0

۲۱ مارس● زادروز فوریه؛ دانشمند بنام فرانسوی

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۱ مارس● زادروز فوریه؛ دانشمند بنام فرانسوی

زادروز فوریه؛ دانشمند بنام فرانسوی
ژان ژوزف فوریه، ریاضی‏دان معروف فرانسوی در چنین روزی از سال ۱۷۶۸ میلادی متولد شد.
ژان باپتیست بارون ژوزف فوریه، ریاضی‏دان برجسته فرانسوی در تاریخ بیست و یکم مارس سال ۱۷۶۸ میلادی در اوگزر فرانسه به‌دنیا آمد. وی که از دانشمندان برجسته فرانسه در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی به‌شمار می‌‏رود، به‌عنوان استاد برجسته ریاضی به تدریس پرداخت و این، هم‏زمان بود با انقلاب کبیر فرانسه.
در این زمان، فوریه نیز به جرگه انقلابیون و آزادی‏خواهان پیوست. پس از آن، ژان فوریه در جریان لشکرکشی ناپلئون بناپارت به مصر در سال ۱۷۹۸م همراه وی رفت و مدتی در ناحیه تحت اشغال فرانسه به فرمان‏روایى پرداخت. فوریه در عین حال، به تحقیقات علمی خود مشغول بود و به‌واسطه مطالعات دامنه‏دار و نتیجه‏مند خود در رشته ریاضیات، از طرف ناپلئون به لقب «بارون» مفتخر گردید و در سال ۱۸۲۲م تحت عنوان منشی آکادمی علوم برگزیده شد.
وی درباره انتشار حرارات به تحقیق پرداخت و موضوعی را که به‌نام وی «سلسله فوریه» نام دارد، حل نمود. ژان فوریه هم‏چنین در زمینه نظریه تحلیل حرارت کتابی منتشر نمود که مورد استفاده دانشمندان پس از خود قرار گرفت. علاوه بر آن، فوریه درباره پدیده‏های ارتعاشی شامل صوت و نور تحقیقات ارزنده‏ای ارائه نمود و یافته‏هایی به‌دست آورد.
وی هم‏چنین پس از زحمات فراوان موفق شد ارتعاشات امواج الکتریکی را توسط منحنی‏های مثلثاتی نمایش دهد. ژان باپتیست بارون ژوزف فوریه پس از سال‏‌ها تحقیق و مطالعه، سرانجام در شانزدهم مه ۱۸۳۰م در سن شصت و دو سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 2 فروردین 1391  12:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها