0

هله‌هوله‌خورها بخوانند...

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

هله‌هوله‌خورها بخوانند...

خشم و تمایل به خوردن

اولاً بدانید که این وضعیت به احتمال قوی ریشه در حالت روحی شما دارد. اگر دقت کنید، زمانی که اضطراب یا خشم فرو خورده دارید، تمایل شما به خوردن افزایش می‌یابد؛ چرا که خوردن شیرینی باعث ترشح موادی می‌شود که آرامش آنی ولی گذرا ایجاد نموده و از طرفی شما را وابسته و معتاد می‌کند. پس اولین قدم تکنیک‌های آرام‌بخش، طب سوزنی، مشاوره درمانی، یوگا، کلاس‌های خودشناسی و بالاخره ارتقای دانش کردن می‌باشد.

 

گرسنگی و افت قندخون

هرگز نگذارید گرسنگی بر شما غلبه کند؛ چرا که در این صورت قند خون شما افت می‌کند و تمایل به خوردن چیزی پیدا می‌کنید که قند خونتان را بالا ببرد؛ بنابراین به دنبال شیرینی‌جات یا غذاهای پرکالری می‌گردید. پس حتماً بین صبحانه و ناهار و بین ناهار و شام میان‌وعده (شامل میوه‌های فصل، سالاد میوه، عسل و ...) میل کنید.

 

نوشیدنی‌ها و مواد مغذی

هر وقت تمایل زیاد به شیرینی دارید، می‌توانید از نوشیدنی‌های شیرین با شیرینی‌های طبیعی و یا شیرینی‌های طبیعی بخورید. خوردن شیرینی‌های طبیعی با شیر و پنیر بسیار مفید است.

 

مثال‌های زیر را امتحان کنید

* دو عدد میوه فصل مثل هلو، زردآلو، توت‌فرنگی، سیب، آناناس و ... را با کمی شیر و 1 قاشق عسل طبیعی میکس کنید؛ خواهید دید که نوشیدنی لذیذی به دست می‌آید که هم آرام‌بخش و مقوی است و هم بسیار سالم‌تر از نوشابه، بستنی، شیر کاکائو و ... است.

* شربت لیموترش تازه با عسل و آب، نوشیدنی تازه‌ای است که می‌توانید به جای نوشابه همراه غذا میل نمایید.

با عشق و علاقه غذا بخورید و عذاب وجدان نداشته باشید، زیرا عذاب وجدان و احساس گناه خود باعث ایجاد استرس شده و استرس اشتهای کاذب را بیشتر می‌کند

 

*

هسته یک

خرما

را در آورده و داخل آن را با دو عدد

پسته

یا

گردو

و یا

بادام

پر کنید و بخورید.

* می‌توانید از بیسکویت‌های جو با شهد انگور به همراه پنیر و عسل (یا ارده یا شیره انگور طبیعی) استفاده کنید که میان وعده سالم و خوبی است.

* انواع میوه‌های فصل (مثل سیب، آناناس، موز و ...) را به برش‌های مربع تقسیم کرده، سپس کمی عسل یا کشمش و کمی لیموترش تازه روی آن بریزید و میل کنید (برای صبحانه عالی است).

* از انواع عرقیجات مثل گلاب، نعناع، نسترن و ... به همراه عسل یا شیره انگور، نوشیدنی‌های حیات‌بخش تهیه نمایید.

 

هله‌هوله‌

نکات کلیدی دیگر

* هر روز فهرستی از تمام موادی که می‌خورید، با جزئیات کامل (شامل ساعت و میزان خوردن) یادداشت نمایید. این کار باعث می‌شود که کمتر غذا بخورید (به خصوص اگر موظف باشید این لیست را به کسی نشان دهید) امتحان کنید!

* هنگام غذا خوردن حضور داشته باشید، نشسته غذا بخورید و لقمه‌های خود را بشمارید.

 

* با لقمه‌های کوچک و آهسته غذا بخورید. هر وقت اشتهای سیری ناپذیر بر شما غلبه کرد، سعی کنید یک روز روزه آب یا مایعات بگیرید؛ یعنی هر یک ساعت، یک لیوان آب ولرم یا مایعاتی مثل شیر گرم، سوپ میکس شده، چای سبز و یک میوه طبیعی میل کنید. راه دیگر این است که لحظه‌ای سفره غذا را رها کنید و برای چند دقیقه خود را به کار دیگری مشغول کنید، اگر اشتهای شما واقعی نباشد، بعد از چند لحظه دیگر تمایلی به ادامه خوردن نخواهید داشت.

* با عشق و علاقه غذا بخورید و عذاب وجدان نداشته باشید، زیرا عذاب وجدان و احساس گناه خود باعث ایجاد استرس شده و استرس اشتهای کاذب را بیشتر می‌کند.

هر روز فهرستی از تمام موادی که می‌خورید، با جزئیات کامل (شامل ساعت و میزان خوردن) یادداشت نمایید. این کار باعث می‌شود که کمتر غذا بخورید (به خصوص اگر موظف باشید این لیست را به کسی نشان دهید) امتحان کنید!

 

* شام را سبک

و در اوایل شب میل کنید (حدوداً غروب آفتاب) اگر دچار افت مکرر قند خون می‌شوید، به جای خوردن مکرر، شربت لیموترش و عسل به اندازه دو جرعه می‌تواند افت قندتان را جبران و به پاکسازی کبدتان نیز کمک کند.

* امروزه اندیس گلیسمیک (GI) راهنمای خوبی برای لاغر شدن است و بهتر از شمارش کالری‌ها عمل می‌کند؛ به این صورت که مواد غذایی بر اساس GI تقسیم می‌شوند. هر چه GI بالاتر باشد، قند خون سریع‌تر بالا می‌رود. سپس انسولین ترشح می‌شود و قند را پایین می‌آورد و سپس تمایل ما به خوردن مواد قندی دوباره بر می‌گردد و این سیکل معیوب همچنان ادامه دارد و باعث چاقی می‌شود. موادی مانند برنج سفید، شکر، ماکارونی، قند و ... اندیس بالایی دارند.

* چای سبز، افشره لیموترش به همراه زیره و ... می‌تواند به کاهش اشتهای شما کمک کند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 4 فروردین 1391  2:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها