0

سناتورهای آمریکایی: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای غرب به پیشرفت خود ادامه می‌دهد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سناتورهای آمریکایی: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای غرب به پیشرفت خود ادامه می‌دهد

نسخه چاپيارسال به دوستان
با انتشار مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال،
سناتورهای آمریکایی: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای غرب به پیشرفت خود ادامه می‌دهد

خبرگزاری فارس: سه نفر از سناتورهای برجسته آمریکا در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال تأکید کردند: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای بی سابقه اقتصادی و دیپلماتیک از سوی آمریکا و شرکای بین‌المللی آن همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

خبرگزاری فارس: سناتورهای آمریکایی: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای غرب به پیشرفت خود ادامه می‌دهد

به گزارش فارس، "رابرت کیسی"، "لیندسی گراهام" و "جو لیبرمن" سناتورهای کنگره آمریکا در مقاله‌ای مشترک که در شماره امروز روزنامه "وال استریت ژورنال" به چاپ رسید، تأکید کردند: برنامه هسته‌ای ایران با وجود فشارهای بی سابقه اقتصادی و دیپلماتیک از سوی آمریکا و شرکای بین‌المللی آن همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

در ادامه این مقاله آمده است: برخی پیشنهاد می کنند که اگر تلاش های دیپلماتیک و اقتصادی شکست بخورد، ما باید ایران هسته‌ای را بپذیریم و سعی کنیم تا آن را مهار کنیم، چیزی شبیه اقدامی که با شوروی سابق در دوران جنگ سرد انجام دادیم. برخی دیگر نیز می‌گویند که فعالیت‌های هسته‌ای غیرقانونی ایران مشکلی اساسی برای اسرائیل است و تهدید آن چنانی برای آمریکا به حساب نمی‌آید. اما هر دوی این برداشت ها اشتباه است.

این سناتورهای آمریکایی در ادامه مدعی شدند: چشم انداز ایران هسته‌ای تهدیدی برای کل جهان است و این شامل آمریکا نیز می شود و البته نتایج مخرب آن در بی ثبات کردن منطقه و جهان غیرقابل مهار شدن است.

آنها همچنین تأکید کردند: ایران هسته‌ای تهدیدی برای اقتصاد جهان نیز هست چرا که می تواند به گروکشی تمام ذخایر نفت خاورمیانه اقدام ورزد. در حال حاضر مقامات ایران به بستن تنگه هرمز تهدید کرده‌اند. در شرایط کنونی اگر چنین اتفاقی بیفتد، اوضاع به سود آمریکا و دیگر متحدان ما در منطقه از لحاظ نظامی تمام خواهد شد. اما اگر ایران هسته‌ای شود، شرایط متفاوت خواهد شد.

این مقاله در ادامه نوشت: هنوز فرصتی برای جامعه بین‌المللی وجود دارد تا بتوانند رهبران ایران را متقاعد کنند دست از فعالیت‌های هسته‌ای خود بکشند. اما به منظور دستیابی به چنین توافق دیپلماتیکی چندین گام دیگر نیاز است که باید فورا برداشته شود.

این سناتورهای آمریکایی این گام ها را اینگونه عنوان کردند:

"نخست و از همه مهمتر اینکه آمریکا و شرکای این کشور باید تمام تردیدها را در رابطه با اینکه آمریکا تسلیم ایران هسته‌ای خواهد شد و استراتژی مهار را در پیش خواهد گرفت، کنار بگذارند."

"برای این منظور ماه گذشته اعضای کنگره یک قطعنامه دوحزبی را صادر کردند که به طور کاملا شفاف راهبرد مهار ایران را رد می‌کند و تأکید می‌کند که منافع ملی آمریکا در ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است."

"چنین قطعنامه ای به دولت آمریکا استفاده از تحریم‌ها و یا حتی استفاده از زور را دیکته نکرد؛ دو روش اصلی تضمین این موضوع که برنامه هسته‌ای ایران متوقف خواهد شد."

"برخی این سوال را مطرح کرده‌اند که چرا هدف نهایی ما ممانعت به عمل آوردن از دستیابی ایران به قابلیت تسلیحات هسته‌ای است تا اینکه بر ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای متمرکز شویم. دلیل آن این است که تمام عواقب بی ثبات کننده ایران هسته‌ای مسلح به تسلیحات هسته ای درست به محض اینکه ایران به قابلیت لازم برای تولید سلاح هسته‌ای دست یابد، آشکار خواهد شد."

سه سناتور برجسته کنگره آمریکا در پایان خاطرنشان ساختند: هنگامی که کسی می‌گوید خط قرمز ما تسلیحات هسته‌ای است، به این معنی است که هر چیزی کمتر از یک بمب هسته‌ای قابل قبول خواهد بود، اما این پیامی کاملا اشتباه است.

انتهای پیام/ض.ص

 
 
جمعه 19 اسفند 1390  5:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها