0

15 واقعیت جالب درباره رویا

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

15 واقعیت جالب درباره رویا

 

خواب دیدن یکی از مرموزترین و جالبترین پدیده ها در زندگی ما بشمار می رود.

در طی دوران رومیان باستان، حتی برخی از رویاها برای تحلیل و تعبیر برای سیاستمداران بازگویی می شد. تصور این بود که رویاها پیام هایی از طرف خدایان هستند. تعبیر کنندگان خواب حتی فرماندهان را در جنگها و مبارزات همراهی می کردند.

علاوه بر این گفته می شود بسیاری از هنرمندان ایده های خلاقانه خود را از رویاهایشان الهام گرفته اند.

اما ما در واقعیت تا چه اندازه درباره ماهیت رویاها اطلاع داریم؟

در اینجا 15 واقعیت جالب درباره رویا آورده شده است. لذت ببرید و مهمتر از همه فراموش نکنید که داستان رویاهای خودتان را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید!

1. شما 90% از رویاهای خود را فراموش می کنید

در طی 5 دقیقه قدم زدن نیمی از رویای خود را فراموش میکنید، بعد از 10 دقیقه 90% آن فراموش خواهد شد!

2. نابینایان هم رویا می بینند

افرادی که بعد از تولدشان نابینا میشوند، قادرند تصاویر را در رویاهایشان ببینند. کسانی که نابینا متولد می شوند، هیچ تصویری نمی بینند، اما دارای رویاهایی واضح از حواس دیگر مانند صدا، بو، لامسه و احساسات هستند.

3. همه انسانها رویا می بینند

 همه افراد رویا می بینند ( مگر در مواردی که اختلالات شدید روانی در میان باشد). اگر تصور میکنید که رویا نمی بینید، قطعاً میبینید ولی آنها را فراموش می کنید.

4. در رویاها فقط چهره هایی می بینیم که قبلاً آنها را می شناسیم

ذهن ما چهره ابداع نمی کند – در رویاهایمان صورت هایی می بینیم که قبلا در طول عمر خود با آنها برخورد داشته ایم اما ممکن است نشناسیم یا بیاد نیاوریم. ما در طول زندگیمان صدها هزار چهره را دیده ایم، بنابراین منبع بی انتهایی از شخصیتها را برای مغزمان در اختیار داریم تا بتواند آنها را برای دیدن رویا مورد استفاده قرار دهد.

5. همه افراد بصورت رنگی رویا نمی بینند

تحقیقات نشان داده است که 12% انسانها منحصراً خوابهای سیاه و سفید می بینند. مابقی رویاهای کاملاً رنگی می بینند. مطالعات انجام گرفته بین سالهای 1915 تا 1950 نشان میداد که اغلب مردم خوابهای سیاه و سفید می بینند، اما این نتایج از سال 1960 شروع به تغییر کرد. امروزه تنها 4.4% از رویاهای افراد زیر 25 سال سیاه و سفید است. تحقیقات اخیر این تغییرات بوجود آمده را تا حدی مربوط به تبدیل فیلمها و تلویزیون های سیاه سفید به رنگی می داند.


6. رویاها نمادین و سمبولیک هستند

اگر درباره موضوع خاصی خواب ببینید، لزوماً آن رویا درمورد آن موضوع خاص نیست. رویاها به زبان نمادین عمیقی صحبت میکنند. رویای شما از هر نمادی که استفاده کند احتمال اینکه نماد خودش باشد بسیار اندک است.

7. احساسات

اضطراب متداولترین احساسی است که در رویاها تجربه میشود. احساسات منفی رایج تر از احساسات مثبت هستند.

8. میتوانید 4 تا 7 رویا در یک شب ببینید

بطور متوسط میتوانید هرکجا از 1 تا 2 ساعت در هر شب رویا ببینید.

9. حیوانات نیز رویا می بینند

مطالعات زیادی در خصوص بسیاری از حیوانات انجام گرفته که در همگی آنها امواج مغزی در طی رویا دیدن همانند انسانها بوده است. به سگی که خوابیده نگاه کنید. پنجه ها طوری حرک میکنند که گویی در حال دویدن است و صداهای زوزه شنیده میشود که گویی در حال تعقیب کردن چیزی در خواب است.

10. فلج شدن بدن

مرحله REM یکی از مراحل طبیعی خواب است که در آن چشمها بسرعت حرکت میکنند. این مرحله در افراد بالغ بین 25 تا 30% کل زمان خواب را تشکیل می دهد که تقریبا 90 تا 120 دقیقه بطول می انجامد.

در طول مرحله REM بدن توسط مکانیزم خاصی در مغز فلج میشود تا از به حرکت درآمدن فیزیکی بدن زمان خواب دیدن جلوگیری شود. پس از بیدار شدن این مکانیزم بدن را از حالت فلج خارج میکند.

11. ترکیب رویا

ذهن محرکهای خارجی که حواس ما در حین خواب درگیر آنها هستند را تفسیر کرده و به بخشی از رویاهایمان تبدیل میکند. به عبارت دیگر گاهی در رویاها صدایی از دنیای واقعی میشنویم و آنرا به نحوی در رویای خود ترکیب میکنیم. مثلاً ممکن است زمانی که برادر شما در حال نواختن گیتار است خواب ببینید که به یک کنسرت موسیقی رفته اید.

12. زنان و مردان بطور متفاوت رویا می بینند

مردان تمایل دارند بیشتر در مورد مردان دیگر خواب ببینند. حدود 70% از شخصیتهای رویای یک مرد را مردان دیگر تشکیل می دهند. از طرف دیگر رویای یک زن را تقریبا تعداد برابری از زنان و مردان تشکیل می دهند. علاوه بر این احساسات خشونت آمیز در رویای مردان بیشتر از زنان است.


13. رویاهای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی

نتایج بررسی ها در بین مجموعه گسترده ای از مردم نشان داده است که بین 18 تا 38% از افراد حداقل یک بار رویای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی و 70% دژآوو (وقایع از پیش دیده شده) را تجربه کرده اند. درصد افرادی که باور داشتند رویاهای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی امری امکان پذیر است حتی بیشتر نیز بوده است ( بین 63 تا 98%).

* وابسته به اطلاع یا الهام قبلی، که نگاه به آینده نیز گفته می شود، عبارتست از ادراک و آگاهی یافتن از مفاهیم و اطلاعات آینده که توسط اطلاعات مبتنی بر حواس طبیعی در زمان حال قابل استنباط نیست.

14. هنگام خُر و پف کردن دیدن رویا امکان پذیر نیست

این موضوع در سراسر اینترنت پخش شده است ولی کمی مشکوک بنظر می رسد چون مدرک عملی قابل استنادی برای تعیین صحت آن وجود ندارد.

15. میتوانید در رویا ارگاسم را تجربه کنید

تجربه رابطه جنسی در رویا امکان پذیر است و حتی لذت آن کمتر از لذت برقراری یک رابطه جنسی در زندگی واقعی نیست. نکته جالب این است که میتوانید در رویا بدون اثرات خیسی همانند زندگی واقعی و به همان شدت به اوج لذت و ارگاسم برسید. احساساتی که در رویاهای روشن حس میشوند (از قبیل لمس، لذت و غیره...) میتوانند به همان میزانی که در دنیای واقعی تجربه می شوند لذت بخش و قدرتمند باشند.

منبع: مردمان

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

شنبه 5 فروردین 1391  4:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها