0

پیشنهادی برای مطالعه آثار جنگ

 
hamed_yurdum
hamed_yurdum
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1390 
تعداد پست ها : 35378
محل سکونت : آذربایجان غربی-سولدوز

پیشنهادی برای مطالعه آثار جنگ

با آنکه سال ها از انتشار رمان «من او» رضا امیرخانی می گذرد اما مطالعه آن هنوز در لیست پیشنهادات نویسندگان و شعراست. سعید بیابانکی یکی از همان هاست که خواندن این رمان را به اهالی کتاب پیشنهاد کرد.

 


پیشنهادی برای مطالعه آثار جنگ

پیش از فرا رسیدن نوروز نویسندگان مختلف، هر یک کتاب هایی را برای مطالعه در تعطیلات آغاز سال پیشنهاد کردند و خواهند کرد و هیچگاه این پیشنهادات کهنه نخواهند شد. بر این اساس پیشنهاد نویسندگان برای مطالعه در نوروز 90 را می توان به همه اوقات کتاب خوانی تسری داد.

سیدقاسم یاحسینی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ، که کتاب هایی نظیر « مهمان فشنگ های جنگی»، «پنهان زیر باران»، «ظهور و سقوط خاندان تنگستانی در ایران» و ... را در کارنامه دارد (تا کنون 100 عنوان کتاب از این نویسنده منتشر شده است) کتاب‌های «کوچه نقاش‌ها» و «شنام» را برای مطالعه در تعطیلات آغاز سال نو پیشنهاد می کند و می گوید: لحن و روایت این کتاب ها سبب جذابیت آن ها شده اند.

یاحسینی اظهار داشت: بومی‌شناسی منحصر به فرد در«کوچه نقاش‌ها» و لحن و روایت عیارانه آن، نوآورانه است.

وی ادامه داد: یکی از اقشاری که سهم قابل ملاحظه‌ای در دفاع مقدس داشتند، انسان‌های با مرامی‌اند که دارای خرده فرهنگ خاص خودشان بودند و زبانشان رو به انقراض است.

نویسنده کتاب «زیتون سرخ» گفت: روایت و زبان «کوچه نقاش‌ها» جذاب است. وقت آن رسیده که جنگ را به زبان‌های اقوام و فرهنگ‌هایی که در آن مشارکت داشتند نیز روایت کنیم. این نوع روایت ها برای آیندگان که می‌خواهند جامعه‌شناسی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را واکاوی کنند، منابع دست اول اند.

سیدقاسم یاحسینی همچنین از کتاب خاطرات خودنوشت کیانوش گلزار راغب با عنوان «شنام» به عنوان دومین اثر پیشنهادی نام برد و تصریح کرد: در آثار مکتوب مرتبط با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عواطف عاشقانه کمرنگ‌‌اند. اما در این باره، در کتاب «شنام» ساختارشکنی صورت گرفته است. اگر نگاه کلیشه‌ای به وقایع جنگ را تقلیل دهیم و واقع‌گرایانه به دفاع مقدس بنگریم، آثار بی‌نظیری را درباره این بخش از تاریخ کشور تولید خواهیم کرد.

 روایت و زبان «کوچه نقاش‌ها» جذاب است. وقت آن رسیده که جنگ را به زبان‌های اقوام و فرهنگ‌هایی که در آن مشارکت داشتند نیز روایت کنیم. این نوع روایت ها برای آیندگان که می‌خواهند جامعه‌شناسی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را واکاوی کنند، منابع دست اول اند.

احمد دهقان هم رمان «شاه بی شین» محمد کاظم مزینانی را برای مطالعه در تعطیلات نوروز پیشنهاد می کند.او درباره این رمان گفت:«مزینانی در این اثر سعی کرده که به دور از تنگ نظری ها،زندگی شاه مخلوع ایران را در قالب رمان به تصویر بکشد.»

وی افزود: رمان «شاه بی شین» کتاب لذت بخشی است که مخاطبان با مطالعه آن با قسمتی از تاریخ ایران آشنا می شوند.

دهقان گفت: این کتاب که نخستین رمان نویسنده آن برای گروه سنی بزرگسال است را برای مطالعه اهالی کتاب مناسب می دانم.

داوود امیریان هم پشنهاد خودش را اینگونه بیان کرد: من کتاب های «پرسه در خاک غریبه» نوشته احمد دهقان و «شطرنج با ماشین قیامت» حبیب احمدزاده را برای تعطیلات نوروز پیشنهاد می کنم. او درباره کتاب «شطرنج با ماشین قیامت» احمدزاده گفت:این کتاب آنقدر جذاب و پر ماجراست که همه طیف ها و سلیقه ها را به خود جذب می کند.

امیریان اما در کنار این دو کتاب، کتاب های خودش مانند «دوستان خداحافظی نمی کنند»،«رفاقت به سبک تانک»،«فرزندان ایرانیم» و مجموعه پنج جلدی «ترکش های ولگرد» را هم برای مطالعه نوروز مناسب دانست. کتاب هایی که علاوه بر مایه های طنز، درباره از جان گذشتگی و ایثار هم صحبت شده است.

جعفر شیرعلی نیا هم که چندی پیش کتاب مصور «هشت سال اینگونه گذشت »از او منتشر شد، دو کتاب «مهتاب خین» و «شنام» را توصیه کرد و گفت:اگر کسی قصد مطالعه کتاب خاطرات را دارد«مهتاب خین» شامل خاطرات سردار حسین همدانی را بخواند و اگر قصد دارد که از خواندن خاطره لذت ببرد کتاب «شنام» نوشته کیانوش گلزار راغب را ورق بزند.

با آنکه سال ها از انتشار رمان «من او» رضا امیرخانی می گذرد اما مطالعه آن هنوز در لیست پیشنهادات نویسندگان و شعراست. سعید بیابانکی یکی از همان هاست که خواندن این رمان را به اهالی کتاب پیشنهاد کرد.

رمان «تالار پذیرایی پایتخت» نوشته محمدعلی گودینی در سال 89 بیشترین جوایز را نصیب خود کرد. جایزه جلال، جایزه کتاب سال، جایزه کتاب فصل و ...، احمد شاکری مطالعه این کتاب را پیشنهاد کرد تا سهم پیشنهاد رمان فزونی بگیرد.

 


پل ارتباطی :  daniz_0443@yahoo.com

دوشنبه 29 اسفند 1390  11:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها