0

نگاهي به هزينه‌هاي آبراموويچ در چلسي

 
ariya_tbs
ariya_tbs
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1390 
تعداد پست ها : 1395

نگاهي به هزينه‌هاي آبراموويچ در چلسي

 

خيلي‌ها چلسي را با رومن آبراموويچ مي‌شناسند، مرد متمولي که تنها بخشي از ثروتش را در اين باشگاه هزينه کرده است.


 رومن آبراموویچ زمانی که روسیه در حال فروپاشی بود با برخی از افراد سرمایه‌دار این کشور دوستی و همکاری نزدیکی پیدا کرد و به ارتباطات زیادی دست یافت.این مرد متمول روسی سپس با پیشنهاد پین‌هاس ذهابی دلال مشهور فوتبال اروپا تصمیم گرفت وارد عرصه فوتبال شود و این پیشنهاد را با خرید باشگاه چلسی عملی کرد.

 آبراموویچ چندی پیش و در آخرین اقدام خود، آندره ویاس بواس را به دلیل کسب نتایج ضعیف از مربی‌گری چلسی کنار گذاشت تا هفتمین مربی دوران حضور خود در استمفوردبریج را اخراج کرده باشد.

 هزینه‌های این مرد روس در این تیم لندنی :

 فصل اول: 04-2003

 رومن آبراموویچ 60 میلیون پوند پول نقد برای خرید این باشگاه پرداخت. او 80 میلیون پوند بدهی باشگاه را نیز پذیرفت. رومن حضورش در این تیم را با خریدهای میلیونی آغاز کرد و در همان فصل 17 میلیون پوند برای دیمین داف و 16.9 میلیون برای هرنان کرسپو پرداخت و به کلودیو رانیری، سرمربی وقت چلسی گفت که انتظار دارد در جام‌های داخلی و اروپایی جزو مدعیان قهرمانی باشد.

 آبراموویچ در آن فصل بیش از 110 میلیون پوند در چلسی برای خرید بازیکنان بزرگ خرج کرد ولی در نهایت مقام دومی در لیگ نصیبش شد. البته این نتیجه، بهترین رتبه شیرهای لندن در ۴۹ سال گذشته این تیم بود ولی آبراموویچ به این راضی نبود.

 اگرچه چلسی در لیگ برتر قافیه را به آرسنال باخت ولی در لیگ قهرمانان توانست در دور یک چهارم نهایی با نتیجه ۳ بر ۲ این تیم را شکست داده و به مرحله بعد برود. در پایان آن فصل رانیری از چلسی اخراج شد و خوزه مورینیو جانشین وی شد که در همان سال با پورتو لیگ قهرمانان را فتح کرده بود.

 جام‌های به‌دست آمده: صفر

 میانگین هزینه: 111.6 میلیون پوند

 فصل دوم - 05-2004

 مورینیو، آبراموویچ را به خرج انداخت و بازیکنانی مانند دیدیه دروگبا با 24 میلیون پوند و‌ ریکاردو کاروالیو را با 19.6 میلیون پوند به استمفورد بریج آورد. تاثیری که آقای خاص بر چلسی داشت بسیار محسوس بود. آن‌ها پس از نیم قرن و با 95 امتیاز توانستند قهرمانی در لیگ انگلیس را به‌دست آورده و در طول فصل تنها یک شکست را پذیرفتند.

 قهرمانی در جام اتحادیه انگلیس نیز به ویترین باشگاه آورده شد. در لیگ قهرمانان اروپا اظهار نظر معروف مورینیو در مورد آندرس فریسک در بارسلونا و محرومیت دو جلسه‌ای وی،‌ تنها نقطه تاریک آن فصل برای آقای خاص بود که در نهایت با گل بحث برانگیز لوئیز گارسیا و پیروزی یک بر صفر لیورپول همراه و مانع از راهیابی این تیم به دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا در استانبول شد.

 جام‌های به‌دست آمده: لیگ برتر، جام اتحادیه

 میانگین هزینه: 103.4 میلیون پوند

 فصل سوم - 06-2005

 مورینیو فصل بعد نیز بازیکنانی جدیدی را به تیم آورد. میشل اسین با 24.4 میلیون پوند و شون رایت فیلیپس با 20.6 میلیون. البته بازیکنان دیگری نیز به چلسی آمدند ولی با مبالغی کمتر. 9 پیروزی پیاپی در آغاز لیگ برتر نوید یک فصل بسیار زیبا و بدون شکست را برای آبی‌ها می‌داد. در پایان آن فصل چلسی برای دومین سال پیاپی توانست قهرمان لیگ برتر شود و حتی قهرمانی خود را بسیار زودتر از موعد و در ماه آوریل با پیروزی برابر منچستریونایتد در استمفورد بریج جشن بگیرد.

 جام‌های به‌دست آمده: لیگ برتر

 میانگین هزینه: 37.6 میلیون پوند

 فصل چهارم – 07-2006

 شکافی که در فصل گذشته بین مورینیو و آبراموویچ از آن نام برده می‌شد خود را نشان داد. پرداخت 30 میلیون پوند به میلان برای آندری شوچنکو که بر اساس خواسته شخصی آبراموویچ بود به مذاق مورینیو خوش نیامد. این بازیکن اوکراینی در طول فصل تنها ۴ گل برای چلسی زد و نتوانست خود را در این تیم جا بیندازد. حضور او در برخی بازی‌های چلسی در حالی‌ که از آمادگی کامل برخوردار نبود نشان از آن داشت که در چینش ترکیب تیم دخالت‌هایی صورت می‌گیرد.

 از سوی دیگر مورینیو نیز در دیداری حساس برابر لیورپول شوچنکو را حتی روی نیمکت نیز قرار نداد. این موضوع رابطه بین مربی و مالک باشگاه را به شدت خراب کرد. پس از آن پای آورام گرانت به عنوان مدیر فوتبالی به باشگاه باز شد. این مرد اسرائیلی دوست صمیمی آبراموویچ به شمار می‌رفت و گفته می‌شد به نوعی دست نشانده وی در تیم است. در میان همه روابط تاریک و حتی صحبت‌هایی در مورد استعفای مورینیو، قهرمانی در جام‌های داخلی مورد توجه مرد روسی قرار نگرفت.

 جام‌های به‌دست آمده : قهرمانی در جام حذفی، قهرمانی در جام اتحادیه، رتبه دوم در لیگ

 میانگین هزینه: 28.8 میلیون پوند

 فصل ششم – 08-2007

 در طول تابستان نشانه‌هایی از تغییرات در باشگاه دیده می‌شد. مورینیو در آن زمان خود را مربی پخته‌ای می‌دانست و به نظر می‌رسید اختلاف نظرهایش را با آقای مالک تا حدودی حل کرده است. خط مشی باشگاه در زمینه نقل و انتقالات به شیوه سابق پیگیری شد و فلورنت مالودا با 13.5 میلیون پوند به چلسی پیوست.

 تنها دو ماه بعد خوزه مورینیو به دلیل نتایج ضعیفی که در ابتدای فصل گرفت اخراج شد و گرانت جای وی را گرفت. او در ژانویه با 15 میلیون پوند نیکلاس آنلکا را از بولتون به خدمت گرفت، در لیگ برتر دوم شد و به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. اگر جان تری و نیکلاس آنلکا در دیدار پایانی پنالتی‌های خود را به گل تبدیل می‌کردند، این مربی جام قهرمانی اروپا را بالای سر برده بود. او نیز پس از پایان فصل اخراج شد. اخراج خوزه مورینیو، آورام گرانت و ۵ تن از اعضای کادر فنی 23.1 میلیون پوند هزینه روی دست آبراموویچ گذاشت.

 جام‌های به‌دست آمده: بدون جام

 میانگین هزینه: 10.7 میلیون پوند

 فصل هفتم – 09-2008

 لوئیز فیلیپه اسکولاری که با تیم ملی فوتبال برزیل در سال 2002 به قهرمانی جهان رسیده بود سر از لندن درآورد و هدایت چلسی را به عهده گرفت. او با قراردادی ۳ ساله به ارزش هر سال 6 میلیون پوند سرمربی شیرهای لندن شد. نخستین کاری که انجام داد این بود که فرانک لمپارد که به شدت مورد توجه اینترمیلان بود را متقاعد به ماندن در تیم کرد. لمپارد با دستمزدی نزدیک به 150 هزار پوند قرارداد خود را به مدت ۵ سال با چلسی تمدید کرد.

 خوزه بوسینگوا و دکو بازیکنانی بودند که به چلسی پیوستند. اسکولاری شروعی بسیار خوب در چلسی داشت ولی در ماه فوریه همه چیز خراب شد و این مربی برزیلی پس از ۷ ماه از چلسی اخراج شد. غرامت پرداخت شده به او برای اخراجش 12.6 میلیون پوند اعلام شد. گاس هیدینک جای وی را گرفت و در جام حذفی قهرمان شد. او نیز در پایان فصل احتمال ماندن در لندن را رد کرد و به سراغ شغل اصلی خود که مربی‌گری در تیم ملی روسیه بود رفت. آبراموویچ نیز با کارلو آنچلوتی به توافق رسید و او را از میلان به چلسی آورد.

 جام‌های به‌دست آمده: جام حذفی

 میانگین هزینه: 8.8 میلیون پوند

 فصل هفتم – 10-2009

 آنچلوتی با قراردادی ۳ ساله به ارزش هر فصل ۶ میلیون پوند با چلسی قرارداد بست. یوری ژیرکوف با 16 میلیون پوند از زسکا مسکو به جمع بازیکنان این تیم اضافه شد و در این میان جان تری نیز قراردادش را تمدید کرد و دستمزدش را به هفته‌ای 150 هزار پوند در هفته رساند.

 پیتر کنیون که مدیر اجرایی چلسی بود و سابقه کار با منچستریونایتد را نیز در کارنامه کاری خود داشت،‌ از کادر اجرایی باشگاه جدا شد. انتقال غیر قانونی گائل کاکوتا از لانس به چلسی موجب شد این باشگاه از حضور در نقل و انتقالات محروم شود و نتواند بازیکنی را به فهرست خود اضافه کند ولی این حکم بعدها به‌وسیله دادگاه حکمیت ورزشی لغو شد.

 آنچلوتی در لیگ، قهرمان شد و جام حذفی را نیز به خانه برد ولی او برای به ‌دست آوردن جام قهرمانی اروپا به لندن آمده بود. باخت به اینترمیلان که هدایت آن‌ را خوزه مورینیو به عهده داشت برای هواداران چلسی و مالک آن بسیار ناراحت کننده بود.

 جام‌های به‌دست آمده: لیگ برتر،‌ جام حذفی

 میانگین هزینه: 16 میلیون پوند

 فصل هشتم – 11-2010

 فصل دوم حضور آنچلوتی در چلسی با خروج بازیکنانی مانند جو کول و میشائیل بالاک همراه بود. آنچلوتی سعی کرد از بازیکنان جوان باشگاه چند نفر را به تیم اصلی وارد کند. بازیکنانی مانند آرنسن و فابیو بورینی. این داستان جواب نداد و در پنجره نقل و انتقالات ژانویه فرناندو تورس و داوید لوئیز با مجموع مبلغ 73.3 میلیون پوند به استمفورد بریج آمدند ولی اعتماد به مرد ایتالیایی با برکناری ری ویلکینز،‌ دستیار وی زیر سوال رفت.

 در پایان فصل و در پی کسب مقام دومی در لیگ برتر، آنچلوتی نیز اخراج شد و تا پیوستن به پاری سن ژرمن در دسامبر 2011 به تفسیر بازی‌ها در شبکه‌های مختلف پرداخت.

 جام‌های به‌دست آمده: بدون جام

 میانگین هزینه: 71.7 میلیون پوند

 فصل نهم – 12-2011

 به خدمت گرفتن آندره ویاس بواس از پورتو در تابستان که با این تیم به قهرمانی در لیگ اروپا رسیده بود برای رومن آبراموویچ 13.3 میلیون پوند هزینه داشت. خوان ماتا با 23 میلیون پوند، رائول میرلز با 12 میلیون و گری کیهیل با 7 میلیون پوند به چلسی آمدند و مبالغی نیز برای تقویت تیم‌های پایه هزینه شد.

 بازیکنان جوانی مانند روملو لوکاکو، کوین دوبرواین، اوریل رومئو و تیبارت کورتویس به تیم اصلی راه یافتند و بازیکنانی مانند فرانک لمپارد و اشلی کول که با حضور جوانان بازی‌های کمتری به آن‌ها می‌رسید، سر ناسازگاری گذاشتند و جو رختکن را به هم ریختند. نتیجه این کار عدم توانایی مربی در راه‌ اندازی سیستم جدید خود در باشگاه و فاصله گرفتن از تیم‌های بالای جدول بود.

 چلسی اکنون با 46 امتیاز در رتبه پنجم جدول قرار دارد و در دیداری سخت باید شکست ۳ بر یک دیدار رفت در لیگ قهرمانان اروپا برابر ناپولی را جبران کند. بواس پس از ۲۵۶ روز حضور در چلسی اخراج شد تا این تیم هم‌چنان تیمی نامتوازن باقی بماند. سرمربی بعدی آبی‌ها کار سختی پیش رو خواهد داشت زیرا باید با مالکی دم‌دمی مزاج کار کرده و هر فصل نیز جام‌های متعددی را به ویترین باشگاه اضافه کند.

 او باید از مربیان پیشین خود درس‌های زیادی گرفته باشد تا بتواند روی این نیمکت داغ دوام بیاورد. هرگونه انتخاب بدون فکر و یا شتاب زده ممکن است در پایان فصل تبعات سنگینی در پایان فصل داشته باشد و منجر به عدم راهیابی چلسی به لیگ قهرمانان اروپا در سال آینده شود. بدین ترتیب این اتفاق برای نخستین بار در زمان حضور آبراموویچ در چلسی خواهد بود.

 رتبه کنونی در جدول لیگ: پنجم

 میانگین هزینه: 46.5 میلیون پوند

 آیا کسی می‌تواند حدس بزند آبراموویچ بلندپرواز فصل آینده چقدر خرج می‌کند؟

 

جمعه 19 اسفند 1390  5:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها