0

بيداري اسلامي در ميانه خاوري جديد

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

بيداري اسلامي در ميانه خاوري جديد

 

از يك قرن پيش كشورهاي اسلامي اعم از عربي و غير عربي به دنبال احياي تمدن خويش هستند.

تمدني كه در گذشته خوش درخشيد و به گواه همه دانشمندان توانست نمونه‌اي عالي را از پيوند دين و دنيا يا به تعبيري معنويت و زندگي روزمره به وجود آورد.

 اين خيزش كه به بيداري اسلامي موسوم شد با همت و كوشش روشنفكران و روحانيون از زمان سيدجمال‌الدين اسدآبادي و شاگردش محمد عبده شروع شد و تاكنون همچنان ادامه دارد.

تاسيس حكومت اسلامي در ايران نقطه عطفي در اين مسير بود كه به تقويت آن كمك كرد و الگويي شد براي ساير مسلمانان تا در تكاپوي دست‌يافتن به قدرت و نجات خود از سلطه حاكمان مستبد باشند.

امسال اين موج بيداري اسلامي دستاوردهاي مهمي داشت كه يكي از آنها سقوط رژيم‌هاي ديكتاتوري متحد غرب در خاورميانه و شمال آفريقا بود.

زين‌العابدين بن‌علي در تونس، حسني مبارك در مصر و معمر قذافي در ليبي از جمله اين رژيم‌ها بودند كه يكي پس از ديگري به زباله‌دان تاريخ پيوستند.

رژيم ديكتاتوري علي عبدالله صالح در يمن نيز سرانجام مجبور به كناره‌گيري شد و قدرت را به مردم واگذار كرد، اما سرنگوني اين رژيم‌ها تنها نتيجه چنين رويكردي نيست.

درواقع با حركت تازه‌اي كه به وجود آمده بود توده‌هاي مسلمان در كشورهاي اسلامي به خودباوري رسيده و تصميم گرفته‌اند آينده خود را مطابق با تعاليم ديني‌شان از نو بسازند.

توجه چشمگير مردم در كشورهاي عربي به گروه‌هاي اسلام خواه اثبات كننده اين امر بود و درسال گذشته شاهد بوديم كه آنان توانستند در انتخاباتي آزاد و مطابق با معيارهاي دموكراتيك در كشورهاي مصر، تونس و مراكش نشان دهند كه مردم آنچه را مي‌خواهند بازگشت به اسلام است.

اين امر به‌رغم كارشكني‌هاي متعدد در ساير مناطق از جمله فلسطين، اردن، بحرين و حتي كشورهاي عرب حوزه خليج فارس نيز كاملا مشهود است.

تقويت اين رويكرد درواقع به معناي تضعيف رويكرد ديگري است كه سال‌ها تلاش مي‌كرد با كتمان هويت اسلامي مردم و پشت پازدن به ارزش‌هاي مقاومت دربرابر ستمگران به دريوزگي از غرب روي آورده و از اين طريق بخواهد اعتباري كسب كند.

در سال جاري كه روزهاي پاياني آن را سپري مي‌كنيم، موج بيداري عربي به تقويت جبهه مقاومت در فلسطين و لبنان كمك كرد. دولت سعد حريري سقوط و به جاي آن دولت نجيب ميقاتي بر سركار آمد كه حامي جريان مقاومت بود.

در فلسطين نيز جنبش حماس در يك اقدام تحسين‌برانگيز توانست هزاران اسير فلسطيني را آزاد كند و در راه تحقق آشتي ملي فلسطيني گام‌هاي موثري بردارد، اما اين مساله خوشايند كشورهاي حامي رژيم صهيونيستي نبود و مانع تحقق اين آشتي شدند.

كشورهاي غربي در ماجراي به رسميت شناخته شدن يك دولت فلسطيني نيز يك‌بار ديگر نشان دادند كه بيشتر دغدغه حفظ امنيت و منافع رژيم صهيونيستي را دارند و از هيچ كوششي براي تامين منافع اين رژيم نامشروع و جعلي دست برنمي دارند.

مساله فلسطين در قلب امت اسلامي جاي دارد و تنها زماني به نتيجه خواهد رسيد كه امت اسلامي با رستاخيز خود به صورت يكپارچه بتواند اين حق تاريخي و مشروع را طلب كند.

بيداري دشمنان

موج بيداري اسلامي به موازات اين‌كه توده‌هاي مسلمان را به صحنه آورد تا حقوق تاريخي و مغفول مانده‌شان را مطالبه كنند دشمنان آنان را هم بيدار كرد و برآن داشت تا دست به توطئه‌هاي جديدي براي مهار اين جريان بزنند. آنچه در بحرين مي‌گذرد نمونه بارز از اين كوشش‌هاست.

پادشاهي عربستان سعودي، هراسان از موج بيداري اسلامي، به كمك متحدان غربي خود مي‌كوشد هرطور شده اجازه ندهد انقلاب‌هاي يمن و بحرين به پيروزي كامل برسد يا موج بيداري اسلامي به كشورهاي حوزه خليج فارس سرايت كند.

سعودي‌ها در مصر، تونس و ليبي نيز سعي مي‌كنند با تقويت جريان‌هاي سلفي كه نوعي انحراف از اسلام ناب بوده و نمونه بارز خشونت‌ها و وحشي‌گري‌هاي آنان را در جريان‌هاي تروريستي نظير القاعده ديده‌ايم مسير بيداري اسلامي ملت‌ها را تغيير دهند و در مجموع مانع روي كارآمدن جريان‌هاي اصيل اسلامي در اين كشور‌ها شوند.

همين رژيم‌ها با حمايت از گروه‌هاي مساله‌داري در عراق سعي مي‌كنند آب‌هاي رفته را به جوي بازگردانده و با ناآرام‌كردن اين كشور قدرت را از شيعيان ـ كه حق طبيعي‌شان است ـ بازپس بگيرند. دراين ميان متاسفانه كشورهايي مانند تركيه و قطر نيز بازي خورده و با حمايت از دشمنان غربي راه را براي سوءاستفاده آنها باز مي‌كنند.

به تعبيري ديگر مي‌توان گفت با فروپاشي رژيم‌هاي بن‌علي، مبارك و قذافي، كشورهاي غربي دوستان تازه‌تري را علم كرده و مي‌خواهند با كمك عربستان، تركيه و قطر همچنان كنترل انرژي و سياست را در خاورميانه در دست داشته باشند.

حال آن‌كه موج بيداري اسلامي با محوريت ايران مي‌رود تا تغييراتي اساسي در صحنه خاورميانه به وجود آورده و به اصطلاح خاورميانه جديدي را متناسب با آرمان‌هاي انقلابي مردم مسلمان پي‌ريزي كنند.

یک شنبه 28 اسفند 1390  4:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها