0

۲۴ مارس● کشف عامل بیماری سل توسط کخ

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۴ مارس● کشف عامل بیماری سل توسط کخ

کشف عامل بیماری سل توسط کخ
عامل بیماری سل توسط رابرت کخ، محقق و دانشمند آلمانی در چنین روزی از سال ۱۸۸۲ میلادی کشف گردید.
رابرت کخ، باکتری‏‌شناس و پزشک برجسته‏ آلمانی در یازدهم دسامبر ۱۸۴۳م در شهر هارتز آلمان به‏دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلات خود در رشته‏ پزشکی، مطالعات و تحقیقات گسترده‏ای را درباره‏ علل برخی از بیماری‏‌ها هم‏چون وبا، سل و سیاه‏زخم آغاز کرد.
کخ پس از تکمیل روش کشت میکروب‏‌ها، آن‏‌ها را به‏وسیله‏ رنگ کردن در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد و پی برد که باسیل‏های بسیار کوچکی در خون گوسفند یا حیوان مریض وجود دارد. کخ عاقبت توانست با پرورش و نگهداری این باسیل، نظریه‏ خویش را اثبات نموده و سرم این مرض را بسازد. این عمل باعث شد که از تلفات زیاده از حد احشام جلوگیری به‏عمل آید.
کخ در سال ۱۸۸۰م به عضویت شورای سلطنتی بهداشت برلین انتخاب گردید و از آن پس، تحقیقات خود را برای کشف میکروب سل که از دیرباز به طاعون سفید مشهور بود، آغاز کرد. این مطالعات در‌‌‌نهایت، منجر به کشف میکروب سل در تاریخ بیست و چهارم مارس سال ۱۸۸۲ میلادی شد و کخ پس از چندی اعلام کرد که می‌‏توان همه‏ جانداران را در اثر تلقیح این سرم از امراض مختلف مصون داشت.
در سال ۱۹۰۵م، کخ به‏دلیل تلاش در راه گسترش علم و کشف باسیل سل، موفق به اخذ جایزه‏ نوبل پزشکی شد و دانشمندان زمان، پس از تأیید نظرات او، کخ را در شمار بزرگ‏‌ترین مکتشفین قرار دادند. کخ، سفرهای زیادی به افریقا برای تحقیق درباره‏ مرض خواب، مالاریا و طاعون انجام داد و دریافت که مرض خواب که هزاران افریقایى را به کام مرگ کشانده بود، در اثر نیش پشه‏ای به‏نام تسه‏تسه است.
به‏تدریج، کخ در اثر فعالیت زیاد و ناراحتی‏های ناشی از آن مریض و ضعیف گردید، تا این‏که کاشف سل که خود نجات‏دهنده‏ جان میلیون‏‌ها انسان بود در بیست و هفتم مه ۱۹۱۰م در سن شصت و هفت سالگی بر اثر مرض سل درگذشت. رابرت کخ بدون شک بعد از لویی پاستور کاشف پنی‏سیلین، بزرگ‏‌ترین میکروب‏‌شناس دنیاست و خدمات ارزنده‏ او در راه بسط علم، هیچ‏گاه از یاد‌ها نخواهد رفت

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 5 فروردین 1391  12:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها