0

سردی روابط آمریکا و پاکستان سناریویی برای تداوم حضور آمریکا در آسیای مرکزی

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سردی روابط آمریکا و پاکستان سناریویی برای تداوم حضور آمریکا در آسیای مرکزی

نسخه چاپيارسال به دوستان
گزارش تحلیلی فارس
سردی روابط آمریکا و پاکستان سناریویی برای تداوم حضور آمریکا در آسیای مرکزی

خبرگزاری فارس: برخی صاحب‌نظران سردی روابط پاکستان و آمریکا را سناریویی همچون 11 سپتامبر به منظور تداوم و توسعه نفوذ آمریکا در منطقه آسیای مرکزی ارزیابی می‌کنند.

خبرگزاری فارس: سردی روابط آمریکا و پاکستان سناریویی برای تداوم حضور آمریکا در آسیای مرکزی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، در تاریخ 13 مارس "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا درچارچوب یک سفر غیرمنتظره و اضطراری به بیشکک، با مقامات ارشد قرقیزستان مسئله ادامه فعالیت مرکز حمل و نقل ترانزیتی "ماناس" بعد از سال 2014 را بررسی کرد.

این موضوع در شرایطی که مقامات قرقیزستان و از جمله شخص "الماس بیک آتامبایف" رئیس جمهور  این کشور به طور مکرر از تعطیلی این مرکز بعد از سال 2014 سخن گفته‌اند، اهمیت بیشتری پیداکرده و در کانون توجه محافل سیاسی و کارشناسی قرار گرفته است.

به عبارت دیگر سفر غیرمنتظره وزیر دفاع آمریکا به قرقیزستان ادامه همان تلاش‌های آمریکا در جهت تداوم حضور نظامی پررنگ‌تر این کشور در آسیای مرکزی بعد از سال 2014 است.

در ضمن این موضوع چندی قبل(در تاریخ 9مارس) توسط "رابرت بلیک" مشاور وزیر امور خارجة آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در مصاحبه با رادیو "آزادی" نیز  تأکید شده بود به طوریکه این مقام آمریکایی اظهار داشت: آمریکا بعد از سال 2014 در منطقه باقی خواهد ماند.

وی در تشریح این موضوع گفت: همة کشورهای آسیای مرکزی از گسترش اسلامگرایی افراطی نگرانند و همین امر ایجاب می‌کند که ما بر اساس تعهدات خود در این منطقه باقی بمانیم.

البتّه این سخنان مقام امریکایی در باره باقی‌ماندن در منطقه حرف جدیدی نیست به طوریکه گفتگوهای طولانی مقامات آمریکایی با سران و مسئولان کشورهای آسیای مرکزی در 2 سال اخیر شدت یافته که این امر حاکی از جابجایی نظامیان غربی از افغانستان به آسیای مرکزی است.

البته روند آمادگی آمریکا برای تحقق این امر از مدت‌ها قبل آغاز شده بود و در این زمینه پاکستان نقش کلیدی ایفا کرده است. 

این در حالی است که آمریکا با توجه به رقابت‌های شدید در آسیای مرکزی نمی‌توانست و نمی‌تواند به راحتی پا به این منطقه بگذارد از این ر و باید اوّل زمینه را فراهم می‌کرد تا کمتر احساسات روسیه را به عنوان اصلی‌ترین مخالف حضور هر قدرتی در منطقه، تحریک کند که در این زمینه بهانه‌ای بهتر از سردی روابط با پاکستان نمی‌توانست به آمریکا کمک کند، امری که ساختارهای ویژة آمریکا آن را تحقق بخشیدند.

در پایان سال 2011 به دنبال آن چه که سردی روابط میان آمریکا و پاکستان عنوان شد، شبکة شمال افتتاح گردید تا کالا و تجهیزات مورد نیاز نظامیان غربی مستقر در افغانستان توسط قلمرو روسیه و کشورهای هم‌مرز با افغانستان، منتقل شود.

این اقدام بعد از آن صورت گرفت، که هواپیماهای ناتو با حمله به یک پایگاه مرزبانی پاکستان، ده‌ها نظامی این کشور را به قتل رساندندبه طوریکه در تاریخ  26 نوامبر سال 2011 هواپیماهای ناتو با حمله به یک پاسگاه مرزبانی پاکستان، در مرز میان این کشور با افغانستان، 24 سرباز نیروهای مرزبانی پاکستان را به قتل رساندند.

بعد از ین حادثه "یوسف رضا گیلانی" نخست وزیر پاکستان در یک نشست فوق‌العاده با کابینه و نمایندگان نظامی این کشور اعلام کرد که در برنامه‌ها، فعالیّت‌ها و توافقات دیپلماسی، سیاسی، نظامی و امنیتی با آمریکا و ناتو تجدید نظر خواهد کرد.

از جملة پیامدهای این حادثه آن بود، که امریکا در نوبت اوّل پایگاه نظامی خود موسوم به "شمسی"، واقع در جنوب غربی پاکستان را برچید و "اسلام‌‌آباد" هم متقابلا مرز خود را بر روی کامیون‌های ناتو که عازم افغانستان بودند، بست.

البتّه سردی مناسبات میان پاکستان و آمریکا بعد از کُشته شدن "بن لادن"، آغاز شد به طوریکه در تاریخ 2 ماه می سال 2011 کماندوهای امریکایی به مخفیگاه اسامه بن لادن حمله کردند و او را همراه چند نفر دیگر کُشتند.

این در حالی بود که آمریکا برخی‌ها رادر پاکستان متّهم می‌کرد که از محل اختفای بن لادن خبر داشته‌اند و از سوی دیگر کُشته شدن 24نفر (بر اساس برخی آمارها 26نفر)نظامی پاکستان توسط ناتو، بر سردی روابط پاکستان و آمریکا افزود و موجب شد مسیر ترانزیت کامیون‌های ناتو و آمریکا به افغانستان توسط قلمرو پاکستان مسدود شود.

از سوی دیگر این امر باعث شد تا آمریکا برای تأمین نیازهای نظامیان غربی مستقر در افغانستان، مسیر جدیدی از طریق قلمرو روسیه و آسیای مرکزی ایجاد کند که بدین منظور در ماه آگوست سال 2011 "مارک گراسمن" نمایندة ویژة آمریکا در پاکستان و افغانستان در یک سفر دوره‌ای به منطقه آسیای مرکزی، نحوه ترانزیت از این قلمرو و پرداخت حق ترانزیت را با مسئولان کشورها بررسی کرد که البتّه قبل از این آمریکا با روسیه توافقنامه‌های ضروری را امضا کرده بود.

با این حال گرچه کُشته شدن بن لادن توسط کماندوهای آمریکایی را می‌توان بخشی از برنامه‌های به اصطلاح ضدتروریستی غرب در منطقه تلقی کرد اما حمله به پاسگاه مرزی و کُشته شدن ده‌ها مرزبان پاکستان را هرگز نمی‌توان یک اتّفاق یا اشتباه ارزیابی کرد زیرا در حالی که حضور بن لادن صرف نظر از مخفی‌کاری‌های زیاد، توسط سروس‌های اطلاعاتی آمریکا با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات مشخص شد آیا می‌توان باور کرد که حمله به مرزبانان پاکستانی یک تصادف بود؟!

نگاهی به پیامدهای این حادثه به خوبی نشان می‌دهد که این امر شبیه حمله به برج‌های دوقلو در "نیویورک" در سپتامبر سال 2001 است که زمینة لشکرکشی غرب به سرکردگی آمریکا به افغانستان و عراق را فراهم کرد.

به بیان دیگر این صحنه‌سازی به خاطر آن انجام شد که بهانه‌ای برای باز کردن مسیر بازگشت نظامیان غربی از افغانستان توسط قلمرو کشورهای آسیای مرکزی، فراهم شود و همانگونه که اشاره شد مقامات مختلف آمریکا هر از گاهی به طور علنی یا ضمنی تأکید کرده‌اند که بعد از سال 2014 نیز در منطقه خواهند ماند.

با این وجود وارد شدن آن دسته از نظامیان ناتو که در افغانستان جنگیده‌اند به قلمرو کشورهای آسیای مرکزی، کار ساده‌ای نیست و با مخالفت شدید روسیه مواجه خواهد شد لذا غرب به اصطلاح روابط خود با پاکستان را سرد کرد تا بازگشت نظامیانش را از افغانستان از طریق قلمرو کشورهای آسیای مرکزی، به عنوان یک ضرورت توجیه کرده باشد.

این در حالی است که تعطیلی پایگاه "شمسی" آمریکا در پاکستان ارتباط مستقیمی با موضوع تمدید فعالیت "ماناس" در فرفیزستان دارد و سفر غیرمنتظره وزیر دفاع آمریکا به منطقه در همین رابطه قابل ارزیابی است اما همه این اتفاقات در زمانی شکل گرفت که "پوتین" به عنوان مخالف سرسخت حضور غرب در قلمرو شوروی سابق هنوز در پشت دروازه‌های کرملین بود.

با این وجود ولادمیر پوتین اکنون رئیس جمهور روسیه است و برنامه های همگرایی را در منطقه به منظور افزایش نفوذ روسیه به مرحله اجرا گذاشته است.

حال در چنین شرایطی به نظر می‌رسد واکنش‌های روسیه به اقدامات آمریکا در تحولات آتی منطقه نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

انتهای پیام/م

 
 
یک شنبه 28 اسفند 1390  3:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها