0

جریمه برای سیگار کشیدن در مجلس

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

جریمه برای سیگار کشیدن در مجلس

 بر اساس این قانون هرگونه تبلیغات سیگار و دخانیات در تمامی رسانه‌ها و تابلوهای خیابان‌ها نیز از سه شنبه ممنوع اعلام شده و مجازات آن حبس و جریمه‌های مالی تعیین شده است.

 ایرنا: نمایندگان مجلس لبنان بعد از آنکه متوجه شدند نمی‌توانند قانون جامع و قابل اجرایی را برای ممنوعیت استعمال دخانیات در کشورشان وضع و اجرا کنند، جریمه سنگینی برای هر نوبت سیگار کشیدن در محل کار خود یعنی ساختمان مجلس، وضع کردند. 
 
طی اقدامی نمادین توسط برخی نمایندگان مجلس و افرادی از وزارت بهداشت لبنان در مجلس این کشور، پوسترهایی در خصوص ممنوعیت کشیدن سیگار نیز نصب شد چرا که بر اساس قانون «پارلمان لبنان خالی از هرگونه دخانیات» داخل ساختمان مجلس نیز سیگار کشیدن ممنوع بوده و جریمه هر نوبت، مبلغی معادل ۹۰ دلار آمریکایی (۱۳۵ هزار لیره لبنان) تعیین شده است. 
 
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس مصوبه آگوست مجلس لبنان، از امروز چهارشنبه قانون ممنوعیت سیگار کشیدن رسما در اماکن عمومی به اجرا در می‌آید. 
 
بر اساس این قانون هرگونه تبلیغات سیگار و دخانیات در تمامی رسانه‌ها و تابلوهای خیابان‌ها نیز از سه شنبه ممنوع اعلام شده و مجازات آن حبس و جریمه‌های مالی تعیین شده است. 
 
این قانون که متاسفانه هنوز رستوران‌ها، قهوه خانه‌ها و اماکن گردشگری را شامل نمی‌شود، قرار است به طور تدریجی به این مکان‌ها نیز سرایت یابد. 
 
کسانی که برای اولین بار به لبنان سفر می‌کنند، در کنار دیدنی‌های بسیار آن، موضوع دیگری را نیز به محض ورود مشاهده می‌کنند که احتمالا از آن شگفت زده می‌شوند و آن چیزی نیست جز استعمال غیرعادی سیگار و قلیان در همه نقاط این کشور! 
 
در لبنان دیدن یک مرد لبنانی که در کنار تابلوی «سیگار کشیدن ممنوع» سیگار خود را روشن می‌کند، چندان عجیب نیست. 
 
برخلاف ایران که در محیط‌های بسته و تاکسی‌ها کسی سیگار نمی‌کشد، در چنین محیط‌هایی در لبنان با روشن شدن آتش اولین سیگار، فورا همه به هم تعارف می‌کنند و دقایقی بعد کل فضا را دود فرا می‌گیرد. 
 
قهوه و قلیان جزو لاینفک ملزومات کافه‌ها و رستوران‌های لبنان است به نحوی که برخی اوقات از شدت دود، چشم، چشم را نمی‌بیند. 
 
صاحبان رستوران‌ها و رانندگان تاکسی‌ها یا صاحبان هر خدمت دیگری، اگر خود هم سیگاری نباشند، چاره‌ای جز تحمل سیگاری‌ها یا حتی فراهم کردن مقدمات کشیدن سیگار را ندارند چراکه در غیر این صورت به سرعت، مشتریان خود را از دست می‌دهند. 
 
بر اساس آمارهای رسمی منتشره سازمان‌های بین المللی، لبنان در حال حاضر در میان ۳ کشور بسیار آلوده به دود تنباکو قرار دارد و به همین دلیل اخیرا طی کنفرانسی در دانشگاه آمریکایی بیروت، از مسؤولان لبنانی خواسته شد تا جان ۵۰۰۰۰۰ لبنانی را از خطر اعتیاد نجات دهند. 
 
تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان جهانی بهداشت در میان کشورهای منطقه نشان می‌دهد که لبنان بالا‌ترین میانگین استعمال دخانیات را در خاورمیانه و شمال آفریقا دارد. 
 
این ارقام در سال‌های اخیر در میان نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله رو به فزونی است بطوری که هم اکنون ۶۵ درصد پسران و ۵۵ درصد از دختران در این رده سنی به دخانیات اعتیاد دارند. 
 
در حال حاضر در لبنان ۱۵۰ هزار نوجوان کم سن و سال و ۳۵۰ هزار نفر از بزرگسالان به سیگار و قلیان معتاد هستند یا در معرض این مواد اعتیاد آور قرار دارند که از بیماری ریه رنج می‌برند و این در حالی است که جمعیت لبنان به ۵ میلیون نفر هم نمی‌رسد.

جمعه 19 اسفند 1390  10:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها