نبود ، اما همین فیلم های موجود و دم دستی هم ، حاشیه های فراوانی برای سازمان تازه تاسیس سینمایی آفریده است . 
 
بر اساس این گزارش ، دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی»  ،که هم اکنون هم در حال اکران نوروزی در سینماهای کشور هستند ، به تدریج در شهر های مختلف کشور و به دستور مدیریت ارشاد شهرستان ها و با استناد به درخواست مردم برای جمع آوری این فیلم ها از روی پرده برداشته می شوند و گاها مدیریت ارشاد شهرستان ها عدم اقبال مردم را دلیل لغو نمایش این فیلم ها می دانند در حالی که سازمان سینمایی مدعی است که نمایش یا لغو نمایش فیلم ها فقط در صلاحیت مسئولان سازمان سینمایی است . 
 
حاشیه های این دو فیلم ، به درون وزارت ارشاد محدود نشده است و تریبون های مختلف از ائمه جمعه گرفته تا برخی از کارشناسان فرهنگی به اعتراض برخاسته اند به گونه ای که خطیب نماز جمعه تهران هم این دو فیلم را مستهجن خوانده و اکران این دو فیلم را در شان وزارت ارشاد اسلامی ندانسته است . 
 
اکنون این سئوال برای افکار عمومی پیش آمده است که چگونه فیلم هایی را که مسئولان مربوطه در وزارت ارشاد برای نمایش آنان مجوز داده اند به صورت یکجانبه توسط مسئولان محلی توقیف می شوند ؟ اگر درخواست های مردمی و حساسیت های فرهنگی باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است و اگر عمومیت داشته است که باید در یک هماهنگی با مسئولان مربوط یک تصمیم واحد اتخاذ می شد تا این همه حاشیه در همین آغاز سال جدید به وجود نمی آمد و این گونه نمی شد که یک فیلم در یک شهر صلاحیت نمایش داشته باشد و در شهر دیگر نداشته باشد . چنین مدیریتی در عرصه فرهنگ مایه شرمساری خواهد بود. 
 
 علاوه براین اگر این فیلم ها همان گونه است که خطیب نماز جمعه تهران گفته و این دو فیلم را مستهجن خوانده است  ، چرا مسئولان سازمان سینمایی اجازه اگران عمومی به این فیلم ها داده اند ؟ مگر اینکه فرض گرفته شود که حساسیت های بخشی از مردم و ائمه جمعه با حساسیت های مسئولان وزارت ارشاد هماهنگی و همخوانی ندارد . 
 
در زمینه مدیریت حواشی این فیلم ها هم اکنون ممکن است با توقیف این فیلم ها ، با توجه به اکران اولیه آنها ، با ورود به بازار قاچاق فیلم ، در چشم بر هم زدنی این دو فیلم از حوزه های فرهنگی خارج شده و به ابزاری سیاسی و امنیتی تبدیل شوند و از فردای روز ، شبکه های اجتماعی و ماهواره ای موضوع این دو فیلم را دستمایه تحرکات سیاسی  خود قرار می دهند . 
 
این در حالی است که در همان ابتدا وجود اندکی هماهنگی در سطح کلان بین نهادهای فرهنگی اصولا چنین حواشی و البته پیامدهای بعدی را به وجود نمی آورد. 
شنبه 5 فروردین 1391  11:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها