0

۳ فروردين● تأسیس حوزه علمیه قم

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۳ فروردين● تأسیس حوزه علمیه قم

تأسیس حوزه علمیه قم
حوزه علمیه قم توسط شیخ عبدالکریم حائری یزدی در چنین روزی از سال ۱۳۰۱ هجری شمسی تأسیس گردید.
اندیشه تأسیس حوزه علمیه قم ریشه در روایات امامان معصوم به‌ویژه امام صادق (ع) داشت و در طول قرن‏‌ها، این نوید امامان بزرگوار شیعه بود که همواره زبان به زبان نقل می‌‏شد و در ذهن شیعیان جای می‌‏گرفت.
سرانجام، در فروردین‌ماه ۱۳۰۱ش طی جلسه‏ای که علمای قم و آیت‏الله حائری یزدی در آن شرکت داشتند، گفت‌وگو پیرامون تأسیس این حوزه شکلی جدی به خود گرفت. پس از تفأل به قرآن، سرانجام با حمایت علما، کسبه و مردم، حوزه علمیه قم به دست توانای مرجع بزرگوار تقلید، حضرت آیت‏الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی (ره) در تاریخ سوم فروردین‌ماه سال ۱۳۰۱ هجری شمسی (مطابق با ۱۳۴۱ق) تأسیس شد.
شکوه و عظمت این حوزه از آغاز تا به امروز، هر سال چشم‌گیر‌تر از گذشته در عرصه‏های مختلف نمود داشته است و پرتو آثار وجودش، افق‏های جدیدی از دور‌ترین نقاط این عالم را درنوردیده است. حوزه علمیه شهر مقدس قم در رشته‏های فقه، اصول، حقوق، عرفان، فلسفه، اقتصاد، تفسیر، کلام و... پاسخ‌گوی نیازهای اجتماعی، فرهنگی و فکری جامعه نیز بوده و هست.
حوزه علمیه قم در طول عمر بابرکت خود، صد‌ها عالم، فقیه، مفسر، اصولی و محقق و مؤلف را در خود پرورش داده و هم‌چون چشمه‏ای روحانی، تشنگان علم و حقیقت را سیراب می‌‏سازد. این حوزه باشکوه، بزرگ‏‌ترین دانشگاه علوم اسلامی به‌شمار می‌رود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 3 فروردین 1391  10:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها