0

خطرات استرس مداوم

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

خطرات استرس مداوم

استرس مداوم خطری برای حافظه کوتاه مدت

به نقل از دویچه وله، دانشمندان آمریکایی آزمایش های متعددی درباره  تاثیر استرس مداوم بر روی موش ها انجام داده اند. آنها به این نتیجه رسیده اند که هورمون های استرس زا باعث می شوند که بخش مغزی  پشت پیشانی دیگر قادر به دریافت ماده  گلوتامات نباشد.

این ماده به عنوان یک سنسور در مغز عمل می کند و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است. دانشمندان نتایج این تحقیق را در نشریه ی علمی "Neuron" منتشر کردند.

فعل و انفعالات مغزی

از مدت ها پیش برای دانشمندان مشخص شده است که استرس مداوم روی انعطاف پذیری روحی و ذهنی، دقت و همچنین حافظه  کوتاه مدت تاثیر منفی می گذارد. قسمتی از مغز که مسئول حافظه  کوتاه مدت است مستقیما در ناحیه  پس پیشانی قرار دارد.

به این بخش" کورتکس جلوی استخوان پیشانی مغز" نیز گفته می شود. اکنون پژوهشگران دانشگاه ایالتی نیویورک در شهر بوفالو تغییرات مولکولی و فیزیولوژیکی استرس را کشف کرده اند.

آنها نتیجه  گرفته اند که با استرس مداوم، این قسمت از مغز نسبت به دریافت گلوتامات بی حس می شود. زمانی که فعالیت این قسمت از مغز کاهش می یابد، عملکردهای مربوط به حافظه  کوتاه مدت نیز محدود می شوند.

آسیب پذیری بیشتر نوجوانان در برابر استرس

پژوهشگران می افزایند که نوجوانان بیشتر از بزرگسالان نسبت به استرس مداوم حساسیت نشان می دهند، زیرا ساختار مغزی آنها به ویژه قسمت کورتکس جلوی استخوان پیشانی مغز، در زمان نوجوانی هنوز در حال رشد است. استرس زیاد در سن نوجوانی می تواند عامل بیماری های روحی در سنین بالاتر باشد.

دانشمندان می گویند: «اختلال در انتقال ماده  گلوتامات یکی از مهمترین عوامل و دلایل ابتلا به بیماری های روحی است».

آنها به همین خاطر امیدوارند که از طریق یافته های جدید، فرآیند شکل گیری بیماری های روحی و نقش استرس در این میان را بهتر دریابند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

دوشنبه 29 اسفند 1390  4:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها