0

۳ فروردين● درگذشت دکتر احمد ناظرزاده کرمانی

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۳ فروردين● درگذشت دکتر احمد ناظرزاده کرمانی

درگذشت دکتر احمد ناظرزاده کرمانی
دکتر احمد ناظرزاده کرمانی، ادیب و استاد دانشگاه در چنین روزی از سال ۱۳۵۵ هجری شمسی درگذشت.
دکتر احمد ناظرزاده کرمانی در سال ۱۲۹۲ش در کرمان به‌دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، دروس متوسطه را در دارالفنون و تحت نظر استادانی هم‌چون احمد بهمنیار کرمانی، بدیع‏الزمان فروزانفر و جلال‌الدین همایی به پایان رساند. وی به موازات اخذ لیسانس علوم سیاسی و نیز علوم تربیتی، فقه و عربی و فلسفه را آموخت و در سال ۱۳۳۱ش، دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران گرفت.
دکتر ناظرزاده کرمانی سپس از طرف دانشگاه تهران راهی پاریس شد و پس از اخذ دکترای جامعه‏‌شناسی ادیان از دانشگاه سوربن فرانسه، از سال ۱۳۳۵ش، به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت. وی علاوه بر آن به کارهای سیاسی و اداری پرداخت و مشاغلی نظیر شهردار تهران، بازرس استانداری کرمان، کفیل استانداری تهران، نماینده دوره‏های پانزدهم و شانزدهم مجلس شورای ملی بود که پس از کودتای بیست و هشتم مردادماه ۱۳۳۲ش از وکالت عزل و تبعید گردید.
دکتر ناظرزاده کرمانی هم‌چنین، مقالات سیاسی متعددی را تألیف کرد و در کنار آن سلسله مقالاتی در ادبیات، عرفان و مسائل تحقیقی - تاریخی نگاشت. سبک و انشاء روان و ذوق ادبی و تاریخی به نوشته‏های او شیرینی خاصی می‌‏داد. گاهی نیز آثار او با طنز و مطایبه همراه بود.
دکتر احمد ناظرزاده کرمانی که کتاب‌هایی هم‌چون آوازهای جوانی، اختر، آفات قرن و دیوان اشعار مذهبی از خود به یادگار گذاشته است، در اواخر عمر نابینا شد و سرانجام در تاریخ سوم فروردین‌ماه سال ۱۳۵۵ هجری شمسی در سن شصت و سه سالگی در تهران درگذشت و در مقبره ابن‏بابویه در شهر ری به خاک سپرده شد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 3 فروردین 1391  10:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها