0

عفو بین‌الملل از حمله‌های هوایی ناتو به خاطر کشتار غیرنظامیان لیبی انتقاد کرد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

عفو بین‌الملل از حمله‌های هوایی ناتو به خاطر کشتار غیرنظامیان لیبی انتقاد کرد

نسخه چاپيارسال به دوستان
عفو بین‌الملل از حمله‌های هوایی ناتو به خاطر کشتار غیرنظامیان لیبی انتقاد کرد

خبرگزاری فارس: سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی از ناتو به خاطر عدم انجام تحقیقات مناسب در مورد نقش حمله‌های هوایی خود در کشتار غیرنظامیان لیبی انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: عفو بین‌الملل از حمله‌های هوایی ناتو به خاطر کشتار غیرنظامیان لیبی انتقاد کرد

به گزارش فارس، سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی به انتقاد از ناتو پرداخت. عفو بین‌الملل می‌گوئید ناتو نتوانسته است در مورد کشتار بیش از 50 غیرنظامی در جریان حمله‌های هوایی ناتو در سال گذشته در لیبی تحقیقات مناسبی انجام دهد.

سازمان عفو بین‌الملل مدارکی از 55 غیرنظامی به دست آورده است که در جریان حملات هوایی ناتو به طرابلس، زلتان، ماجر، سرت و برقه کشته شدند؛ 16 نفر از کشته‌شدگان زن و 14 نفر از آنها کودک بوده‌اند.

«دوناتل روورا»، مشاور ارشد عفو بین‌الملل در امور پاسخ به بحران‌ها می‌گوید: «قربانیان حملات هوایی ناتو و خویشاوندان آنها کماکان در مورد اینکه چه کسی مسئول مرگ عزیزان آنهاست، در بی‌خبری به سر می‌برند.»

ناتو در مارس 2011 و بعد از تصویب شورای امنیت سازمان ملل، بمباران مواضع نظامی لیبی را آغاز کرد و در اکتبر 2011 با کشته شدن قذافی در سرت پایان مأموریت خود را اعلام کرد.

ناتو بعد از اتمام مأموریت خود در پاسخ به گروههای مدافع حقوق بشر نوشت: «در حالی که ناتو تمام توان خود را به کار گرفت تا خطرات علیه غیرنظامیان را به حداقل برساند، نمی توان خطرات چنین حمله‌ای را به صفر رساند... ناتو تأسف عمیق خود را از هر گونه آسیب ناشی از این حملات هوایی ابراز می‌دارد.»

سازمان عفو بین‌الملل معتقد است این ابراز تأسف از سوی ناتو کافی نیست؛ در گزارش این سازمان آمده است:  "ناتو نمی‌تواند مرگ غیرنظامیان را فقط با چند بیانیه مبهم و ابراز تاسف، نادیده بگیرد، بدون آن که تحقیقات مناسبی درباره این وقایع مرگبار انجام شود."

عملیات ناتو در لیبی منجر به شکاف در شورای امنیت سازمان ملل شده بود. روسیه ، چین، آفریقای جنوبی و هند بر این باور بودند که استراتژی‌های ناتو قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است، در حالی‌که آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان تاکید می‌کردند که عملیات‌های آنها در لیبی قانونی بوده است.

انتهای پیام/د. ص

 
 
دوشنبه 29 اسفند 1390  10:32 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها