0

فیشینگ تهدیدی جدی برای کاربران/ حتما بخوانید!

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

فیشینگ تهدیدی جدی برای کاربران/ حتما بخوانید!

جام جم:ولی واقعا فیشینگ چیست؟ این عبارت ممکن است برای برخی کاربران اینترنت، عبارت جديدي نباشد ولی نباید فراموش کنیم که میلیاردها کاربر اینترنت وجود دارد و از اين ميان، میلیون ها نفر در دام کلاهبرداری فیشینگ افتاده اند.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ یک تکنیک مهندسی اجتماعی است که به وسیله یک هکر یا حمله کننده برای دزدیدن اطلاعات حساس مانند نام کاربری، رمز عبور و رمز کارت های اعتباری استفاده می شود (در این حالت حمله کننده وانمود می کند یک شخص یا یک سازمان مورد اعتماد است).

امروزه اغلب كاربران با دنیای آنلاین عجین شده اند، در حالی که شايد از خطرات معمول این دنیا بی اطلاع باشند.

یک هکر یا یک حمله کننده می تواند هرکسی را براحتی در دام کلاهبرداری فیشینگ خود بيندازد البته تمام این مساله به کاربر بستگی دارد که برای شناسایی و ممانعت به عمل آوردن فیشینگ، هوشمندانه عمل خواهد کرد یا خیر. هرچند فیشینگ یک بدافزار نیست، ولی به این معنی نيست که خطر کمی برای کاربر دارد. هر کاربر اینترنت باید از خطرات اين گونه كلاهبرداري آگاه باشد.

انواع مختلف حمله فیشینگ

فیشینگ فریبنده: در این نوع از روش های فیشینگ، یک هکر از ایمیلي فریبنده برای کلاهبرداری از کاربر استفاده می کند. او حجم زیادی از این ایمیل های به ظاهر جذاب که کاربر را مجاب می کند روی لینکی که در ایمیل قرار داده شده است کلیک کند، ارسال می کند سپس هکر از کاربر می خواهد اطلاعات حساب خود را در جایی وارد کند و بعد از آن تنها کاری که هکر نیاز است انجام دهد، جمع آوری اطلاعاتی است که کاربر در اختيار او قرار داده است.

جعل وب سایت ها: امروزه این روش، معمول ترین راه برای کلاهبرداری از کاربران اینترنتی است. در این روش، هکر، مسیر کاربر را به یک URL (وب سایت) جعلی که بسیار شبیه وب سايت اصلی است، تغییر می دهد. هکر همچنین می تواند از آسیب پذیری وب سایت سوءاستفاده کند و کاربر را به دام بیندازد. آنها می توانند یک جاوااسکریپت را به منظور تغییر نوار آدرس به وب سایت تزریق کنند یا از نقاط ضعف XSS (اسکریپت نویسی بین سایتی) نهایت استفاده را ببرند.

فیشینگ تلفنی: در این نوع از فیشینگ، یک هکر خود را به عنوان شخصي مورد اعتماد و نماینده موسسه یا شرکتي معتبر معرفی  کرده و اطلاعات مهم را از طریق تلفن از شنونده دریافت می کند. این روش نه به وب سایت نیاز دارد و نه به هیچ گونه ایمیل.

قاپیدن تب: این روش جدیدترین روش فیشینگ است. قاپیدن تب، روشی است که وقتي یک کاربر چند تب باز دارد، به طور خودکار (و البته کاملا آرام) آن کاربر را به سایت یک حمله کننده هدایت می کند.

چگونه می توانیم یک کلاهبرداری فیشینگ را شناسایی کنیم؟

اول، دريافت ايميل از بانک تان یا هر موسسه و سازمانی با این مضمون که «به علت فعالیت های غیرمجاز، حساب شما در حال بسته شدن است، جهت جلوگیری از تعلیق، حساب خود را بازبینی و تایید کنید».

اگر چنین ایمیلی دریافت کردید، نباید به آن اهمیت دهید. همچنین ممکن است ایمیلی دریافت کنید که در آن نوشته شده باشد «شما در قرعه کشی برنده هزار دلار شده اید و برای واریز این پول، اطلاعات حساب خود را وارد کنید» که نباید به هیچ وجه آن را باور کنید. در مقابل این گونه ایمیل ها، هوشمندانه عمل کنید.

نکته دوم این که ایمیل های فیشینگ یک شخص خاص را مورد خطاب قرار نمی دهد و در اغلب موارد برای حجم زیادی از کاربران ارسال می شود.

از آنجا كه کاربران هدف به صورت تصادفی انتخاب می شوند، احتمالا در ابتدای ایمیل ها عباراتی نظیر «مشترک گرامی»، «کاربر گرامی سایت PayPal» و غیره را مشاهده کنید.

آنها معمولا اسم شما را خطاب قرار نمی دهند بنابراین اگر چیزی شبیه اینها دیدید به این فکر کنید که ممکن است در دام اين شيوه  از كلاهبرداري اينترنتي افتاده ايد.

و آخرین نکته درباره URL فیشینگ است. این امکان وجود دارد به وب سایتی هدایت شوید که کاملا شبیه سایت اصلی باشد، ولی باید بدانید ممکن است به سایت فیشینگ رفته باشید.

همواره به URL نگاه کنید تا متوجه شوید آیا در وب سایت اصلی هستید یا یک وب سایت فیشینگ (وب سایت تقلبی).

چگونه از فیشینگ اجتناب کنیم؟

هیچ گاه به ایمیل هاي مشکوک که از شما اطلاعات شخصی تان را می خواهد پاسخ ندهید. همواره قبل از پاسخ دادن يا كليك روي لينك معرفي شده، ابتدا به منبع آن توجه کنید.

از کلیک کردن روی ابرلینک ها پرهیز کنید؛ هنگامی که یک ایمیل را بررسی می کنید، روی ابرلینک هایی که در آن وجود دارد کلیک نکنید، بویژه اگر از یک منبع نامطمئن آن را دریافت کرده اید.

شما هرگز متوجه نخواهید شد به کجا فرستاده می شوید یا ممکن است با این کار یک کد مخرب را فعال کنید.

برخی ابرلینک ها ممکن است شما را به وب سایت های جعلی که اطلاعات ورود شما را درخواست می کنند، هدایت کنند.

همیشه سعی کنید اطلاعات تان را در مقابل آخرین تهدیدات امنیتی به روز نگه دارید.

بیاموزید چگونه آنها را شناسایی و از آنها دوری کنید. تنها کمی جستجو و تحقیق در اینترنت می تواند شما را در برابر خسارت های بزرگ حفظ کند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

جمعه 4 فروردین 1391  3:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها