0

توصيه هاي نوروزي براي ديابتي ها

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

توصيه هاي نوروزي براي ديابتي ها

جام جم :درست است که خانه تکانی رسمی قدیمی برای نظافت خانه است، اما رعایت توصیه های متخصصان و اهل فن هم از آن دست مسائلی است که نباید فراموش شود؛ این توصیه ها بخصوص برای گروه های خاصی مانند بیماران دیابتی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

پس برای این که با سلامت کامل به استقبال سال جدید بروید و روزهای تعطیل را بخوبی و خوشی بگذرانید، بهتر است نکاتی را بدانید و به آنهاعمل کنید؛ مواردی ساده ولی مهم که برای حفظ سلامت شما ضروری است.

رئیس انجمن دیابت ایران در گفت وگو با «جام جم» در این باره توضیح می دهد: در روزهای پایانی سال طبق یک رسم قدیمی، همه خانواده ها مشغول کار نظافت و تمیز کردن خانه می شوند. در این میان مشخص است که بیماران مبتلا به دیابت به دلیل افزایش میزان فعالیت شان باید دقت بیشتری داشته باشند و با آگاهی از شرایط و وضعیت جسمی خود، احتمال بروز مشکل را به حداقل برسانند.

دکتر اسدالله رجب با اشاره به افرادی که قند خون شان از کنترل مناسبی برخوردار نیست، می گوید: با توجه به این که فعالیت جسمی شدید و بیش از حدی که در روزهای پایانی سال شاهد آن هستیم، می تواند مشکلاتی را برای این افراد ایجاد کند و قند خون آنها را از کنترل خارج سازد، توصیه می کنیم دیابتی ها حتماً قبل از شروع کارها با مراجعه به پزشک نسبت به کنترل قند خونشان اقدام کنند و پس از مشورت با او در این مورد تصمیم بگیرند.

به گفته وی، فعالیت جسمی شدید و گاه غیرمعقولی که این روزها انجام می شود، به طور حتم می تواند فرد دیابتی را با مشکلاتی جدی روبه رو سازد. بنابراین قند خون این افراد باید کنترل شود و زمانی که به مقدار کمتر از ۲۰۰ رسید، آنها هم می توانند مانند سایر دیابتی هایی که از کنترل مطلوبی برخوردارند، فعالیت جسمی داشته باشند.دکتر رجب با اشاره به دیابتی هایی که قند خون شان بخوبی تحت کنترل است، یادآور می شود: نظم باید در زندگی همه افراد وجود داشته باشد و این مورد بخصوص برای بیماران دیابتی اهمیت بیشتری پیدا می کند. این افراد باید توجه کنند اگر کارها براساس نظم و برنامه پیش نرود، فعالیت جسمی ممکن است مشکلاتی را برایشان ایجاد کند.وی با بیان این نکته که اگر دیابتی ها نظم و اصول مهم در ارتباط با این بیماری را فراموش کنند، با عوارض زودرس دیابت روبه رو خواهند شد، توضیح می دهد: عوارض زودرس دیابت می تواند به صورت هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون که بر اثر فعالیت شدید اتفاق می افتد، نمایان شود. این فعالیت ها همچنین می تواند موجب افزایش قند خون نیز بشود؛ چون گاهی بیمار هنگام افت قند خون، با مصرف مواد قندی می خواهد مشکل را جبران کند که در چنین شرایطی اگر اطلاعات کافی نداشته باشد و براساس برنامه اقدام نکند، ممکن است دچار افزایش قند خون شود.

دکتر رجب با اشاره به بیمارانی که قند خون شان بدون استفاده از دارو کنترل می شود، می گوید: فعالیت جسمی برای این گروه از بیماران می تواند بسیار مفید باشد، اما فراموش نکنید قبل از شروع فعالیت، میان انجام کارها و پس از پایان آن حتماً میزان قند خون خود را کنترل کنید.

رئیس انجمن دیابت می افزاید: افرادی که دیابت ندارند یا بیمارانی که بدون دارو، قندشان کنترل می شود، باید توجه کنند که هنگام فعالیت، انسولین کمتری وارد جریان خون شده و در نتیجه فرد بشدت دچار افت قند خون نخواهد شد.

در مقابل، بیمارانی که با تزریق انسولین یا با استفاده از داروهای پایین آورنده قند خون بخصوص داروهایی مانند «گلبین کلامید» قند خونشان کنترل می شود، باید توجه داشته باشند این مواد جایگزین انسولین شده و به همین دلیل چنین سیستمی در بدن وجود ندارد که بر اثر فعالیت، انسولین کمتری ترشح شود. بنابراین مشخص است که این بیماران در صورتی که بدون برنامه پیش روند، با مشکلاتی جدی روبه رو خواهند شد.

پذیرایی از بیماران دیابتی

با توجه به این که دیابت یکی از بیماری هایی است که تغذیه صحیح نقش مهمی در آن ایفا می کند، بهتر است بدانیم چگونه باید از یک بیمار دیابتی پذیرایی کنیم یا اگر در خانواده ما بیماری وجود دارد، چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم تا علاوه بر ایجاد حسی خوب در روزهای عید، مشکلی نیز برای او ایجاد نشود.

دکتر رجب درباره تغذیه بیماران دیابتی توضیح می دهد: بیمارانی که آموزش دیده اند، بخوبی می توانند تغذیه مناسب را انتخاب کرده و براساس آن غذایشان را میل کنند، اما به خانواده دیابتی هایی که در این زمینه آموزش ندیده اند یا قند خون شان بخوبی تحت کنترل نیست، توصیه می کنیم در این روزها از تهیه شیرینی جات خودداری

کنند.

به گفته وی، ممکن است برخی افراد دانش و آگاهی کافی در این زمینه نداشته باشند و در نتیجه نتوانند رفتارشان را تغییر دهند و براحتی میل به خوردن شیرینی جات را کنترل کنند. علاوه بر این، بچه هایی که به دیابت مبتلا هستند نیز نمی توانند از خوردن شیرینی جات بگذرند و به همین دلیل به مراقبت بزرگ ترها نیاز دارند.

با توجه به این موارد، دکتر رجب تاکید می کند: خانواده ها باید دقت داشته باشند در روزهای عید، از خرید شیرینی جات خودداری کنند و در صورتی که به هر دلیلی موفق به انجام این کار نمی شوند مقدار بسیار کمی شیرینی تهیه شود تا حجم زیادی از آن در خانه نماند.

دکتر رجب با اشاره به این که اغلب در روزهای عید، مواد غذایی بیشتری مصرف می شود و تحرک و فعالیت جسمی نیز کاهش می یابد، می گوید: این عوامل می تواند موجب افزایش قند خون شود و به همین دلیل لازم است در این روزها به نکات مربوط به تغذیه صحیح، توجه بیشتری داشته باشید.

به گفته وی اگر میزان قند خون فرد دیابتی در حد معمول، طبیعی و تحت کنترل نباشد، او مجاز به مصرف شیرینی جات (در تمام انواع طبیعی و غیرطبیعی آن) نیست. بنابراین مصرف هرگونه ماده قندی که با گذاشتن آن داخل دهان، طعم شیرینش احساس می شود، برای دیابتی هایی که قند خونشان بالای ۱۸۰ میلی گرم درصد است، ممنوع بوده و باید کنار گذاشته شود.

همچنین خوب است بیماران دیابتی که در این روزها قصد سفر دارند، با دقت بیشتری لوازم سفر را جمع آوری کرده و همراه خود ببرند؛ دیابتی هایی که برای سفر برنامه ریزی می کنند حتماً باید وسایل مورد نیاز از جمله انسولین یا داروی مصرفی، دستگاه قند خون همراه باطری، لانست نمونه گیری خون، موادقندی سریع الجذب و هر چیزی که فکر می کنند ضروری است همراه برده و در دسترس قرار دهند. علاوه بر این، بیماران در صورت رانندگی باید در زمان حرکت مراقب باشند که قند خون آنها از ۹۰میلی گرم درصد کمتر نباشد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 3 فروردین 1391  10:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها