0

آشنائی با کشورهای آسیائی / بنگلادش

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

آشنائی با کشورهای آسیائی / بنگلادش

 


كشور بنگلادش
جمهوری خلق بنگلادش ( BangladeshPeople's Republic of ) کشوری است واقع در جنوب قارهٔ آسیا و شرق هند ،پایتخت آن داکا است.

این کشور که پیش از این پاکستان خاوری نام داشت در پی جنگ آزادی‌بخش بنگلادش از پاکستان باختری (پاکستان امروزی) مستقل شد.


این کشور در زمان تسلط بریتانیا به شبه قارهٔ هند تا سال ۱۹۴۷ به عنوان پاکستان شرقی شناخته می‌شد ، در ۲۶ مارس ۱۹۷۱ این کشور بعد از سالها جنگ های داخلی با نام کشور مستقل " بنگلادش " از پاکستان اعلام استقلال کرد .

حزب ناسیونالیست بنگلادش در سال ۱۹۹۱ به قدرت رسید و رهبر این حزب عبدالرحمان بیسواس در همین سال رئیس جمهور بنگلادش شد . در انتخابات سال ۲۰۰۲ میلادی تاج الدین احمد با اکثریت آرا حائز پست ریاست جمهوری شد ، خانم خالده ضیا ء نیز در سال ۲۰۰۱ به عنوان نخست وزیر انتخاب شد .

پایتخت این کشور شهر داکا ( Dhaka ) با ۱۲,۲۹۵,۷۲۸ نفر جمعیت می‌باشد . مساحت بنگلادش ۱۴۷٬۵۷۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰٬۴۴۸٬۳۴۰ نفر است که به نسبت وسعت تراکم جمعیت بسیار زیاد است .

از شهرهای مهم بنگلادش می‌توان به چیتاگونگ ۲,۵۳۲,۴۲۱ نفر ، خولنا ۸۴۲,۹۹۵ نفر و راجشاهی ۷۲۷,۰۸۳ نفر اشاره کرد .

از نظر آب و هوایی ، بنگلادش دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و به سبب واقع شدن در کنار خلیج بنگال و اقیانوس هند تابستان ها این کشور به شدت در مقابل سیل های ناشی از جریان های موسمی اقیانوس هند آسیب پذیر است و سالانه صدها نفر قربانی این باران های موسمی می‌شوند .

بنگلادش یكی از پرجمعت‌ترین و فقیرترین كشورهای جهان است. قسمت‌های جنوب شرقی این كشور، از جنگلهای خیزران پوشیده شده است.

رودهای گنگ و براهماپوترا كه از كوههای هیمالیا سرچشمه گرفته و به خلیج بنگال می‌ریزند ، این كشور را مشروب می‌سازند. به هرحال ، این سرزمین ، بسیارحاصلخیز بوده و امکان زندگی را برای جمعیت بزرگی فراهم نموده است.

آب و هوای بنگلادش استوایی بوده و كشاورزی آن متكی به بارانهای موسمی است.۸۲ درصد جمعیت بنگلادش به کشاورزی مشغول هستند[نیازمند منبع] و برنج و كنف از محصولات آنان می‌باشد. به تازگی، در اعماق خلیج بنگال منابع گاز طبیعی ، كشف شده است . این كشور فاقد منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی قابل توجه است.

۹۷ % نژاد این کشور را بنگالی ها تشکیل می‌دهند . اسلام با ۸۵ % دین رسمی بنگلادش است و ۱۵ % مابقی را هندو ها تشکیل می‌دهند . زبان رسمی بنگلادش ، بنگالی است ، زبان انگلیسی هم اگرچه رسمی نیست ولی به عنوان زبان دوم شناخته می‌شود ،

واحد پول بنگلادش تاکا با واحد جزء ( پایسا ) است . این کشور از اعضای کشورهای مشترک المنافع است ، صادرات بنگلادش نیز پوشاک و الیاف کنف می‌باشد .

کشور بنگلادش مشتمل بر ۵ ایالت می‌باشد :

1 - باریسال ( Barisal )

2 - چیتاگونگ ( Chittagong )

3 - داکا ( Dhaka )

4 - خولنا ( Khulna )

5 - راجشاهی ( Rajshahi )

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
جمعه 5 شهریور 1389  5:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها