0

۲۴ مارس● زادروز انگلس؛ فیلسوف سوسیالیست

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۴ مارس● زادروز انگلس؛ فیلسوف سوسیالیست

زادروز انگلس؛ فیلسوف سوسیالیست
فریدریش انگلس، فیلسوف سوسیالیست آلمانی در چنین روزی از سال ۱۸۲۰ میلادی متولد شد.
فریدریش انگلس، فیلسوف و نظریه‏‌پرداز برجسته آلمانی در تاریخ بیست و چهارم مارس سال ۱۸۲۰ میلادی در خانواده‏ای مرفه در آلمان به‌دنیا آمد. وی فرزند یکی از صنعت‏گران آلمانی بود و پس از مرگ پدر، وارث ثروت هنگفت او شد. انگلس در جوانی با کارل مارکس اقتصاددان آلمانی آشنایى یافت و مدت چهل سال با کارل مارکس همراه بود و وی را با مسائل و مبانی اقتصادی آشنا نمود. آن‏گاه مارکس را مورد حمایت‏های مالی قرار داد و به او در ارائه اندیشه‏‌هایش کمک رسانید.
در کنار این روابط و همکاری، انگلس خود نیز به تدوین و طرح عقایدش می‌‏پرداخت. وی در بیست و چهار سالگی، مقاله «رئوس انتقاد از اقتصاد سیاسی» را منتشر نمود و در آن، پس از بررسی و تحلیل سرمایه‏داری، به‌عنوان یک نظام اقتصادی مبتنی بر مالکیت خصوصی و کشمکش طبقاتی، تناقضات موجود در نظریات اقتصادی لیبرال را مورد انتقاد قرار داد.
هم‌فکری انگلس با مارکس باعث شد تا مرام «سوسیالیسم» را به‌اتفاق یکدیگر تبلیغ و ترویج نمایند و در نگارش کتاب‏‌ها و رسالات فلسفی به‌همراه هم اقدام نمایند. انگلس پس از شرکت در اجتماع سوسیالیست‏‌ها در لندن، به‌همراه مارکس وظیفه یافت که با نگارش و انتشار بیانیه‏ای، فلسفه و اهداف کمونیست‏‌ها را تشریح نماید. این بیانیه نهایتاً در فوریه ۱۸۴۸م با امضای مارکس و انگلس منتشر شد و پس از چندی، جنجال زیادی به راه انداخت.
از دیدگاه انگلس، ایدئولوژی از دو بخش تشکیل یافته است: بحث در علوم فیزیک، شیمی و تکنولوژی و به‌طور عام، علم و دانش بخش نخست آن را تشکیل می‌‏دهد و قسمت دوم از مسائلی چون حقوق، قانون، اخلاقیات، هنر، فلسفه و مذهب تشکیل شده است. از دیدگاه اقتصادی انگلس، جزء اول اهمیت ویژه‏ای دارد و ارزشی که برای بخش دوم مطرح می‌‏شود، ناشی از خطای ذهنی است.
باید یادآوری کرد که بیش‌تر فرضیه‏های علمی که انگلس اندیشه‏های خود را با آن‏‌ها توجیه می‌‏نماید تا حد زیادی رد شده است. از نظریات مهم وی، پایه‏ریزی اندیشه ماتریالیسم دیالکتیک است. این اندیشه که توسط فریدریش هگل دیگر فیلسوف آلمانی مطرح گردید، در تفکرات انگلس جایگاه ویژه‏ای یافت.
ماتریالیسم به مادی بودن جمیع پدیده‏‌ها اعتقاد دارد و دیالکتیک وابستگی پیشرفت و تکامل با کشمکش و نزاع درونی را مد نظر قرار داده است. از نظر انگلس، تکامل جهان واقعی اعم از جامعه و طبیعت براساس توالی تضاد و نتیجه انجام می‌‏گیرد.
وی هم‏چنین کوشید مارکسیسم را بر یک اساس مبتنی بر قواعد علوم طبیعی بسط دهد. اندیشه‏های انگلس امروزه به‌عنوان یک نظریه جهت نقد و بررسی مطرح می‌‏شود. فریدریش انگلس سرانجام در پنجم اوت ۱۸۹۵م در سن هفتاد و پنج سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 5 فروردین 1391  12:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها