0

۲۹ اسفند سالروز ملی شدن "صنعت نفت ایران"

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۹ اسفند سالروز ملی شدن "صنعت نفت ایران"

سالروز ملی شدن "صنعت نفت ایران"
سالروز ملی شدن "صنعت نفت ایران"

۲۹ اسفند

● چنین روزی از سال ۱۳۲۹ هجری شمسی، مصادف با سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران است.


از سال‏های اولیه حفر چاه نفت در ایران، چشم طمع بیگانگان به‌دنبال استثمار منابع زیرزمینی کشور بوده و آنان در هر فرصتی به گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی اقدام می‌‏کردند. پس از لغو امتیاز نفتی دارسی بین ایران و انگلستان، قرارداد الحاقی گس - گلشائیان به‌منظور کشف و استخراج نفت توسط شرکت‏های نفتی انگلیسی منعقد گردید.


قرارداد مذکور را که جهت تصویب به مجلس بردند، با مخالفت عده‏ای از نمایندگان مجلس و علما به‌ویژه آیت‏الله العظمی کاشانی و مردم روبه‌رو شد. پافشاری‏های سپهبد رزم‏آرا نخست‌وزیر وقت پهلوی، این لایحه را بار دیگر به مجلس برد و او که تصویب آن را مشکل یافت، قصد کودتا نمود.


اما یک روز قبل از اجرای کودتا، رزم‏آرا توسط خلیل طهماسبی از گروه فدائیان اسلام ترور شد. به دستور آیت‏الله کاشانی، مردم به این قرارداد اعتراض کرده و خواهان ملی شدن نفت ایران شدند... تا این‌که سرانجام، پس از ماه‌ها مبارزه و رهبری‌های داهیانه آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق در تاریخ بیست و نهم اسفندماه سال ۱۳۲۹ هجری شمسی، ماده‌واحده ملی شدن صنعت نفت ایران از تصویب نمایندگان مجلس سنا گذشت.


گزارش کمیسیون نفت مجلس به شرح ذیل تقدیم مجلس شورای ملی شد: «نظر به این‌که ضمن پیشنهادات واصله به کمیسیون نفت، پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور مورد توجه و قبول کمیسیون قرار گرفته و از آنجایی که وقت کافی برای مطالعه در اطراف اجرای این اصل باقی نیست، کمیسیون مخصوص نفت از مجلس شورای ملی تقاضای دو ماه تمدید می‌نماید بنابراین ماده‌واحده ذیل را با قید دو فوریت برای تصویب تقدیم مجلس شورای ملی می‌نماید. / ماده‌واحده: مجلس شورای ملی تصمیم مورخه هفدهم اسفند ۱۳۲۹ کمیسیون نفت را تأیید و با تمدید مدت موافقت می‌نماید. / تبصره ۱: آقایان حق دارند تا ۱۵ روز بعد از تشکیل کمیسون حق حضور داشته باشند.»


گزارش کمیسیون در بیست و چهارم اسفندماه از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت. هم‌چنین، مجلس سنا در بیست و نهم اسفندماه، گزارش پیشنهادی کمیسیون نفت را به شرح ذیل تصویب نمود: «به‌نام سعادت ملت ایران و به‌منظور تأمین صلح جهان، امضاکنندگان ذیل پیشنهاد می‌نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی شود یعنی تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری در دست دولت قرار گیرد.»

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

دوشنبه 29 اسفند 1390  12:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها