0

دوست فرزندت را دوست بدار

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

دوست فرزندت را دوست بدار

وقتي كه فرزندان ما به دوران جواني و نوجواني مي رسند، دوست دارند وقت بيشتري را با دوستانشان بگذرانند.
اين مرحله طبيعي و مهم از رشد آنهاست زيرا برقراري ارتباط و دوستي به آنها كمك مي كند تا ياد بگيرند چگونه مشكلات را حل كنند و حس وفاداري، صميميت، مصاحبت و ثبات شخصيتي شان تقويت مي شود.
گاهي دوستان توصيه هايي به هم مي كنند كه مي تواند براي آنها مفيد باشد، زيرا جوانان بيشتر تمايل دارند از دوستان خود ياد بگيرند تا از والدينشان. اين امر مي تواند بر زندگي جوان شما بسيار اثرگذار باشد.
والدين نيز اين مرحله را درك مي كنند اما گاهي اوقات دوستان فرزند خود را دوست ندارند. البته شناخت دوستان يكي از وظايف اصلي والدين است. اما دانش اين موضوع كه كي و چگونه بايد دراين موضوع مداخله كرد و آنها را شناخت، بسيار مشكل است.
از تقابل شخصيتي پرهيز كنيد
دوست نداشتن دوستان فرزندتان گاهي به علت تقابل شخصيتي است، بنابراين سعي كنيد تا حد امكان از آن دور باشيد. نوجوانان حق دارند با هركسي كه دوست دارند و انتخاب مي كنند رابطه دوستي برقرار كنند، بنابراين به اين نكته هم فكر كنيد كه اين دوستان تأثير منفي نخواهند داشت. به خاطر اين كه دوست فرزندتان زياد مؤدب نيست يا رنگ موهايش دلخواه شما نيست، فرزندتان را از دوستي با او منع نكنيد. به نوجوانان خود اين اجازه و حق را بدهيد كه خودش دوستش را بشناسد و اين آزادي عمل را بدهيد كه با كسي كه انتخاب كرده، دوستي كند.
وقتي كه بايد خيلي مؤدبانه دخالت كنيد
اگر احساس كرديد كه رفتار فرزندتان تغييركرده، يا در مسايلي وارد شده كه دلخواه شما نيست، مي توانيد خيلي راحت و با ارائه علت هاي منطقي مداخله كنيد و اين بهترين فرصت است.
اگر متوجه شديد كه فرزندتان در اثر دوستي با گروهي و يا فردي، رفتارهاي ناشايست از خود بروز مي دهد يا دچار تغيير شخصيت و تزلزل شخصيتي شده يا در مدرسه دچار مشكلاتي شده است، آرام آرام وارد عمل شويد. اين عملكرد بايد بسيار زيركانه باشد، زيرا اگر از ابتدا به فرزند خود بگوييد دوست ندارم با اين دوستت معاشرت و رفت و آمد كني، مطمئن باشيد كه بيشتر از گذشته با او رفت و آمد خواهدكرد.
حس استقلال فرزندانتان را تضعيف نكنيد
فرزندان در سن جواني به طور غريزي بسيار خودپرست مي شوند، بنابراين هنگام انتقاد از دوستانشان، با آنها به گونه اي رفتار كنيد كه نشان مي دهد جوان شما اين توانايي را دارد كه شخصيت افراد را شناسايي كند.
با رفتار درست به او ياد بدهيد كه چگونه در مورد انسانها قضاوت كند. اين موضوع حس استقلال را در آنها بيش از پيش تقويت مي كند، زيرا اگر بدون هيچ علت قانع كننده اي بخواهيد از دوستان آنها انتقاد كنيد، آنها به طرفداري از دوست خود، در مقابل شما جبهه خواهند گرفت.
اما اگر حساب شده وارد عمل شويد، فرزند شما به حرف هاي شما گوش خواهد داد و تصميم درستي براي تداوم و ارتباط دوستي يا قطع آن خواهدگرفت. تنها كليد اصلي اين است كه به فرزند خود اجازه دهيد تا با راهنمايي اندكي از جانب شما، خودش به نتيجه برسد. به اين راهكارها توجه كنيد.
- به نوجوان خود بگوييد شاهد تغييراتي در شخصيت، علايق و تكاليف درسي او شده ايد.
- از او بپرسيد، آيا چيزي در محيط خانه يا مدرسه او را تحت فشار گذاشته، يا اذيت مي كند.
- هرگز مستقيما به آنها نگوييد كه علت اين تغييرات دوستانش هستند.
- هرگز از دوستان آنها انتقاد نكنيد، فقط در مورد رفتارها صحبت كنيد.
به اين ترتيب، فرزند خود را وارد مرحله اي از دانش وآگاهي مي كنيد كه عامل اين تغييرات را شناسايي كند و به اين نكته توجه كند كه شايد رفتار دوستانش در اين موضوع دخالت دارد و آنها رفتارهايي دارند كه درخور شخصيت او نيست. دراين زمان كه شايد هفته ها يا ماهها به طول انجامد جوان شما كم كم خود را از دوستان و مشكلات آنها دور مي كند و رفت و آمد خود را با آنها كم مي كند. با اين روش، شما به فرزند خود اجازه مي دهيد تا خودش تصميم بگيرد و احساس نكند كه شما به او مي گوييد چه بايد بكند.
نشان دادن راه هايي براي انتخاب دوستان بهتر
1- رابطه خوب و صميمي با نوجوان خود داشته باشيد. يعني عشق، احترام و محبت خود را به آنان نشان دهيد. البته در حالي كه ارتباط باز و خوبي با آنها داريد، حد و مرز خاص نيز برايشان ايجاد كنيد.
مطالعات نشان مي دهد، نوجواناني كه رابطه خوبي با والدين خود دارند، گزينه هاي بهتري را براي دوستي انتخاب مي كنند.
2- خود را به فعاليت هاي فرزندتان در هر زمينه اي از جمله ورزش، رايانه و هنر، علاقه مند نشان دهيد.
3- سعي كنيد دوستان و والدين دوستان فرزندتان را بشناسيد و آنها را به برقراري و داشتن يك رابطه خوب و مثبت تشويق كنيد.
4- با فرزند خود در مورد استقلال فكري صحبت كنيد و آنها را تشويق كنيد تا خودشان مستقل از نظر ديگران افرادي را براي دوستي انتخاب كنند، نه اين كه نظراتي مشابه نظر ديگران داشته باشند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

جمعه 4 فروردین 1391  9:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها