0

۱۹ اسفند● مرگ تاج‌الملوک آیرملو (ملکه مادر)

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۱۹ اسفند● مرگ تاج‌الملوک آیرملو (ملکه مادر)

مرگ تاج‌الملوک آیرملو، همسر دوم رضاشاه (ملکه مادر) در چنین روزی از سال ۱۳۶۰ هجری شمسی واقع گردید.
تاریخ معاصر ایران مملو از کنش‌ها و واکنش‌هایی است که ریشه در اعصار و قرون دارد و زن ایرانی در این عرصه به‎شکلی پررنگ‌تر و ملموس‌تر به ایفای نقش پرداخته است. در دوران پهلوی علی‌الخصوص پس از شهریور ۱۳۲۰ش، زنان در حول محور قدرت، نفوذی فوق‌العاده یافتند و حتی در پاره‌ای از وقایع نقش اساسی بازی کردند.
از جمله این زنان تاج‌الملوک آیرملو همسر دوم رضاخان (رضاشاه بعدی) بود که در هر دو دربار پهلوی قدرت و نفوذی فوق‌العاده داشت. وی، ۲۷ اسفند ۱۲۷۴ش متولد شد و در ۱۲۹۵ش به عقد رضاخان میرپنج درآمد. در آن هنگام، رضاخان ۴۰ سال و تاج‌الملوک ۲۵ سال داشت. رضاخان برای تشکیل خانواده خود در محله سنگلج خانه‌ای اجاره نمود و ظرف مدت ۵ سال صاحب چهار فرزند (دو دختر و دو پسر) شد.
پس از کودتای سوم اسفندماه ۱۲۹۹ش رضاخان ابتدا وزیر جنگ با لقب سردارسپه شد و بعد نخست‌وزیر، سپس فرمانده کل قوا وبالاخره به پادشاهی رسید، تاج‌الملوک از این موهبت استفاده شایانی برد و ۵۳ سال اولین بانوی دربار پهلوی (پدر و پسر) گشت.
تاج‌الملوک در دوران سلطنت رضاشاه یک بانوی درباری و ملکه ایران بود و به‎هیچ‎وجه اجازه ورود در مسائل سیاسی را نداشت و تنها در امور مالی فعالیت می‌کرد. از جمله قریه مردآباد واقع در کرج که متعلق به ابوالفتح‎میرزا سالارالدوله و سابقاً جزو خالصجات بود به مالکیت او درآمده و با استفاده از افراد قشون به توسعه و کشت و زرع و آبادی آن اقدام گشت و بعد‌ها قسمت اعظم زمین‎های آن به قیمت گران به فروش رفت، نام شاهدخت بر آن نهاد و کاخی عظیم در آنجا ساخته شد و سالیانه مبلغ گزافی از فروش محصولات آنجا نصیبش ‌گشت.
تاج‌الملوک از طرفداران ترویج فرهنگ غربی در دربار ایران بود. این طرفداری به‎ویژه، پس از سفر او در سال ۱۳۱۲ش به آلمان، سوییس و فرانسه به جهت دیدار محمدرضا افزون گشت. وی در بازگشت، میهمانی‌های پرخرج به شیوه اروپایی را در ایران باب کرد. در ابتدا، میهمانی‌ها شامل زنان و شاهزادگان دربار می‌شد اما پس از کشف حجاب که خود تاج‌الملوک نقش اساسی در آن ایفا نمود، این میهمانی‌ها مانند دربار اروپایی به‎صورت مختلط تشکیل می‌گشت.
وی در عروسی‌های پسر و دختران خود و هم‎چنین در شکست و جدایی آنان نقش به‎سزایی داشت به‎ویژه درمورد پسرش محمدرضا پهلوی حرف اول را می‌زد. پس از شهریور ۱۳۲۰ش و خروج رضاشاه از ایران، تاج‌الملوک به «ملکه مادر» مشهور گشت و نامه‌های ملتمسانه رضاشاه به وی مبنی بر بزرگ فامیل بودن و حفظ خاندان پهلوی، بر قدرت و اعتبار او افزود.
او از ۱۳۲۰ش در امور سیاسی نیز دخالت نمود و با بزرگانی چون قوام، بیات و ساعد آشنایی و رفت‎وآمد پیدا کرد، به‎طوری‎که پاره‌ای از تقاضاهای وی پذیرفته می‌شد. تاج‌الملوک پس از مرگ رضاشاه به عقد شخصی به‎نام غلامحسین صاحب‎دیوانی درآمد. صاحب‎دیوانی از مالکان شیراز بود و خواستار نمایندگی مجلس، پس از نفوذ همسر استفاده کرد و به خواهش تاج‌الملوک در دوره حکومت قوام نام او از صندوق فسا بیرون آمد و به وکالت مجلس رسید. اما عمر روابط حسنه او با ملکه نیز چندی نپایید و تدریجاً بین آن دو جدایی افتاد.
ملکه مادر در امور سیاسی خود‌ گاه با کمک شمس به فعالیت می‌پرداخت و‌ گاه با کمک اشرف. به‎عنوان مثال: انتصاب هژیر به وزارت دربار از اقدامات او و شمس بود. بعد‌ها در عصر حکومت دکتر مصدق ملکه مادر از مخالفین سرسخت او شد و با اشرف پهلوی به تشکیل جناح مخالفین درباری پرداخت. او با عده‌ای از مخالفین مصدق در مجلس ارتباط داشت و یکی از قطب‎های مهم فشار علیه مصدق به‎حساب می‌آمد. از جمله افرادی که جزو یاران ملکه مادر به‎حساب می‌آمدند جمال امامی، محمدعلی نصرتیان، محمدعلی شوشتری، منوچهر تیمورتاش و مهدی پیراسته بودند. شدت این اقدامات به‎حدی بود که به دستور دکتر مصدق، ملکه مادر و دخترش اشرف از ایران تبعید گشتند.
پس از کودتای ۱۳۳۲ش، ملکه زندگانی جدید خود را در رفاه کامل شروع کرد و این‎بار علاوه بر دخالت در امور زندگی فرزندان خویش، به معاملات و سرمایه‌گذاری‎های داخلی و خارجی پرداخت و ظرف مدت کوتاهی یکی از سرمایه‌داران بزرگ ایران گشت.
او مدت ۳۵ سال با قدرت کامل در دربار پهلوی زندگی کرد و در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۳۵۷ش به کاخ خود در امریکا فرار نمود و همراه فرزندش شمس در آنجا ساکن شد. اندکی بعد به بیماری مبتلا شد و چندی در بیمارستان بستری گشت و بالاخره مرگ تاج‌الملوک آیرملو (ملکه مادر) در ناباوری اخراج و مرگ فرزندش محمدرضاشاه - درحالی‎که در تنهایی کامل به‎سر می‌برد - در تاریخ نوزدهم اسفندماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی در سن هشتاد و شش سالگی واقع گردید

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 19 اسفند 1390  12:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها