0

مدتها از شناسایی دو گونه اصلی از اندوخته چربی های بدنی می گذرد. چربی های سفید یا همان بافت های دنبه

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

مدتها از شناسایی دو گونه اصلی از اندوخته چربی های بدنی می گذرد. چربی های سفید یا همان بافت های دنبه

 

 مدتها از شناسایی دو گونه اصلی از اندوخته چربی های بدنی می گذرد. چربی های سفید یا همان بافت های دنبه ای، انباری کالری و انرژی به شمار می آیند و بر خلاف آنها، چربی های قهوه ای در فرایند سوخت و ساز زیستی بدن، انرژی و گرما تولید می کنند. با وجود این، هنوز دانشمندان بدرستی نمی دانند چگونه باید به فرایند ساخت چربی های قهوه ای شتاب داد و از سرعت تولید چربی های سفید کاست.

در دنیای آرمانی انسان عصر مدرنیسم، بسادگی فشردن یک دکمه می توان چربی های سفید را به قهوه ای تغییر داد و در نتیجه احتمالاً کابوس چاقی را باید تاریخ جستجو کرد.
اگر چه که شاید رؤیایی به نظر آید اما گویا پژوهشگران مرکز دیابت دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیکو به کیمیای تبدیل چربی های زیان بار سفید به خویشاوندان سودمند قهوه ای رنگ آنها دست یافته اند. با این وصف می توان امیدوار بود روزی فرا برسد راه حل پایای مبارزه با چاقی در آدمی عرضه شود.
به گفته شینگو کاجیمورا - که راهبری پژوهش ها درباره چربی ها قهوه ای را در دانشگاه کالیفرنیا بر عهده دارد- پیش از این دانشمندان می پنداشتند چربی های قهو ه ای تنها در جانوران کوچک و نیز نوزاد آدمی یافت می شود اما اینک آشکار شده که در بزرگسالان هم منابع چشمگیر چربی های قهوه ای وجود دارد.
چند سال پیش، کاجیمورا و همکارانش موفق به شناسایی پروتئینی شدند که «PRDM16» نام گرفت. گفته می شود این پروتئین تنظیم کننده اصلی چرخه ساخت و انباشت چربی قهوه ای به شمار می آید. فعالیت سلول های چربی قهوه ای به این پروتئین وابسته است.
پژوهشگران مرکز دیابت دانشگاه کالیفرنیا در مطالعات اخیر خود دریافتند شماری از داروهای پرکاربرد دیابت نوع 2 که با نام «TZD» شناخته می شوند(مانند Actos و Avandia) فرایند تبدیل سلول های چربی سفید را به قهوه ای با تثبیت پروتئین «PRDM16» در موش ها و ظروف کشت آزمایشگاهی شتاب داده و بهبود می دهند.
از شواهد چنین بر می آید هر چه توازن و ثبات پروتئین «PRDM16» در سلول های چربی سفید بیشتر باشد تراکم آن به اندازه ای افزایش می یابد که برای کنترل «کلید ژنتیک» تبدیل چربی های سفید به قهوه ای کافی است.
با وجود این، متأسفانه کاربرد داروهای «TZD» پیامدهای منفی نیز دارد. یکی از مهمترین نگرانی های ناشی از مصرف این داروها، عوارض جانبی گوناگون(مانند انباشت مایعات بدنی و خطر حمله قلبی) است.
کاجیمورا تأکید می کند اگر بتوان داروهای ویژه ای را تولید کرد که به صورت خاص پروتئین «PRDM16» را تثبیت می کنند آنگاه امیدها برای تبدیل گویچه های سفید خون به چربی قهوه ای با کمترین عوارض جانبی بیش از پیش جان می گیرد.
شاید ساخت این داروها مدتها به طول بینجامد اما وجود یک «نقشه راه» روشن می تواند به فرایندهای جاری برای دستیابی به این آرزوی دیرینه شتاب دهد.
تا آن هنگام اگر مایل به افزایش وزن با ایمن ترین شیوه هستید کاهش کالری دریافتی و استفاده از تردمیل در شمار بهترین گزینه ها قرار می گیرند.

جمعه 19 اسفند 1390  11:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها