0

۲۹ اسفند● گشایش نظمیه‌ تهران با هشت کلانتری

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۹ اسفند● گشایش نظمیه‌ تهران با هشت کلانتری

گشایش نظمیه‌ تهران با هشت کلانتری
نظمیه‌ تهران با هشت کلانتری در چنین روزی از سال ۱۲۹۱ هجری شمسی آغاز به‌کار کرد.
برای خاتمه یافتن ناامنی‌هایی که در سه ماه پایانی سال ۱۲۹۱ش در تهران به وقوع پیوسته و از واحد کمکی سیصد و هشتاد هزار نفری نیروی ژاندارم نیز کاری برنیامده بود، دولت وقت - برای رفع نگرانی ساکنان پایتخت و برگزاری آئین‌های نوروزی بدون دلواپسی - در بیست و هفتم اسفندماه، خبر گشایش نظمیه‌ تهران را طی دو روز آینده اعلام کرد.
بدین‌ترتیب، در تاریخ بیست و نهم اسفندماه سال ۱۲۹۱ هجری شمسی، نظمیه‌ تهران (پلیس تهران) به سبک اروپا با هشت کلانتری (کمیسیری) آغاز به‌کار کرد. مقامات وقت در مراسم گشایش کلانتری‌های بهارستان و بازار حضور پیدا کردند.
سازمان پلیس تهران توسط یک افسر سابق پلیس شهر استکهلم سوئد تنظیم و کار پیاده کردن این سازمان نیز به او واگذار شده بود. پلیس تهران در نخستین روز گشایش دارای ۴۷۹ پاسبان بود که در آن زمان «آژان» خوانده می‌شدند و مقرر شده بود که مواجب ماهانه‌ آنان به‌صورت پول نقد باشد.
در آن ایام رسم شده بود که اگر در خزانه‌ دولت برای پرداخت مستمری کارمندان پول کافی موجود نبود معادل آن حواله‌ جنس از جمله آجر داده می‌شد. این اجناس به‌عنوان مالیات بر درآمد از صاحبانشان وصول می‌شد. در آن زمان، ایران درآمد نفت نداشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

دوشنبه 29 اسفند 1390  12:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها