0

دروغ گويي آشكار منابع غربي درباره قطع خدمات رساني سوئيفيت به همه مشتريان ايراني

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

دروغ گويي آشكار منابع غربي درباره قطع خدمات رساني سوئيفيت به همه مشتريان ايراني

بر خلاف آنچه منابع غربي مي گويند و برخي منابع داخلي هم ادعا كرده اند، شركت سوئيفيت (انجمن ارتباطات مالي بين بانكي در جهان) به هيچ وجه خدمات خود را به همه شركت ها و بانك هاي ايراني قطع نكرده است.
لازارو كامپوس مدير اجرايي شركت سوئيفت كه در بلژيك مستقر است، روز پنج شنبه 25 اسفند 1390 (15 مارس 2012) بيانيه اي صادر و در آن اعلام كرد كه از ساعت 16 روز شنبه (27 بهمن/ 17 مارس) خدمات دهي به آن دسته از بانك ها و مؤسسات مالي در ايران را كه تحت تحريم هاي اتحاديه اروپا قرار دارند، قطع خواهد كرد.
سوئيفيت اعلام كرده اين تصميم را پس از آن اتخاذ كرده است كه اتحاديه اروپا روز 25 اسفند دستوري مبني بر توقف خدمات دهي به موسسات مالي ايران تحت تحريم، خطاب به آن صادر كرده است.
مطابق سند منتشر شده از جانب اتحاديه اروپا، شوراي اين اتحاديه در مصوبه خود آورده است: «شورا توافق كرد كه هيچ پيام مالي تخصصي نبايد براي افراد و موسساتي كه دارايي هايشان مسدود شده است، ارسال شود».
پس از اين تصميم اتحاديه و بيانيه سوئيفيت، بسياري از منابع خبري ادعا كردند خدمات دهي سوئيفيت به ايران به طور كامل قطع و در نتيجه ايران از شبكه جهاني بانكي حذف شده است.
اين در حالي است كه متن بيانيه سوئيفيت و همچنين متن مصوبه اتحاديه اروپا در اين باره صراحت دارد كه خدمات دهي فقط به آن دسته از بانك ها، موسسات و افرادي قطع مي شود كه تحت تحريم قرار دارند و اموال آنها مسدود شده است و بنابراين بانك ها، افراد و موسسات ايراني كه در ليست تحريم اتحاديه اروپا قرار ندارند، همچنان مي توانند از خدمات سوئيفيت استفاده كنند.
اين دقيقا همان نكته اي است كه اعتراض اعضاي تندروي كنگره امريكا را هم برانگيخته است.
خبرگزاري رويترز روز جمعه 26 اسفند در گزارشي از بروكسل نوشت: «نمايندگان كنگره آمريكا كه براي تشديد تحريم ها بر ضد ايران تلاش مي كنند، اعلام كردند سوئيفت بايد ارتباط همه موسسات مالي ايراني را با شبكه خود قطع كند نه فقط آنهايي را كه تحت تحريم غرب هستند».
در ادامه اين گزارش آمده است: «براد شرمن عضو دموكرات مجلس نمايندگان آمريكا كه با مارك كرك سناتور جمهوريخواه در خصوص طرح تعميم تحريم ها به همه بانك هاي ايراني همكاري مي كند، اعلام كرد: «اگر ايران بتواند براي انجام معاملات با آنهايي كه همچنان مايل به تجارت با اين كشور هستند، به سادگي از يك بانك تحريم نشده استفاده كند، تاثير تحريم هاي مالي به طور كامل احساس نخواهد شد».
لازم به ذكر است سوئيفت يك شركت تعاوني مستقر در بلژيك است كه به بانك ها و ديگر موسسات مالي در جهان امكان مي دهد در فضايي امن، پيام هاي مالي براي يكديگر بفرستند.
به محض اينكه مشتركان پيامي رد و بدل مي كنند، پول به صورت خودكار، يا از يك حساب به حسابي ديگر يا از طريق خدمات ارسال حواله به طرف دريافت كننده پول، انتقال مي يابد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

سه شنبه 1 فروردین 1391  11:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها