0

آشنائی با کشورهای آسیائی / اندونزی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

آشنائی با کشورهای آسیائی / اندونزی

جغرافیای اندونزی

 

اندونزی با ۰۲۴, ۰۴۲, ۲ کیلومتر مربع وسعت (سیزدهمین کشو جهان ) در نیمکره شرقی، در جنوب شرقی آسیا، در اقیانوس هند و دریاهای وابسته به آن واقع شده و متشکل از مجمع الجزایر و جزیره های فراوان (حدود ۶۰۰ , ۱۳ جزیره) است و خط استوا از آن میگذرد. اندونزی در جزیره گینه نوبا پاپوا و همچنین در جزیره برنئو با مالزی مرز مشترک دارد. این کشور را می توان از لحاظ وضعیت طبیعی به چند قسمت زیر تقسیم کرد:جزیره سوماترا: یکی از بزرگترین جزیره های جهان است و با جزیره های جاوه، سلبس و برنئو، در مجموع، جزایر سوندای بزرگ نامیده می شود. قسمت عمده آن را جلگه ها و نواحی پست شامل شده و ارتفاعات آن (ازجمله کوههای باریسان) در کناره غربی آن تا سمت شمال گسترده و دارای وسعت زیادی می باشند. رودهای آن کوتاه و پرآب بوده و اکثراٌ از سمت غرب به شرق جاریندو مهمترینش عبارتند از: کامپار، بارومون، ایندراگیری، روکان، موسی و هاری. جنگلها که اغلب غیرقابل نفوذند، وسعت زیادی دارند. و مرداهای وسیعی نیز در کرانه شرقی آن وجود دارد. بلندترین نقطه آن قله کرینتجی (۳۸۰۰ متر است).جزیره جاوه: پنجمین جزیره وسیع اندونزی و پرجمعیت ترین آن ها است که بیش از ۶۵% جمعیت کشور در آن زندگی میکنند. کوهها در تمام نقاط آن پراکنده شده و قسمت اعظم آن را جلگه ها و جنگلها شامل میشوند. رودهای آن عمدتاٌ کوتاه و پرآب بوده و مهمترینشان عبارتند از: سولو، سرانگ، تاروم، سرایو، و مانوک. بلندترین نقطه آن قله سمرو با ۶۷۶, ۳ متر ارتفاع است.

جزیره برنئو: قسمت اعظم این جزیره متعلق به اندونزی است که در اصطلاح محلی به آن کالیمانتان گفته میشود. ارتفاعات آن عمدتاٌ در نواحی شمالی واقع شده و قسمت اعظم آن را جنگلها و جلگه ها شامل مشیوند. رودهای طویلی در آن جریان دارند از جمله: باریتو، ماهاکام، نگارا، کایان و کاپواس. بلندترین نقطه آن ۹۸۸,۲متر ارتفاع دارد.جزیره سلبس (سلب) جزیره ای کوهستانی و مرتفع است که قسمت اعظم آن را جنگلها پوشانده اند.از رودهای آن میتوان از:ماریسا،کاراما ،ماماسا، بونگکا و پالونامبرد. قله رانتکومبولا با ۴۵۵ , ۳ متر ارتفاع بلندترین نقطه آن است. نام محلی این جزیره ، سولاوسی است.

جزیره گینه نو: نیمه غربی این جزیره که اصطلاحاٌ ایریان غربی گفته میشود و به اندونزی تعلق دارد. نواحی مرکزی و شمالغربی آن را کوهها و نواحی بلند پوشانده و قسمت اعظم آن را جنگلها و جلگه ها تشکیل میدهند. رود دیگول مهمترین رود آن است. بلندترین نقطه آن قله جایا (۰۲۹ , ۵ متر ) است.

جزایر سوندای کوچک (نوساتنگارا): این جزایر بین جزیره جاوه و جزیره گینه نو واقع شده و عمدتاٌ کوهستانی و مرتفع میباشند. بزرگترین جزیره های آن عبارتند از: سومباوا، فلورس، سومبا، تیمور و بالی.

سایر جزایر غربی: که در اطراف جزیره های برنئو، جاوه و سوماترا واقع شده و عمدتاٌ کم ارتفاعند. بزرگترین جزیره آن، بانگکا می باشد.

سایر جزایر شرقی: که مجموعاٌ به جزایر ملوک یاا ویه معروف هستند و در اطراف جزیره های سلس و گینه نو واقع شده و کوهستانی و مرتفع اند. جزیره های هالماهرا و سرام بزرگترین جزیره های این نواحی می باشند.بر روی هم اندونزی سرزمینی نیمه کوهستانی است. جلگه های آن عمدتاٌ در جزیره های جاوه و سوماترا و جزایر سوندای کوچک (نوساتنگارا) و جنگلهای آن عمدتاٌ در جزیره های برنئو، گینه نو، و سوماترا واقع شده اند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.بلندترین نقطه آن قله جایا با ۰۲۹, ۵ متر ارتفاع است. طویلترین رود آن باریتو (۸۸۵ کیلومتر)، و دریاچه توبا (۵۰۰, ۲کیلومتر مربع) وسعیترین دریاچه آن است. جزیره های گینه نو (به انضمام پاپوا ۹۴۶ , ۷۸۹کیلومتر مربع) ، برنئو ( به انضمام قسمت مالی ۰۹۶, ۷۵۱کیلومتر مربع)،سوماترا(۷۵۸, ۴۲۴کیلومتر مربع)،سولاوسی(۰۳۳, ۱۸۹ کیلومتر مربع)، جاوه (۵۰۰, ۱۲۵ کیلومتر مربع). تیمور (۴۸۳, ۲۹ کیلومتر مربع)، بانگکا (۹۴۰, ۱۱ کیلومتر مربع)، بالی (۵۶۱, ۵ کیلومتر مربع) و مادورا (۴۷۱, ۵ کیلومتر مربع) وسیعترین جزیره های آن می باشند.

پول و اقتصاد کشور اندونزی

واحد پول اندونزی روپیه (‏IDR) می باشد.

بنابر آمار سال ۲۰۰۵ تولید ناخالص داخلی اندونزی ۲۸۷ میلیارد دلار بوده است که سهم سرانه هر فرد ۴۴۵۸ دلار است.سهم صنعت ۴۰٫۷٪ که بیشتر به فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی مشغول است و سهم بخش کشاورزی ۱۴٪ می‌باشد و محصول اصلی اش برنج است.با این حال بیشترین شاغلان در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.۴۱ میلیون و هشتصد هزار نفر از نیروی کار در بخش کشاورزی شاغلند.که کشاورزانی هستند که حرفه‌ای نیستند و در سطح کلان تولید نمی‌کنند.اما هم کشاورزان بزرگ و هم روستاییان مقدار زیادی لاستیک ، چای ، قهوه ، تنباکو و ادویه تولید و صادر می‌کنند. بیشترین صادرات اندونزی به کشورهای آمریکا و ژاپن و چین و سنگاپور می‌باشد.اندونزی از لحاظ معدنی کشوری ثروتمند می‌باشد و معادن نفت ، گاز طبیعی ، قلع ، نیکل ، زغال سنگ، بوکسیت و مس در این کشور موجود است . یکی دیگر از منابع کسب درآمد برای اندونزی صنعت توریسم است.

فرهنگ مردم اندونزی

۱ . مردم اندونزی بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و به راحتی و با یک لبخند میتوان با آنها ارتباط برقرار کرد. هنگام معرفی خودتان از اسم کوچک استفاده کنید تا ارتباط صمیمانه­تری را برقرار کنید.

۲ . در اندونزی احترام به افراد مسن خیلی مهم است. هنگامی که با فردی هم سن پدر یا مادرتان صحبت می­کنید، او را با نام تنها صدا نکنید. بلکه اگر مرد است پیش از اسم او “پاک” یا “باپاکبگویید و اگر زن است پیش از اسم او “بو” یا “ایبو” بگویید. هنگام سلام و خداحافظی دست تکان دهید. اگر با کسی خیلی صمیمی شدید می­توانید به شانه او دست بزنید. بوسیدن گونه­ها فقط در بین خانمها مرسوم است اما مردها هنگامی که با یکدیگر آشنایی چندانی ندارند این کار را نمی­کنند. اگر می­خواهید چیزی را بدهید یا بگیرید یا دست تکان دهید، حتما از دست راست استفاده کنید. در برخی از مناطق اندونزی لمس کردن سر بی­احترامی تلقی می­شود. برای قدردانی همیشه تشکر کنید. تشکر به اندونزیایی “تریما کاسی” (Terima kasi) است.

۳ . عکس گرفتن از افراد در برخی از مناطق اندونزی کار خوبی نیست (البته بیشتر، هندوها از جزایر بالی، نه مسلمانان). اگر قصد عکس گرفتن دارید حتما اجازه بگیرید. برخی از مردم اندونزی معتقدند اگر از کسی عکس بگیرید، روح آنها را با خود همراه کرده­اید.

۴ . اندونزیایی­ها ممکن است از سن یا وضعیت تأهل شما سؤال کنند و این برای آنها خیلی عادی است. اگر دوست ندارید به سؤالات آنها پاسخ دهید، یک جواب گریزگرانه یا دوپهلو و یا یک شوخی می­تواند مؤثر واقع شود.

۵ . صدای بلند یا پرخاشگرانه، تحقیرآمیز تلقی می­شود. ادب و احترام کلید حل مشکل است. حتی اگر تصور می­کنید حق دارید در بحث، منفجر شوید، خود را کنترل کنید و ادب و احترام را از دست ندهید.

۶ . اندونزیایی­ها حدود ۳۰۰ واژه فارسی در زبان خود استفاده می­کنند. آنها خیلی خوشحال می­شوند که شما بتوانید بعضی از جملات را به زبان خودشان بگویید. اگر مایلید، بعضی از جملات زیر را حفظ کنید. شاید به کار شما بیایند:

Yes – Ya

No – Tidak

Thank you – Terima Kasih

Please – Silahkan/Tolong

Sorry – Maaf

Excuse Me – Maaf

I don’t understand – Saya tidak mengerti

Do you speak English? – Apakah anda bisa bicara bahasa Inggeris?

How are you? – Apa Kabar?

Good morning – Selamat pagi

Good afternoon – Selamat siang

Good night – Selamat malam

Good bye – Selamat tinggal

7 . اندونزیاییها افرادی غیرتی هستند. زنانشان معمولا تنها از خانه بیرون نمی­روند. اگر زنی را تنها ببینند احتمالا از شوهر او سؤال خواهند کرد که کجاست. در خود اندونزی، یک زن تنها، ممکن است مورد متلک جوانان قرار گیرد. اما در آنجا پوشش اسلامی بسیار در دفع متلک دیگران مؤثر است.

۸ . بیشتر اندونزیایی­ها عصبانیت خود را اظهار نمی­کنند و هنگام عصبانیت در چهره فرد مقابل خیره می­شوند و لبخند می­زنند. اما مواظب باشید که خیره شدن شما در چشم آنها طولانی نشود. چون نشانه ستیزه جویی است. همچنین در حالتی که دستتان را به پشتتان گرفته­اید نایستید چون این هم نشانه عصبانیت و خشونت است.

۹ . قرار دادن انگشت شصت بین سبابه و انگشت وسط، و اشاره آن به سمت یک فرد، نشانه تهدید اوست.

موسیقی در اندونزی:

موسیقی gamelan

موسیقی gamelan که در واقع یک گروه موسیقی است بیشتر در بالی و جاوا رایج است . که شامل سازهای : metallophones ، xylophones ، درام ، فلوت بامبو ، gongs (ناقوس ها ) است و همچنین ممکن است در گروه خوانندگان هم هنرنمایی کنند . کلمه gamelan از واژه gamels به معنی چکش آهنین می آید که پسوند an در آخر کلمه نشان دهنده این است که این موسیقی به صورت گروهی اجرا می شود . اولین تصویر این گروه موسیقی در قرن هشتم بر روی دیوارهای معبد Borobudur در مرکز جاوا در اندونزی یافت شد . که سازهای این گروه موسیقی را مثل فلوت بامبو ، ناقوس ها و را می توانید به روشنی در دست نوازندگان این تصاویر ببینید اما در تصاویر سازهای metallophones و xylophones دیده نمی شوند . ظاهرا قدیمی ترین این گروه های در قرن ۱۲ در قصر جاوا تشکیل شد و تا قرن ۱۷ با سازهای مختلفی ترکیب شد تا اینکه امروزه موسیقی gamelan به این صورت می بینید .

در اندونزی این موسیقی بیشتر همراه رقص wayang ( اجرای نمایش عروسکی ) نواخته می شود . اجرای موسیقی gamelan انقدر در مراسم مذهبی جاوایی ها مهم است که جاوایی ها می گویند :

“It’s not official until the gong is hung.”

برخی از این اجراها همراه با خانواده سلطنتی است و برخی دیگر همراه با مراسم های خاصی از جمله Sekaten Gamelan است . همچنین در جشنMawlid و مراسم کلیسای کاتولیک در اندونزی این موسیقی اجرا می شود و تقریبا در تمام مراسم مذهبی این موسیقی اجرا می شود . اعتقاداتی است که اجرا کردن بعضی از قطعات موسیقی قدرت سحر و جادو دارد و می تواند ارواح شیطانی را دور کند .

دین مردم اندونزی

جمعیت این کشور در حدود ۲۳۸ میلیون نفر است که از این رقم ۹۰ درصد مسلمان و بقیه مسیحی، هندو یا بودایی هستند.

اسلام در اندونزی

بطور کلی سه موج فرهنگی در طول تاریخ بر اندونزی تأثیرگذار بوده اند:

۱مذاهب طبیعت گرای هندو و بودا از هند

۲اسلام از ایران و کشورهای عربی

۳مسیحیت از کشورهای استعماری اروپایی به ویژه هلندی.

با ورود جریان اسلام به اندونزی، جریان هندو و بودایی از تکاپو افتاد اما با ورود جریان مسیحی، اسلام همچنان به حیات و پیشرفت خود ادامه داد.

شواهد تاریخی گویای آن است که تجار مسلمان از همان قرون اول هجری به مجمع الجزایر اندونزی رفت و آمد داشته و تأثیر گذار بوده اند. به طوری که از همان زمانهای قدیم، در بعضی از مناطق اندونزی حکومت اسلامی تشکیل شده بود. محققان معتقدند مهم ترین جریان اسلامی تأثیر گذار بر اندونزی جریان تصوف پس از حمله مغولها به ایران بوده است که پس از سقوط بغداد عده ای از صوفیان راهی جنوب شرق آسیا شدند و در آنجا به ترویج اسلام با صبغه عرفانی (با ترکیبی از عرفان هندو ـ بودایی) پرداختند. بدین ترتیب تاکنون طریقتهای مهم صوفیانه مثل قادریه، نقشبندیه، شطاریه، خلوتیه و سهروردیه همچنان به حیات خود ادامه می­دهند.

اسلام در اندونزی یکنواخت نیست و برحسب مناطق مختلف جغرافیایی آن متغیر است. مثلا مسلمانان سوماترا عموما پایبندی بیشتری به اسلام نشان می­دهند در حالی که مسلمانان جاوه بعضا در کنار اعتقادات اسلامی خود به عقاید ماقبل اسلام (هندو ـ بودایی) نیز اعتقاد دارند.

مسلمانان اندونزی که عمدتا شافعی مذهب نیز هستند همواره چشم به خاورمیانه به خصوص مصر و عربستان داشته اند و برای تحصیل علوم دینی به این کشورها سفر می­کنند. حضور طلاب اندونزی در کشورهای اسلامی و نیز حضور سالانه مسلمانان این دیار به حج، دو عامل مهم ارتباط و تأثیرپذیری اندونزی از کانون اصلی اسلام در سالهای اخیر بوده است.

دولت اندونزی خود را دولتی اسلامی نمی­داند و ایدئولوژی پانچاسیلا را مبنای حکومت خود قرار داده است. دولت در عمل از سکولاریسم پیروی می­کند اما خود را دولتی ضد دین (لائیک) نمی­داند. به جهت وجود قیامهای اسلام­گرایانه در بخشهایی از اندونزی، حاکمان اسلام را خطری بالقوه برای خود می­دانند و تلاش می­کنند با سیاست زدایی از اسلام و مخالفت با اسلام سیاسی حرکتهای اسلامی را به عرصه های فرهنگی و اجتماعی سوق دهد. در عین حال افزایش آگاهی مردم و افزایش انتظارات آنان از دولت، به خصوص پس از انقلاب اسلامی ایران، مقامات اندونزی را وادار به انعطاف در سیاستهای خود نموده است به طوری که امروز بسیاری از دولتمردان اندونزی، مسلمان هستند.

گرایش مسلمانان اندونزی به اجرای مراسم اسلامی و به خصوص سفر آنان به حج در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است.

تشکیلات مذهبی در اندونزی

۱انجمن محمدیه ـ با هدف ارتقای وضعیت مسلمانان از طریق اصلاح وضعیت آموزشی و اجتماعی آنان شروع شد که بعدها تحت تأثیر وهابیت قرار گرفت.

۲نهضت العلماء ـ در واکنش به انجمن محمدیه با هدف بازگشت به تعالیم راستین اسلامی بنیان نهاده شد.

۳حزب متحده توسعه ـ در پی سیاست دولت مبنی بر کاهش و ادغام احزاب از به هم پیوستن ۴ جریان اسلامی تشکیل شد.

۴مجلس علمای اندونزی ـ مرکب از نمایندگان جریانهای مختلف اسلامی با هدف اظهار نظر در خصوص مسائل اختلافی مسلمانان

۵مجمع روشنفکران مسلمان اندونزی ـ با هدف ارتقاء وضعیت مسلمانان متناسب با تحولات جهان و نیازهای کشور

زبان مردم اندونزی

زبان رسمی آنان «اندونزیایی» است

زبان مردم اندونزی مالایایی «اندونزیایی»  است و زبان هلندی نیز بر اثر تسلط چند صدساله هلند در این کشور رایج است . و نیز زبانهای محلی در جزایر مختلف معمول است. غذای مردم اندونزی ( غذاها ، میوه ها و …)

غذاها و به خصوص میوه­های اندونزی به دلیل نا آشنا بودن ما با آنها نقطه شروع خوبی برای گفتگو با اندونزیایی­ها می­تواند باشد.

برنج و همچنین غذاهای دریایی غذای اصلی مردم اندونزی را تشکیل می­دهد. غذاهای چینی به خصوص غذاهای گوشتی تأثیر به سزایی بر سبک خوراک پزی اندونزی داشته­اند. غذاهای اندونزی معمولا چرب و نرم و پر ادویه و تند هستند. در عین حال استانهای اندونزی، هریک غذای مخصوص به خود را دارند.

میوه های اندونزی:

در اندونزی علاوه بر آناناس، انبه، انار و مرکبات، میوه های گرمسیری زیر هم وجود دارند که شاید تا به حال اسم آنها را هم نشنیده باشید:

آووکادو

انجیر خاردار ( thorny fruit )

سن سویریا (Snake Fruit)

نان صحرایی (Jackfruit)

ساپادیل (soursop)

رمبوتان (rambutan)

دوکو( duku)

جامبو ایر (Jambo air)

جوز الجنان( mangosteen)

ساپودیل( sapodilla)

میوه ستاره ای( starfruit)

جشنواره کایت بالی

جشنواره کایت بالی در کشور اندونزی ، جشنواره بین المللی است که هر ساله در Padang Galak در ساحل Sanur برگزار می شود . کایت های بزرگ سنتی که تقریبا با عرض ۴ متر و طول ۱۰ متر ساخته می شوند و با پرواز رقابتی به آسمان فرستاده می شوند . به اعتقاد مردم بالی این کایت در آسمان به پرواز درمی آیند که به خدای هندوها پیغام دهند تا محصولات کشاورزی آن ها زیادتر شود . Bebean به شکل ماهی ، Janggan به شکل پرنده و Pecukan به شکل برگ ، سه کایت سنتی هستند که در آسمان به پرواز در می آیند . ( تیم ها به صورت ۱۰ نفر هستند ) . Bebean بزرگترین کایت موجود است که به شکل یک ماهی تک دم است . Janggan یک دم پهن پارچه ای دارد که بیش از ۱۰ متر طول دارد . Pecukan به دلیل شکل ناپایدار خود به مهارت بیشتری برای پرواز نیاز دارد . ( البته تنوع کایت ها بسیار زیاد است و به شکل های متنوع دیگری هم وجود دارند . این سه شکل ، کایت های سنتی این جشنواره هستند ) رنگ های سنتی که در ساخت کایت ها بکار می رود اغلب قرمز ، سفید و سیاه است . در فصل خشک June تا August که وزش باد در اندونزی از شرق به غرب است ، مناسب ترین زمان برای این جشنواره است که توریست های زیادی جذب این جشنواره می شوند و کوچک و بزرگ در شالیزارهای خالی تماشاگر آسمان رنگی پر از کایت های زیبا هستند و همراه این باور وجود دارد که کایت ها پیام رسان افزایش محصول و بارندگی باشند .

مسافت و اختلاف زمانی تهران و جاکارتا ( ایران و اندونزی )

فاصله تهران تا جاکارتا  ۴۶۰۴ مایل معادل  ۷۴۰۹ کیلومتر است.

 ساعت جاکارتا ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه از تهران جلوتر می باشد. یعنی اگر در تهران ساعت ۹ صبح باشد در جاکارتا ساعت ۱۱.۳۰ صبح است.

 

 

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
جمعه 5 شهریور 1389  5:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها