0

۲۰ مارس● برکناری بیسمارک از صدراعظمی پروس

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۰ مارس● برکناری بیسمارک از صدراعظمی پروس

برکناری بیسمارک از صدراعظمی پروس
بیسمارک، صدراعظم پروس معروف به صدراعظم آهنین در چنین روزی از سال ۱۸۹۰ میلادی برکنار شد.
پرنس اوتوفون ادوارد لئوپولد بیسمارک در یکم آوریل ۱۸۱۵م در خانواده‏ای قدیمی در پروس (آلمان) به‏دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات خود، در سی و دو سالگی در پارلمان پروس به‏عنوان یک نماینده ضدسلطنتی شناخته شد. وی در ۱۸۵۹م به‏عنوان سفیر کبیر پروس به سن‏پترزبورگ در روسیه و سپس پاریس رفت و پس از آن، برای احراز مقام وزارت امور خارجه و ریاست کابینه، به پروس فراخوانده شد.
پس از مراجعت به پروس و به‌دست گرفتن قدرت توسط بیسمارک، وی به قصد تشکیل امپراتوری نیرومند آلمان، با اتریش جنگی به راه انداخت و کلیه امیرنشین‏های منطقه را با پروس متحد ساخت. بیسمارک در جنگ یک ساله ۱۸۷۰م بین فرانسه و آلمان، با قدرت کلام و نفوذ سخن خویش سربازان آلمانی را تشویق کرد و باعث پیروزی نهایى آلمان شد. بعد از این پیروزی، بیسمارک به‏عنوان صدراعظم آلمان انتخاب گردید و در حدود دو دهه در این مقام از گردانندگان اصلی سیاست اروپا بود.
او مردی متکبر و مستبد بود و به اکثریت و اقلیت پارلمانی و آزادی مطبوعات و دسته‏های سیاسی و حوزه‏های مذهبی، عقیده نداشت. بیسمارک حل و فصل قضایای سیاسی و رفع اختلافات و مشکلات را در میان خون و فولاد جست‌وجو می‌‏کرد که به‏همین جهت، او را صدراعظم پولادین یا آهنین نام نهاده‏اند.
بیسمارک در سیاست داخلی، علاوه بر تدوین یک سلسله قوانین برای اداره امپراتوری وسیع آلمان که تمام اروپا را به وحشت انداخته بود، برای از میان بردن قدرت کاتولیک‏‌ها، احکامی سخت بر ضد آن‏‌ها صادر نمود، با این حال در این امر موفق نشد و به صلح با پاپ مجبور گردید. وی در سال‌های پایانی عمر از کار برکنار گردید.
ویلهلم دوم که هنگام نشستن به‌جای پدر به‌عنوان قیصر آلمان، بیست و نُه ساله بود، بیسمارک را مانع جاه‌طلبی‌های خود می‌دید ولی به‌دلیل محبوبیت بیسمارک در جامعه آلمان قادر به تغییر او نبود و مترصد فرصت نشسته بود. مخالفت پارلمان آلمان با یک برنامه اجتماعی بیسمارک، این فرصت را به قیصر جوان داد.
بیسمارک درصدد انحلال پارلمان و تجدید انتخابات برآمد که قیصر او را به مذاکره دعوت کرد، ولی در ساعت مقرر بیسمارک به دیدار او نرفت. قیصر به کشف علت پرداخت و معلوم شد که بیسمارک، وقت ملاقات را به‌واسطه به خواب رفتن از دست داده بود. بدین‌ترتیب، قیصر با اعلام این‌که بیسمارک پس از این‌همه تلاش نیاز به استراحت دارد، او را در تاریخ بیستم مارس سال ۱۸۹۰ میلادی معاف کرد.
بیسمارک کارهای زیادی در زمینه آبادانی آلمان انجام داد که ملی کردن راه آهن، تشکیل ارتش نوین، تجدید نظر در قوانین، جلوگیری از تجمع سرمایه‏‌ها و مبارزه با کمپانی‏های عظیم سرمایه‏داری از آن جمله‏اند. بیسمارک در حدود ۲۰ سال در مقام صدراعظمی آلمان، این امپراتوری را اداره کرد و تحول عظیم اجتماعی در آلمان ایجاد نمود. پرنس اوتوفون ادوارد لئوپولد بیسمارک سرانجام، در بیست و چهارم اوت ۱۸۹۸م در سن هشتاد و سه سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

سه شنبه 1 فروردین 1391  7:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها