0

نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا

 
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
Dodge Dart
دارت در ایستگاه اول
یکی از خبرسازترین ماشین های این دوره مدل «دارت» دوج بود. خبر این ماشین قبل از نمایشگاه بیرون آمده بود و عکس هایی با دوربین های مخفی از آن گرفته شده بود ولی دیترویت اولین ایستگاه برای رونمایی از دارت بود. این ماشین در سال 2013 عرضه خواهد شد. طراحی آن با الهام از آلفا رومئو انجام شده است. این ماشین با سه موتور متفاوت عرضه می شود که خریداران به این ترتیب با توجه به توان و مصرف هر کدام از موتورها که کار کرایسلر هستند می توانند سیستم پیشران ماشین شان را انتخاب کنند. یکی از موتورها 2 لیتری است، دیگری یک توربوشارژ 4/1 لیتری و سومی هم 4/2 لیتر حجم دارد. برای اطلاعات دقیق سیستم فنی این ماشین باید بیش تر صبر کرد ولی موتور 4/2 لیتری چیزی حدود 200 اسب بخار قدرت تولید می کند. دو موتور دیگر 173 و 150 اسب توان دارند. سیستم تعویض دنده این ماشین هم سه نوع متفاوت دارد و توسط خریداران انتخاب می شود. یک گیربکس با تعویض دنده دستی که 6 دنده دارد، دیگری جعبه دنده ای مشابه است که تنها یک دنده کم تر دارد و حالت سوم تعویض دنده خودکار دارد. مثل جولیتای آلفا رومئو این ماشین هم دیفرانسیل جلو است. البته عرضش از ژیولیتا پهن تر است و طول بیش تری هم دارد. ظاهر این ماشین اگرچه فوق العاده نیست ولی جذابیت های خودش را دارد و می تواند خوب بفروشد. هر چه نباشد ادعای دوج که می گوید مدلی کاملا اسپرت طراحی کرده است را تایید می کند. چراغ های ال ای دی عقبش که با خطی به هم متصل هستند تا حدی به طراحی شرقی ها می کشد.
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
S Cabriolet Carrera
خانواده 911
911 که در نمایشگاه فرانکفورت از آن رونمایی شد محصول پرطرفداری از کارخانه پورشه است که در سال 2012 میلادی بیرون می آید ولی پیش از آن که این اتفاق بیفتد و خریداران بتوانند سوار این محصول شوند پورشه می خواهد قدم های بعدی را هم بردارد. آن ها می خواهند یک خانواده شلوغ از 911ها داشته باشند. اعضای بعدی این خانواده «911 کاررا» و «911 کاررا اس کابریولت» هستند. که در نمایشگاه دیترویت حضور داشتند و 911های بعدی خواهند بود. سقف جمع شدنی اش را اگر کنار بگذاریم، 911 کابریولت تفاوت های کوچکی با 911 کوپه دارد. که قسمت جلوی ماشین و طراحی داخلی بین صندلی ها از جمله این تفاوت ها هستند. در 911 جدید هم چنین ارتفاع سقف پایین تر است و همین طور فضای بیش تری به موتور و متعلقاتش اختصاص داده شده است. در سیستم پیشران کاررا و کاررا اس کابریولت بیش تر از این ها فرق دارند. کاررا معمولی یک موتور 4/3 لیتری دارد که برایش 350 اسب بخار قدرت تولید می کند ولی حجم موتور اس کابریولت 400 سی سی بیش تر است که همین 400 سی سی توان آن را 50 اسب بخار بیش تر می کند. هر دو این ماشین ها گیربکسی 7 دنده با سیستم تعویض دستی دارند. اما سیستم پی دی کی در کلاچ دوتایی اختیاری است و خریداران می توانند آن را انتخاب کنند. پورشه ادعا می کند صفر تا صد کاررا 4/4 ثانیه است و حداکثر سرعتش به 285 کیلومتر در ساعت می رسد. این در حالی است که صفر تا صد اش کابریولت 3/0 ثانیه کم تر است و حداکثر سرعتش 16 کیلومتر بر ساعت بیش تر. مدل ارزان تر 94 هزار دلار و مدل گران تر 108 هزار دلار قیمت خواهد داشت.
کاررا معمولی یک موتور 4/3 لیتری دارد که برایش 350 اسب بخار قدرت تولید می کند ولی حجم موتور اس کابریولت 400 سی سی بیش تر است
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
Mercedes Benz SL550اس ال شتاب می گیرد
مسئولان کارخانه بنز می گویند سبک است و اسپرت. مدل های اس ال همیشه ماشین های سنگین و زمختی بودند ولی حالا بعد از گذشت نیم قرن شاید فروش این ماشین ها به مرسدس فهمانده باشد که چه تغییراتی باید در آن ایجاد کند. نسل جدید اس ال که قرار است از همیشه سبک تر، قوی تر و به صرفه تر باشد اولین ماشین اش را بیرون داد. «اس ال 550» محصولی بود که کارخانه مرسدس به دیترویت آورده بود. اگر بگویند محصول قدرتمندی است ادعای بيهوده​اي نکرده اند. بنز در آن از موتور خورجینی8 دوتوربو جدیدش استفاده کرده است. این موتور که 7/4 لیتر گنجایش دارد با روش تزریق مستقیم کار می کند. بنز از این موتور در محصولات دیگرش هم استفاده کرده است. در اس ال 550، 429 اسب بخار قدرت بیرون می دهد و نیروی گشتاوری معادل 516 نیوتن متر تولید می کند. گیربکس این ماشین 7 دنده دارد که به طور خودکار تعویض می شوند. مرسدس صفر تا صدش را 5/4 ثانیه اعلام کرده است که اگر درست باشد از قبلی 8/0 ثانیه بهتر است. این ماشین شتاب و سرعتش را بیش از هر چیز دیگری مدیون کاهش چشم گیر وزنش است. این اولین محصول کارخانه مرسدس است که بدنه آن تماما از آلمینیوم ساخته شده است. مسئول پروژه ساخت این ماشین می گوید هدف شان این است که نمونه الکتریکی آن را به زودی تولید کنند. طراحی داخلی این ماشین کاملا کلاسیک است ولی جذابیت خاصی دارد. ترکیب رنگ قرمز و مشکی و دیگر ترکیب رنگ هایی که می توانید برای آن انتخاب کنید هم زیبایی اش را بیش تر می کند. این ماشین هم مانند اس ال کی جدید مرسدس در دو نوع عرضه می شود، یکی با سقف شیشه ای و دیگری با سقف متحرک معمولی. فروش این ماشین در سال 2013 شروع خواهد شد.
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
GTC V8 Bentley Continental
ماشین پیرمردها
کارخانه های قدیمی تولید کننده ماشین های تجملاتی هم چنان سعی می کنند خودشان را در کنار دیگران حفظ کنند. یکی از دلایلش شاید این باشد که خریداران اکثرا پا به سن گذاشته آن ها زیاد طرفدار تغییر نیستند.  بنتلی کونتینانتال یک چنین داستانی دارد.
  البته بقای هر کارخانه اتومبیل سازی به تنوع نسل های ماشینی که تولید می کند بستگی دارد و تغییر در این ماشین ها تا حدی اجتناب ناپذیر است. بنتلی دو محصول جدید به دیترویت آورده بود که هر دو در سال 2013 میلادی بیرون می آیند؛ کانتیننتال جی تی و کانتیننتال جی تی سی وی8. شرایط اقتصادی این روزها به گونه ای است که بنتلی می داند باید قدم های بعدی را با احتیاط بر دارد. خبر تولید این دو محصول البته بیش از یک سال است که منتشر شده است ولی اطلاعات تکمیلی کمی قبل از حضور این دو ماشین در دیترویت منتشر شد. موتور دوتوربو وی8 این ماشین در کارخانه آئودی طراحی شده است. از این موتور در مدل های اس 6، اس 7 و اس 8 هم استفاده شده بود. این موتور 4 لیتری است، 500 اسب بخار قدرت تولید می کند و 487 نیوتن متر نیروی گشتاوری دارد. جعبه دنده بنتلی کانتیننتال جی تی سی، 8 دنده دارد و سیستم اش خودکار است. هنوز این ماشین آزمایش نشده ولی ادعای مهندسان سازنده اش این است که صفر تا صدش زیر 5 ثانیه خواهد بود. حداکثر سرعتش را هم 290 کیلومتر در ساعت عنوان کرده اند. یکی از ویژگی های مهم این ماشین آن است که سوخت را بهینه مصرف می کند. به طراحی داخلی بنتلی ولی هیچ ایرادی نمی شود گرفت. اتاقی آرامش بخش و راحت. مثل همه بنتلی های دیگر کاملا بی صدا است آن قدر که بتوانید راحت بگیرید بخوابید.
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
Lexus Concept LF - LC
یاغی ژاپنی
شکل مدل مفهومی لکسوس چنان هیجان برانگیز بود که همه می خواستند زودتر از آن رونمایی شود و محصول جدید کارخانه ژاپنی را ببینند ولی لکسوس همه را جان به لب کرد تا بالاخره بتوانند تنها چند روز مانده به گشایش دیترویت که در آن از لکسوس «ال اف-ال سی» رونمایی شد عکس های این اسپرت دوست داشتنی را ببینند.
از رو به رو واقعا یک یاغی واقعی است. انگار که جلوی صورتش یک نارنجک ترکانده باشند. طراحی پشتش را بعضی ها نپسندیدند. شاید به زیبایی جلویش نباشد ولی اگر بگوییم زشت است بی انصافی کرده ایم. این مدل مفهومی هنوز مورد آزمایش های رسمی قرار نگرفته است و اطلاعات کاملی درباره سیستم فنی و پیشرانه اش نداریم. احتمالا این ماشین هیبریدی خواهد بود. برخی هم گفته اند تولید قدرت در آن به عهده یک موتور بنزینی در کنار یک موتور الکتریکی است.
خبر تایید نشده ای حاکی از این است که مجموع قدرتی که موتور یا موتورهای ترکیبی این ماشین تولید می کند 438 اسب بخار است. البته تعدادی از صاحب نظران گفتند این ماشین طبل توخالی است و قدرت اش مثل چهره اش نخواهد بود.
طبق گفته مسئولان لکسوس این ماشین یک الگو برای زبان طراحی ماشین های جدید کارخانه است. آن ها مژده دادند که به زودی مدلی از روی این کوپه مفهومی ساخته می شود که برای فروش تولید خواهد شد. البته با این کمی فرق خواهد داشت. قیمت این ماشین بین 300 تا 350 هزار دلار خواهد بود.
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
Chevrolet Sonic RS
ساده و دوست داشتنی
مدل «سونیک آراس» شورولت یکی از مدل هایی بود که باعث شد همه این کارخانه را تحسین کنند. از آن مدل هایی است که بدون سر و صدا و در عین ساده بودن و قیمت ارزان کارآمد است و راست کار زندگی شهری است. در مسابقه ای که برای انتخاب بهترین ماشین های شهری برگزار شد سونیک آراس رتبه دوم را به دست آورد. در طراحی داخلی هم بین همنوعانش اول شد. از مدل سونیک اسپرت تر است. طراحی داخلی ماشین هم کاملا اسپرت و راست کار جوان ها است. بر خلاف تفاوت هایی که در طراحی ظاهری اش دارد سیستم فنی اش چندان متفاوت نیست. موتورش دقیقا مانند قبل است و هیچ قدرت بیش تری تولید نمی کند؛ یک توربوشارژ 4/1 لیتری است که 138 اسب بخار قدرت و 148 نیوتن متر نیروی گشتاوری تولید می کند. بسیاری از تکنولوژی هایی که در این ماشین مورد استفاده قرار گرفته است عینا از روی مدل مفهومی آوئو آراس برداشته شده است. پیشرفت مهمی که این ماشین نسبت به مدل های پیشین داشته است سیستم ترمزش است که خیلی قوی تر شده است. درجا به زمین میخ می شود. امکانات مختلف الکترونیکی هم در این ماشین وجود دارد که به وسیله مانیتور لمسی 20 سانتی متری می توانید از آن ها استفاده کنید. این ماشین در دو سری به فروش خواهد رسید که هر دو گیربکس 6 دنده ای دارد و تفاوت تنها در دستی یا خودکار بودن سیستم تعویض دنده است. صفر تا صدش در آزمایشی که انجام شد 8 ثانیه بود. در عوض قیمت این ماشین کم تر از 20 هزار دلار خواهد بود.
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
نگاهی به نمایشگاه دیترویت، مهم‌ترین اتفاق صنعت خودرو در آمریکا
Smart For Us
از دیگر فانتزی های اسمارت
معمولا در دیترویت از این مدل های مفهومی عجیب و غریب کم می بینیم. این ماشین ها راست کار نمایشگاه توکیو هستند که همیشه پر است از این جور مدل های فضایی. کارخانه اسمارت ولی سنت شکنی کرده بود و مدل مفهومی «فور-اس» را به دیترویت آورده بود. البته ساختن چنین مدلی برای اسمارت اصلا تازه نیست چون این کارخانه آلمانی در ساختن این ماشین های کوچک و به اصطلاح شهری خبره است.
این مدل  هم مانند بقیه محصولات کارخانه آلمانی برای خودش یک فانتزی بانمک بود. تعداد سرنشین های این ماشین هم مانند تعداد درهایش دو تا است. فور-اس از فورتو، مدل قبلی اسمارت 90 سانتی متر طویل تر و 15 سانتی متر هم بلندتر است. علی رغم کوچک بودن ماشین پشت صندلی دو سر نشین فضای خالی زیادی وجود دارد که برای حما وسایل مختلف می شود به عنوان صندوق عقب از آن استفاده کرد. اگر این قسمت خالی باشد صندلی های ماشین می توانند کاملا به شکل 180 درجه باز شوند که به این ترتیب به صورت یک تخت در می آید. مسئولان اسمارت روی این نکته که این ماشین برای خوابیدن بسیار مناسب است. خیلی تاکید کرده اند. گفتند: «می توانید در این ماشین بخوابید و بیدار شوید و زندگی کنید» فور-اس یک الکتریکی است و به راحتی از پریز برق شارژ می شود. باتری اش از جنس یون لیتیوم است. این باتری 74 اسب بخار قدرت و 96 نیوتن متر نیروی گشتاوری دارد. حداکثر سرعت این ماشین کمی بیش تر از 120 کیلومتر در ساعت است.
مسئولان اسمارت روی این نکته که این ماشین برای خوابیدن بسیار مناسب خیلی تاکید کرده اند. گفتند: «می توانید در این ماشین بخوابید و بیدار شوید و زندگی کنید»

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 4 فروردین 1391  6:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها